Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Klavye çeşitleri nelerdir bunlara bakacağız. Bildiğiniz gibi klavyenin çeşitleri vardır,bu çeşitlerin özellikleri nelerdir,farkları nelerdir bunlara bakacağız. Klavye herkesin bildiği gibi harici bir donanımdır.Klaye üzerinde bulunan tuşlarla bilgisayara komut veririz,her klavye aynı olmaz. İşte klavye çeşitlerine de bunun için değiniyoruz şimdi.

Klavye Çeşitleri

Q Klavye: Muhtemelen sizin bilgisayarınızda Q klavyedir. Dünya üzerinde en çok kullanılan klavye tipidir. İngiliz diline göre dizayn edilen bir klavyedir.

F Klavye: Genellikle resmi dairelerde kullanılır ve Türkçe için geliştirilmiştir. Ancak kullanım oranı Q klavye kullanım oranına göre çok düşüktür.

Klavyenin Fiziki Yapısı

Klavyeler genellikle 4 türlü olur. Klasik klavyeler bizim kullandığımız klavyelerdir. Bunun yanında Multi Medya Klavye vardır ve bunların üzerinde ses;açma,kapama tuşları bulunur. Aynı zamanda uykuya alma,bilgisayarı kapatma gibi basit ek tuşlar bulunur. Ayrıca oyuncuların kullandığı optimum klavye tipleri vardır. Bu klavyelerin üzerindeki tuşların fonksiyonu değiştirilebilir.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayarım Kendi Kendine Reset Atıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status