Yeni Bir Site İçin Yapılması Gerekenler

Yeni açtığınız siteniz için kafanız karışacak muhtemelen. Çünkü önce hangisini yapsam,neyi araştırsam,hata yapmadan nasıl halledebilirim gibi düşüncelerimiz oluyor kafamızda. Yeni açtığımız bir siteye hızlı bir şekilde uygulamamız gereken işlem yoktur, sakince 2-3 güne yayabilirsiniz rahat olun beyler bayanlar 🙂

Öncelikle yeni kuracağımız site WordPress ise işler daha kolay olacak bunu bilmeliyiz. WordPress kurmamak için özel bir sebebiniz yoksa WordPress kurmanızı tavsiye ediyoruz. Zaten anlatımımızı WordPress için yapacağız.

#1 Link yapısı en önemli iç SEO kriterlerinden biridir. Sitenizi kurar kurmaz link yapınızı düzeltin. Link yapinız şu şekilde olmalıdır: “site.com/link-yapisi”.  Bunun için WordPress  admin panelinden Ayarlar→Kalıcı bağlantılar yolunu izleyin. (aşağıda görselle desteklenmiştir )

Link yapınızı en başından değiştirmezseniz daha sonraki düzenlemeleriniz,oluşturduğunuz sayfalarınız hata verebilir çünkü veri tabanına eski url şekli varken kaydedildikleri için yeni url biçiminde görülmeyeceklerdir.

#2 Site adı ve açıklaması yine yapılması gereken ilk işlemlerden biridir. Sitenizin alakadar  olduğu alanı özetleyecek ve anahtar kelime sayılabilecek bir başlık,açıklama ikilisi belirleyip sitenize ekleyin. WordPress kurarken zaten kurulum aşamasında başlık giriyoruz fakat açıklama girmiyoruz. Açıklama ve başlık bölümü için Ayarlar→Genel bölümüne gidiniz.

#3 All in One SEO eklentisini kurunuz. Bu eklentinin genel bölümüne de tıpkı WordPress ayarlar bölümüne eklediğimiz başlık ve açıklamayı giriniz. Onun dışında eklentinin ayarlarını ayrı bir yazıda vereceğiz ve buraya link ekleyeceğiniz.

#4  TinyMCE eklentisini kurunuz. Bu eklenti yazı editörünü geliştirir ve çoğu eksiği tamamlar. Zaten  bu eklenti olmadan yazı editörü neredeyse yetim gibidir,çoğu özelliği eksiktir. Eklentiyi kurup aktifleştirdikten sonra Ayarlar menüsünden açılan sekmede adı gözükecektir,oradan istediğiniz özelliği üste sürükleyip yazı editöründe kullanabilirsiniz. Yazı editörü dediğimiz ise yeni yazı ekleme sayfasındaki araçlardır.

#5 Jetpack eklentisini kurabilirsiniz. Eklentiyi isterseniz kurmazsınız size kalmış, eğer internet sitenizin yavaş olduğunu düşünüyorsanız Jetpack‘ı kurmayabilirsiniz. Ama genellikle ağır bir eklenti değildir ve verdiği özellikler ile en iyi WordPress eklentilerinden biridir diyebiliriz, zaten yapımcısı WordPress‘in kendisidir. Buraya Jetpack nasıl kullanılır linkini ekleyeceğiniz. (Jetpack eklentisi hakkındaki yazımız için tıklayın-link eklenecek)

Tabii Google faktörünü unutmamak lazım . Google internet sektöründe webmasterlar için önemli bir yer tutar.

#6 Sitenizi Google Webmaster ve Analytic servislerine unutmayın.  Ancak önce yukarıda saydığım işlemleri yapın,ondan sonra eklemeyi yapınız.

Sitenizi Google webmaster’a ekleyince  uluslararası tercih bölümünden sitenizin hedefini hitap ettiğiniz ülkeye göre seçmeyi unutmayın. Örneğin siteniz Türkçe ise ve Türkiye’ye hitap ediyorsa Türkiye’yi seçin.

 

Tüm bunlardan sonra ufak tefek düzenlemeleri siteniz yayındayken zaten yaparsınız,gerisi basit. Bu arada aşağıdaki abonelik kutumuzdan isterseniz abone olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Jetpack Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde jetpack ayarları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status