WhatsApp Ne Zaman Çıktı?

WhatsApp Ne Zaman Çıktı? WhatsApp ilk ne zaman çıktı? WhatsApp tarihi hakkında bilgiler. Bugün çok popüler bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp hakkında bilgiler vereceğiz. Mazisi Facebook kadar eski olmayan WhatsApp Facebook’a aittir bugün. WhatsApp ilk çıktığında Facebook’a ait değildi fakat sonradan satın alındı.

WhatsApp Ne Zaman Çıktı? Nasıl Gelişti?

WhatsApp 8.5 yaşındadır yani 2010 yılının başında sunulmuştur. Mobil platformlar farklı olsada WhatsApp ile birbirlerine mesaj gönderebilir,konuşabilirler. Örneğin iPhone kullanan bir kullanıcı Android kullanan kullanıcıyla konuşabilir,görüşebilir. WhatsApp 2012 yılından sonra ün kazanmaya başladı ve 2012 ile 2013 arasında %500 iletişim trafiği artışı olmuştur.

WhatsApp‘ın büyüdüğünü gören Facebook hemen satın alma girişimini yapmış ve Facebook tarafından 4 milyar USD nakit para, 12 milyar USD hisse senedi ve 3 milyar USD sınırlandırılmış hisse senedi olmak üzere toplamda 19 milyar USD karşılığında satın almıştır.

Bu kadar büyük bir para verdiklerine göre Facebook analistleri WhatsApp uygulamasının ne denli gelecek potansiyeli olduğunu önceden anlamışlar demektir. Bugün WhatsApp +1milyar insan tarafından kullanılmaktadır. İnsanlar “WhatsApp nereden para kazanıyor yahu” gibi sorular sormakta. Bunun cevabı için buraya tıklayın.

WhatsApp’ın Güvenlik Politikası

WhatsApp 7 güvenlik kriterinin 6 tanesini geçmiştir. Bu 7 güvenlik kriteri:

  1. (+) iletilerin iletişim sırasında şifreleniyor olmaları,
  2. (+) yazılımın yakın bir geçmişte kaynak denetiminin yapılmış olması,
  3. (+) iletilerin hizmet veren örgütten hiç kimsenin ulaşamayacağı bir şifre ile kodlanıyor olması,
  4. (+) kullanıcıların karşı tarafın kimliğini otomatik doğrulayabilmeleri,
  5. (+) şifre çalınması durumunda buna rağmen eski iletilerin güvende olmaları,
  6. (+) güvenilirlik düzeneği tasarımının yeterince belgelenmiş olması,
  7. (-) yazılımın bağımsız değerlendirmeye açık olmaması.

Gördüğünüz gibi geçemediği kriter 7.maddedeki kriterden dolayı eksi almış. Aslında bu anlaşılabilir bir durumdur, Uygulama yazılımını kimseye açmak istemiyor olmaları anormla değil.

Bir önceki yazımız olan whatsapp mesaj gitmiyor - Çözüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status