Klavye Türkçe Karakter Sorunu ş,i,ğ,ü,ç Kesin Çözüm

Bazı durumlarda klavyemizde ş,i,ğ,ü.ç harfleri basmama onun yerine semboller ve sayılar çıkıyorsa doğru yerdesiniz aşağıda vereceğimiz bilgilerle klavyede türkçe karakter sorunu ş,i,ğ,ü,ç kesin çözüm çok kısa sürede işleminizi halledebilirsiniz..

Klavye Türkçe Karakter Sorunu ş,i,ğ,ü,ç Kesin Çözüm
Klavye Türkçe Karakter Sorunu ş,i,ğ,ü,ç Kesin Çözüm

Klavyem neden bazı harfleri yazmıyor?

Sorunun sebebine gelince klavyenizdeki dilin değişmesi olarak tanımlayabiliriz. Klavyem neden bazı harfleri yazmıyor? diye soracak olursanız Klavyeniz Türkçeden İngilizce diline geçtiği zaman otomatik olarak Türkçe karakter kullanamazsınız. Bunu hemen çözmek için klavyenizin dil ayarlarını eskiye çevirmeniz gerekecek bunu nasıl yapacağınızı hemen anlatacağım. Aslında bazen bizim klavye üzerinde istemeden dokunduğumuz Fn tuşu ve benzer kombinasyonlar yüzünden bu sorunla karşılaşıyor olabiliriz, sorun genelde dizüstü bilgisayarlarda yaşansada masaüstü bilgisayarlarda da görülmektedir. 

Klavyem ş,i,ğ,ü,ç Harflerini Yazmıyor Nasıl Düzeltebilirim?

 Klavyem ş,i,ğ,ü,ç Harflerini Yazmıyor Nasıl Düzeltebilirim

Klavyem ş,i,ğ,ü,ç Harflerini Yazmıyor Nasıl Düzeltebilirim

Aşağıda vereceğim işlemleri uygulayarak sizlerde olası bir sorunu hızlıca çözeceksiniz. Windows işletim sistemlerinde seri fark etmeden karşılaşılabilecek bu problem bazı durumlarda çok can sıkıcı olabiliyor acil gerekli olduğu zamanlarda başımıza bu olayın gelmesiyle herşey aksıyabilir. Klavyem ş,i,ğ,ü,ç harflerini yazmıyor nasıl düzeltebilirim? Sorunu çözmemiz adına 2 yöntem ile devam edelim.

  • 1. YÖNTEM

ALT+SHİFT tuşlarını kullanarak klavyenizin dilini eski haline getirebilir bu şekilde İngilizce klavyeden kurtulup Türkçe klavye kullanmaya devam edebilirsiniz.

  • 2.YÖNTEM

  • Başlat
  • Ayarlar
  • Zaman ve Dil
  • Dil
  • Tercih edilen diller (Türkçe) olması gerekmekte yoksa dil ekle yazan yere tıklayarak ekleyelim

Yapacağımız işlemlerimiz bu kadar büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir kalan küçük ihtimal ile eğer çözülmediyse bizlere yorum yaparak yazabilir birlikte çözüm yolu arayabiliriz. Bu sayede herkes yorumlardan faydalanabilir. Genellikle laptoplarda yanlış bir tuşa basılarak başlayan bu sorunu laptopu kullanırken düzeltmemiz klavye tuşlarını kullanamadığımız için çok zor olabilir ancak bir telefon, tablet veya başka bir bilgisayar yardımı ile bu sorunu makalemizi okuyarak çözdüğünüzü ümit ediyorum. Bazı durumlarda klavyelerde masada yediğimiz bir yiyecek kırıntısı girmiş olabilir bazı durumlarda ise klayveniz biraz eskidi tuşlar basılı kalmaya başlıyor gibi sorunlar yaşıyorsanız yukarıda çözümünü yaptığımız Klavyem ş,i,ğ,ü,ç Harflerini Yazmıyor Nasıl Düzeltebilirim sorunu başınıza daha sık gelme ihtimali olabilir.

Bir önceki yazımız olan Internet Download Manager’ın (IDM) Dilini Türkçe Yapma başlıklı makalemizde idm dil değiştirme, idm türkçe dil paketi ve idm türkçe yapma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status