WordPress Yazılarını Başka Siteye Aktarma

WordPress  ile oluşturduğunuz içeriklerinizi zamanı geldiğinde taşımanız gerekebilir. Gerek başka siteye gerekse komple site taşınma zamanı geldiğinde her ihtimale karşı yedeklerimizi almalıyız. Fakat bu yedek özel olarak yazılarımızın yedeğidir. Yedeklerimizi XML olarak dışa aktaracağız ve seri şekilde tekrar yükleme imkanımız bulunacak.

Bunun için:

Admin panelinden AraçlarDışa aktar yolunu izliyoruz. Ardından “tüm içerik” olarak işaretleyip indiriyoruz.

 

  XML dosyamızı içe aktaralım

İçe aktarmak yine oldukça kolay. Dışa aktar seçeneğinin üstünde bulunan “içe aktar” butonuna basıyorsunuz. Ardından seç diyorsunuz ve indirmiş olduğunuz xml dosyasını seçip tamam diyorsunuz.

Yükleme işlemi yapılınca ince bir detay beliriyor. “Dosya eklerini indir ve içe aktar” diye bir yazı var. Bu yazının başında bulunan onay kutusuna tıklamayın çünkü yazılarınızdaki görseller,öne çıkan resimler vb medya ortamlarını direktman ftp ye kendiniz atın. Çünkü hem daha kısa olur hem de eğer yazılarınız ve görselleriniz çoksa  sunucunuz hata verebilir ki muhtemelen verecektir.

Aşağıda bahsi geçen konunun görüntüsü verilmiştir.

 

Notlar: Eğer hostunuza güveniyorsanız  dosya ve eklerini içe aktar diyebilirsiniz fakat medya ve eklerin diğer hostunuzdan silinmemiş olması lazım çünkü WordPress oradan çekecek bunları.

Bir önceki yazımız olan Jetpack Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde jetpack ayarları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status