Bilgisayarı RAM Takmadan Kullanabilir miyiz?

Bilgisayar RAM olmadan çalışır mı? Bilgisayar konusunda sorula popüler sorulardan biridir. RAM bildiğiniz gibi bilgisayarın en önemli donanımlarından biridir. RAM geçici hafıza demektir, yapılan işlerin unutulmaması için kaydediliği bölüme RAM deriz, bilgisayar resetlenince yani kapatılıp açılınca RAM sıfırlanır. Şimdi sorumuzun cevabına gelelim.

Bilgisayar RAM olmadan çalışır mı?

Bilgisayar RAM olmadan çalışmaz. Peki neden? çünkü bilgisayarın yapısı budur. RAM bilgisayarın güç aldığı,başladığı andan itibaren hareketlerini kaydettiği yerdir. RAM olmadan bilgisayarı açtığınız vakit aşağıdakiler meydana gelecektir. RAM  kapasitesi dolduğu vakit harddiski kullanmaya başlar, harddiske bir dosya oluşturur ve oradan devam eder fakat bu tabii olmaması gereken işlemdir,mümkün olduğunca RAM değerimiz bize yetmelidir,buna göre hareket etsek daha iyidir.

  • Bip sesi
  • Ekran ışığının yanıp sönmesi
  • Uzun süre RAM olmadan açık kalan bilgisayar anakart konusunda zarar görebilir

RAM Neden Önemlidir?

RAM  yani  random access memory=Geçici bilgisayar hafızası.  Bilgisayar açıkken yapılan işlemler RAM üzerinden döner. Haliyle RAM kalitesi oldukça önemlidir çünkü RAM bir işlem merkezidir, gelen veriler tekrar döner,alışveriş söz konusudur ve ne kadar kaliteliyse o kadar iyidir. Bu kalite maddesel değil, teknik kalitedir. RAM kalitesini belirleyen unsurların başında Bant genişliği,MHZ değeri ve CL değeridir.

Bir önceki yazımız olan Windows Ses Kartı Özelliklerini Ve Sürümlerini Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status