YouTube’da En Fazla İzlenen Video Türleri

YouTube’da En Fazla İzlenen Video Türleri

İnternet ve sosyal medya gün geçtikçe daha fazla gelişiyor. İş alışkanlıklarımız, yeni meslekler ve özellikle Youtuber mesleği farklılaşıyor. “Video çekerim, paramı kazanırım” diyorsanız öncelikle okumalı, öğrenmeli, keşfetmeli ve uygulamalısınız. Her video çekebilen para kazanamaz, her bu fikre aldanıp girişen tutunamaz. Sizler için hazırladığımız bu efsanevi içerik ile sizler de neler yapabileceğinize bakacak, kendinizi hangi alanlarda geliştirebilir öğrenecek ve en iyisi Youtube’da en fazla izlenen video türleri başlıklı makalemizi yutmuş olacaksınız.

Hadi gelin, hep beraber Youtube’da en fazla izlenen video türlerini araştıralım. Öncelikle belirtmeliyim ki, eğer Youtube’a video çekmeyi planlıyorsanız, size harika önerilerimiz olacak. Ha yok ben kullanıcıyım diyorsanız hemen içeriğin yarısına kadar inebilir ve sizi ilgilendiren kısmı inceleyebilirsiniz.

Peki, Youtube nedir?

Youtube, gözleri kamaştıracak kadar çok paraya sahip olacağınız bir sosyal medya aracı. Evet, yanlış okumadınız. Gözlerinizi kamaştıracak kadar çok para. Peki, bunu hangi özgüvenle söylüyorum. Tabi ki Youtube sosyal medya sitesinden para kazananları baz alarak söylüyorum. Çok başarılı insanlar, çok başarılı paralar kazanıyorlar. Youtube’da para kazanmak için uyulması gerekenler neler? Aslında bu soru dahi o kadar basit bir cevabı içinde barındırıyor ki. Öncelikle hemen Youtube’a girerek İş Ortaklığı Programı Kurallarını incelemeniz gerekmektedir. Bu programın tüm kurallarını incelediğiniz takdir de sizler de hemen bir Youtube kanalı açabilir ve hayalinizdeki o serbest mesleği gerçekleştirebilirsiniz. Kimse sabahın 7.30’unda kalkıp yollara düşüp, bir de patron veya müdür azarı çekmek istemez. Eğer elinizde imkân ve bir nebze olsun yeteneğiniz var ise yapmanız gereken iş Youtuber’lık.

Youtube’da Nasıl Para Kazanılır?

Yukarıda biraz da olsa kurallardan bahsettiğimize göre sıra geldi işin mutfağına. Kurallar sabittir ve gerekmedikçe değişmezler. Ama mutfak öyle değil, mutfağın her günü kovalamaca, heyecan, aksiyon, yetişme telaşı ile doludur. Youtuber’lık işini yapanların artık geçerli bir mesleği var diyebiliyoruz şu günlerde. Bakınız, Enes Batur, Kafalar ve diğerleri. Bu insanların hepsi amatördü. Ama her biri filmler de rol almaya başladı. Medyanın yeni yüzü böyle seçiliyor. Eskiden meyhaneler, pavyonlar, sokaklardan cevherleri bulup çıkartırlardı şimdi ise Youtube’dan cevher bulup çıkartıyorlar. Aslında değişen tek şey değişimin gerçekten kendisi oluyor şu vaziyette. O halde yapmanız gereken tek şey eğitimini aldığınız, çok iyi bildiğiniz, çok heyecan duyduğunuz ve çok sevdiğiniz herhangi bir konu da hemen çok kısa bir video çekin.

Profesyonel bir şey olmasına gerek yok. Telefonunuzu karşınıza alın ve saçmalayın, bakın göreceksiniz. En az 5 video sonrasında daha düzgün davranışlar sergileyecek ve kendinizi daha net ifade edebileceksiniz. Ardından belirlediğiniz herhangi bir konu da önce konuşma metni hazırlayın. Bu metni aklınızda kalıncaya kadar okuyun, telefonunuzun karşısına tekrar geçin ve o metni video çekerken anlatın. Göreceksiniz, her şey nasıl da yoluna giriyor. Sonrası için yapmanız gereken tek şey hesap açıp video yüklemek olacak. Para kazandıkça biraz daha yeni kamera, ses sistemi, mikrofon ve benzeri ürünler almak olacak ilk işiniz.

Çok daha ayrıntılı içeriği sonraya saklayalım. Bizi takip edin ve bu içeriğin devamını kaçırmayın. Biz yukarıda kaldığımız yerden devam edelim.

Youtube’da En Fazla İzlenen Video Türleri

İnternetin gelişmesi ile birlikte hayatımıza tabi ki birçok meslek girmiş oldu. Bunların arasındaki en popüler olanı Youtuber olmak. Yapmanız gereken sadece video çekerek fenomen olmaya çalışmak ve biraz para kazanmak. Evet, dışarıdan bakınca çok kolay bir şey gibi görünüyor olabilir ama aslında işler hiçte sandığımız kadar kolay değil. Her geçen gün Youtuber sayısı artsa da ön plana çıkmak ve tanınan kişilerden olmak için aylarca uğraşmak gerekiyor.

Peki, Youtube Türkiye’de ön plana çıkan kanallar hangisi? En çok izlenen Youtube video türleri nelerdir? Hemen bu sorularınızın cevaplarını verelim.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, açacağınız her kategoride yüzlerce hatta binlerce kanal olabilir. Önemli olan ne kadar çok olduğu değil, önemli olan ne kadar kaliteli olduğudur. Eğer bu eğrime göre hareket ederseniz çok daha başarılı olursunuz.

Ürün İnceleme Kategorisi

Ürün İnceleme Kategorisi
Ürün İnceleme Kategorisi

Kanalıma hoş geldiniz cümlesiyle başlamayan her ürün inceleme kanalı başarılı olacaktır. Bu kategori emin olun hepsinin başında geliyor. En değerli kategorinin bu olduğunu düşünüyorum. Çünkü, markalar ürünlerini tanıtacak bir fenomen bulduklarında ona on binlerce lira verebilirler. Peki ya bu videoları izleyecek olanlara ne demeli. Onlar da alacaklarını ürünlerin, merak ettikleri ürünlerin hakkında yazılan içerikler yerine üretilen videoları tüketmektedirler. Özellikle bu durumun Türkiye’de böyle olması ve dünya üzerine genel bir şekilde yayılıyor olması ise tamamen tesadüf.

Nasıl Yapılır Kategorisi

Nasıl Yapılır Kategorisi
Nasıl Yapılır Kategorisi

Youtube’da en çok izlenen kanallar arasında nasıl yapılır kategorisinde içerik üreten kanallardır. Nasıl yapılır ile alakalı belki de milyonlarca video çekilebilir. İnsanlar sorun yaşadıkları ürünleri, herhangi bir eşyanın nasıl yapılacağını, bisiklet tamirini, kek nasıl yapılır videolarını Youtube’da izliyor. Hali ile bu tür kanallar çok büyük rağbet görüyor.

Makyaj Kanalları

Makyaj Kanalları
Makyaj Kanalları

Geldik en renkli kanallar kategorisine. Benim de başta olmak üzere en sık izlediğim kanalların başında gelmektedir. Yani makyaj yapmayı bilmediğimden değil ama o kanallar da yapılan sohbetler, ünlülerin gelip çeşitli makyaj kanalında boy göstermesi insanın dikkatini çekiyor. Özellikle 3TL değerinde ürünleri ücretsiz dağıtmaları gibi heyecan dolu aktiviteleri bulunuyor. Bu da hali ile insanı bu kanalları izlemeye itiyor. Erkeklerinde makyaj kanalları bulunmaktadır. Sadece izlenebilmek için kendini eşcinsel olarak gösterip makyaj kanalı açan insanları hala unutmadık.

Oyun Kanalları

Oyun Kanalları
Oyun Kanalları

Youtube özellikle bu kategori için farklı bir tasarıma gitmişti bir dönem. Siyah ara yüz tasarımı ile oyuncuları kendine çekmek isteyen Youtube, rekabetin doruklarını yaşıyordu Twitch ile. Bu tür rekabetin yaşandığı kategori için düşünün ki kanalların rekabeti ne durumdadır. Ancak onların dünyası biraz daha renkli oluyor. Ekran kartı markaları, ürünlerini tanıtmak için bu kanallara ödediği paralar ile yurt dışı seyahatine çıkanlar, bizim hayal bile edemeyeceğimiz arabalara sahip olmalar. Bu kanallar her ne kadar küçümsense de harika işler çıkartılabiliyor.

Tavsiye Kanalları

Tavsiye Kanalları
Tavsiye Kanalları

Gezginlerin kanallarını takip ediyor musunuz? Harika işler çıkartmıyorlar mı? En ideal iş olarak kendime bu işi layık görsem de sanırım kamera karşısında ciddiyetimi sağlayamam. Tavsiye kanalları ile alakalı en sık izlenen videolar arasında gezginler bulunmaktadır. Yurtdışına gidecek olanlar için müthiş tavsiyeler de bulunabiliyorlar. Ayrıca bu tür kanallara büyük bir rağbet var. Aynı zaman da spor ürünleri satan ve spor tavsiyelerinde bulunan kanallar da çok sık izlenmektedir.

Eğitim Kanalları

Eğitim Kanalları
Eğitim Kanalları

Eğitim kanalları da çok büyük rağbet gören kanal kategorilerinden bir tanesidir. Her kişiye hitap edemeseler de süreklilik sağlanabildiği için bir nevi sürümden kazanıyorlar diyebiliriz. Matematik dersleri, Türkçe dersleri ve benzeri tüm eğitim videoları sadece o alanla alakadar olan kısıtlı insanlar tarafından izleniyor. Ancak bu videoların sürekliliği sağlam ve garantidir. O yüzden biz bu tür kanallara sürümden kazanıyorlar diye gönül rahatlığı ile diyebiliriz.

Her ne yaparsanız yapın, halka hitap ettiğiniz zaman Youtube’da çok paralar kazanabilir ve sevilen kanallar arasına girebilirsiniz. Yeter ki hokkabazlık yapıp aşırılığa kaçmayın. Örneğin Barış Özcan kanalı, Türkiye’de bulunan en nadide kanallardan bir tanesidir. En az bu kanal kadar başarılı olabilir ve insanlara faydalı olabilirsiniz. Elmayı tek sefer de yutmaya çalışarak bir şeyler elde edemezsiniz.  Kısa vadeli başarının değil uzun vadeli başarının peşinde olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan En Çok Para Kazanan 8 YouTuber başlıklı makalemizde david dobrik, dünyanın en çok kazanan youtuber ve en çok kazanan youtube hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status