Website Mobil Uyumluluk Testi Nasıl Yapılır?

Sitenizin mobil uyumluluk testini,mobilde nasıl göründüğünü merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Günümüzde internet kullanımının yarısı ya da fazlası mobil  olaraktır. Mobil kullanımın bu kadar artması tabii ki websitelerinin mobil uyumluluğu konusunda adım atmasına yol açtı. Şimdi internet siteniz mobil uyumlu mu değil mi buna bakalım.

Website Mobil Uyumluluk Testi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu adrese gidiyorsunuz https://testmysite.withgoogle.com/intl/tr-tr

site adınızı yazıp enterlayın, eğer mobil uyumlu değilse zaten hata verir. Fakat işimizi tabii ki şansa bırakacak değiliz. Sitenizin  telefondan görünümünü birebir görmek isterseniz aşağıdaki adrese gidiyorsunuz

http://mobiletest.me/

Mobiletest.me nedir? bu site ile sitenizin mobilden görünümüne bakacaksınız,eğer siteniz mobil girişte bile masaüstü versiyon veriyorsa bu mobil uyumlu olmadığı anlamına gelir. Günümüzde WordPress kullanıpta mobil uyumlu olmayan bir siteye rastlamak mümkün değildir fakat istisnalar olabilir. Mobil uyumluluk özellikle profesyonel  olmayan ve kendi scriptini ya da temasını yazan kişilerce test edilir.

Mobil Uyumluluğun SEO açısından Önemi Nedir?

Son derece önemlidir. Birincisi mobil uyumlu olmayan bir siteye giren mobil kullanıcının sitede kalma şansı cok düşüktür,hemen cıkıp gidecektir. Yazılar çok küçük görünecek ve adeta masaüstü bilgisayardan görünüyormuş gibi olacak. Dolayısıyla bu ani kaçış istatistiklere yansıyacak ve SEO konusunda sıkıntılar çıkacaktır, aynı zamanda Google sitenizin mobil uyumlu olmadığını zaten anlayıp sizi mobil arama sonuçlarında gerilere atacaktır. Bundan dolayı günümüzde bir sitenin mobil uyumlu olmaması kabul edilecek bir durum değildir.

 

Bir önceki yazımız olan WordPress SEO Ayarları başlıklı makalemizde seo, wordpress ve wordpress seo hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status