Bilgisayarım Kendi Kendine Reset Atıyor

Bilgisayarınız kendi kendine reset atıyorsa bir sorunun olduğu kesin. Her şey hazırdır,şöyle bi bilgisayarımı açıp ne var ne yok bakayım dersiniz fakat bir görürsünüz ki bilgisayar reset atıyor. Bu sorunla kim uğraşacak derken araştırmaya başlıyorsunuz. Bu kesinlikle en gıcık bilgisayar problemlerinden birisi. Kendiliğinden reset atan bilgisayarımız için neler yapabiliriz bunlara bakalım.

Donanımları Kontrol Edin

Bilgisayarınızın donanımlarını kontrol edin. Gevşek olan,tam oturmayan bir parça olabilir. Özellikle açılışta reset atıyorsa ve bunu sürekli yapıyorsa RAM kontrolü yapın,RAM yuvasından çıkmış olabilir. Ekrana ışık da gelmiyorsa muhtemelen RAM ile alakalıdır.

Aşırı Isınma

Bilgisayarımızın reset atmasının sebebi aşırı ısınma olabilir. Oyun oynarken, yüksek kalite video izlerken başımıza gelebilir bu. Özellikle grafik kalitesi bir oyun ise donanımların yanmaması için sistem kendini resetleyebilir. Bilgisayarınızı da pek temizlemiyorsanız e haliyle ısınması cok kolay oluyor.  Aşırı ısınma sorunu var mı yok mu bunu öğrenmek için Bu yazıya gidiniz.

Sürücülerinizi Kontrol edin

Hatalı sürücüler bilgisayarınızı yeniden başlatıyor olabilir. Aygıt yöneticisine gidip bilgisayarınızda hatalı bir sürücü var mı bakın.  Eğer hatalı bir sürü varsa üzerinde sarı renkli üçgen bir ünlem olacaktır.

Virüs Kontrolü

Virüsler bilgisayarımızı hem yavaşlatır hem de reset attırabilir. Virüs yapımcısının insafına kalmışız acıkcası. Bilgisayarınızda virüs var mı yok mu öğrenmek için tıklayın

Bir önceki yazımız olan Bilgisayarı RAM Takmadan Kullanabilir miyiz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status