Jetpack Nasıl Kullanılır?

Jetpack en popüler WordPress eklentilerinden biridir. Yapımcısı WordPressin kendisidir. Jetpack  birçok özelliği barındırmasından dolayı adeta hazır paket gibidir. En önemli özelliği ziyaretçi istatiklerini sunmasıdır. Jetpackın yaptıklarını yapması için normal şartlarda en az 6 eklenti kurmamız gerekecekti.

Jetpack eklentisini kurduğunuz ilk vakit WordPress ile bağlantısını yapacaksınız. Eklentiyi kurunca sol üstte Jetpack menüsü gelecek, buraya tıklayınca “start entegre” tarzı bir yazıyla karşılacaksınız. Buraya tıklayıp gittiğiniz sayfada fiyatlandırma tablosu göreceksiniz fakat siz alttaki “free” butotuna yıklayıp  tekrar sitenize döneceksiniz.

Jetpack zaten açık ve anlaşılır bir eklentidir fakat biz size inceliklerini ve kullanmanızı mutlaka önerdiğimiz özelliklerinden bahsedeceğiz.

Arkadaşlar Jetpack eklentisinin en güzel özelliği istatistik sunmasıdır. Ziyaretçilerimizin  sitede hangi yazılarımıza geldiği,hangi arama motorundan geldiği,kaç kişinin geldiği gibi istatistikleri sunar ve bunların yanında sitemizde tıklanan linkleri bizlere gösterir. Şöyle bir görünümü vardır:

 

Tabii bizim blog yeni olduğu için istatistikler daha minicik 🙂  bu bölüm jetpack istatistik bölümüdür. Bunun yanında en az 10 tane önemli özelliği var Jetpackın.

Jetpack ayarları genel görünümü

 

Yukarıda yeşil daire içine aldığım bölümde görünen 5 başlık ayrı ayrı özellikler içerir.

   Jetpackın Diğer Önemli Özellikleri

 1 – İletişim formu ,bu form çok pratiktir,form üzerinden mesaj gönderenler direktman admin panelinde bulunan “geri besleme”  sayfasında gözükecek. Böylece zahmetli iletişim formlarından kurtulacaksınız. (otomatikmen aktiftir. İletişim sayfası yapacağınız sayfanın yazı editörü kısmında “iletişim formu ekle” butonuna tıklayarak sayfaya ekleyebilirsiniz formu. Bu form aracılığıyla gelen mesajlar admin panelinin sol tarafındaki geri besleme bölümüde görünür.

 

2 – Otomatik paylaşım özelliği sayesinde yazılarınızı entegre ettiğiniz twitter,facebook vb sosyal ağlarda paylaşabileceksiniz. Yazıyı yayınla butonuna basmanızla sosyal ağlarda otomatik paylaşılması aynı anda olur,üstelik twitter etiketlerini henüz yazı panelinizdeyken belirlersiniz.   (Jetpack Ayarlar→ Paylaşma bölümüden aktif edilebilir. Ardından yazı editörü bölümünün sağ tarafından kullanılabilir)

Örnek görünüm:

 

3 – Sosyal paylaşım butonları. Yazılarınızı sosyal ağlarda paylaştırabilmek için gereksiz eklenti yükünden kaçınmak için jetpackın sunduğu sosyal ağlarda paylaş butonlarını kullanabilirsiniz.(aktif etmek için Jetpack ayarlar→Paylaşma kısmına gidin)

4 – Jetpack mobil tema. En önemli özelliklerden birisi mobil temasıdır. Telefondan girenler için basit ve hızlı bir site istiyorsanız Jetpack mobile’i aktif edebilirsiniz. (Jetpack ayarlar→Yazma bölümüden aktif edebilirsiniz.)

5 – Lazy Load İmages. Eğer yazılarınız içersinde görsel sayısı fazla ise bu özelliği aktif edebilirsiniz. Bu özellik ile kaydıracı aşağı indirmeden aşağıdaki görseller yüklenmez,böylece site hızı artar.(Jetpack ayarlar→Yazma bölümünden aktif edilebilir)

6- Benzer yazılar özelliği. Bu özelliği bilirsiniz yazıların sonunda benzer yazıları sunan bir liste çıkar. İşte jetpack benzer yazılar özelliğini açarsanız yazının sonunda 3 adet ya da sizin belirleyeceğiniz sayıda öneri yazılar çıkar. (Jetpack ayarlar→Trafik bölümünden aktif edilebilir)

Sizler için önerilerimiz bunlar. Jetpackı öğrendikçe kendinize göre özelliklerini açıp kapatacaksınızdır zaten. Bu arada yeni yazılarımızdan haberdar olmak için aşağıdaki abonelik formumuzu kullanabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status