Her Bilgisayarda Bulunması Gereken Programlar

Her bilgisayarda bulunması gereken programlar, bilgisayarın daha kullanışlı olmasına yardımcı olduğu gibi kullanıcının dijital ortamdaki ihtiyaçlarının giderilmesine katkı sağlamaktadır. Kimisi eğlenceye yönelik birçok önemli program bulunsa da, daha çok bilgisayar kullanımının etkin şekilde olmasına yardımcı olan programlara listemizde yer verdik.

Her Bilgisayarda Bulunması Gereken Programlar

Anlık İletişim Programları

Bilgisayarlarda sık kullanılan anlık iletişim programlarından en az 1 veya 2 tanesinin bulunması, hızlı iletişim için oldukça önemlidir. Skype bunların başında gelirken, yeni nesil birçok anlık iletişim programının kullanıcı sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Skype gibi alık iletişim programları, sesli, yazılı ve görüntülü iletişim için oldukça ideal olup kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu programlarla dosya aktarma imkânının olması da, dosya aktarımının daha hızlı olmasını sağladığı gibi sorunsuz iletişimin bir parçası olmasına da katkı sunmaktadır.

Ofis Programları

Bilgisayarda kullanılabilecek ofis programları, sadece ofis çalışanları için değil herkes için tasarlanmış oldukça faydalı programlardır. Bunlar arasında en çok bilineni Microsoft Office ürünü olsa da, bunun dışında birçok ofis uygulaması kullanıcısına fayda sağlamaktadır.

Belirli formatlarda yazılmış çeşitli dosyaların açılabilmesi, düzenleme ve diğer detayların yapılabilmesi için, bu ofis programları tüm kullanıcılara hitap etmektedir.

İnternet Tarayıcısı

İnternet tarayıcıları, internete girebilmek için bir bilgisayarda olmazsa olmaz programlar arasındadır. Yani tarayıcısı olmayan bir bilgisayar olmayacak olsa da, tarayıcı olarak Firefox veya Google Chrome gibi uygulamaları tavsiye ederiz. Bu tarayıcıların daha hızlı ve kullanışlı olması sebebiyle, çok yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Adobe Acrobat

Adobe Acrobat Reader DC adlı program, bilgisayarınızda bulunan PDF formatına sahip dosyaları görüntülemeye yaramaktadır. Çeşitli amaçlarla ihtiyaç duyacağınız PDF formatındaki dosyaları görüntülemek ve düzenlemek için en iyi program, Adobe Acrobat Reader DC programıdır.

Antivirüs Programları

Bilgisayarınızın ve tüm dosyalarınızın zararlı yazılımlar ve kimlik hırsızlarına karşı korunabilmesi için, bilgisayarınızda mutlaka bir antivirüs programına yer vermeniz gerekir. Bilgisayarın saldırılara karşı korunmasında da etkili olan bu programlar, cihazınızda tam koruma sağlayarak önemli bilgilerinize başkalarının izinsiz olarak ulaşmasını engellemektedir.

Sıkıştırma Programları

WinRAR gibi sıkıştırma programları, dosya transferi için dosyaların boyutunu küçülttüğü gibi tek seferde daha yüksek boyutlu dosya gönderimi yapmanızı sağlayacaktır. Aynı şekilde size gelen sıkıştırılmış dosyaların açılması için de, sıkıştırma programlarına ihtiyaç duyacaksınız.

Görsel Editörleri

Resim ve video gibi görsel öğelerin düzenlenmesi veya formatlarının değiştirilmesinde, görsel editörleri önemli bir ihtiyaçtır. Bu yüzden ister amatör ve isterseniz profesyonel bir bilgisayar kullanıcısı olun, her bilgisayarda bulunması gereken programlar arasındaki görsel editörlerine mutlaka bilgisayarınızda yer vermenizi tavsiye ederiz.

Ses ve Video Oynatıcılar

Bilgisayarınızda bulunan ses ve videoların sorunsuzca oynatılması için, oynatıcı programlara ihtiyaç duyulmaktadır. Yine aynı şekilde web sitelerinde bulunan ses ve videoları oynatabilmek için de ihtiyaç duyabileceğiniz oynatıcı programlar, mutlaka bilgisayarınızda yer almalıdır.

En güncel teknoloji bilgileri sosyalhanem.com’da..

Bir önceki yazımız olan Ölü Piksel Nedir, Nasıl Tamir Edilir başlıklı makalemizde ölü piksel kontrolü, ölü piksel nasıl tamir edilir ve ölü piksel nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status