Virüs Temizleme

Virüs temizleme çok genel tanımdır aslında. Onlarca bilgisayar virüsü vardır ancak çoğu aynı mantıkla çalışır. Bazı virüsler çok tehlikeliyken bazıları basittir. Virüsleri temizlemek için antivirüs programları bazen devre dışı kalabailiyor işte bu durumda sancılı bir süreç başlıyor. Bir zamanlar bilgisayarıma win32 sality adında virüs bulaşmıştı ve virüsü maalesef silememiştim çünkü virüs internette “sality” adında bir arama yapmamı dahi engelleyebilecek kadar profesyoneldi.

 

Virüsler Nasıl Tespit Edilir? Nasıl Silinir?

Bilgisayar virüslerinin bazıları kendini belli etmez,sistemi yormaz çünkü kişisel verilerinizi çalmak istiyor olabilir. Tespit etmesi böylece daha zor olan virüsler ancak özel yöntemlerle belirlenir.

Bilgisayarınızda virüs varmı yokmu anlamak için
  • Bilgisayarınızın başlangıç programlarına bakın ve aralarında tanımadıgınız uygulamalar varsa google da araştırın.(başlangıc programlarını görmek için tıkla)
  • Bilgisayarınızın hızında son zamalarda ciddi düşüşler oldu mu? olduysa şüphe artar
  • Bilgisayarınızın disklerine girip gizli dosya ve klasör seçeneklerini gösteri işaretleyerek gizli uygulama varmı diye bakın, eğer varsa google da uygulama adını araştırın
  • Virüs programınızla tarama yapın
  • Son zamanlarda çalınan kişisel verileriniz oldu mu?
  • Virüs programınızın koruması kendiliğinden deaktif oluyor mu?

 

Virüs Varsa Nasıl Silerim?

Virüsleri silmenizin yolu virüsü tespit etmek ve anlamaktır. Virüsleri el ile silmek kolay değildir o yüzden programlar aracılığıyla silmelisiniz. Benim önerim aşağıdaki mini programlardır.

http://www.gezginler.net/indir/combofix.html

http://www.gezginler.net/indir/dracula-virus-temizleyici.html

http://www.gezginler.net/indir/ad-aware-antivirus-free.html

 

Bir önceki yazımız olan Modem Arayüzüne Nasıl Erişilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status