Üzüm Pekmezinin Faydaları

Özellikle kış aylarının vazgeçilmezleri arasında olan üzüm pekmezi, tahinle birlikte ülkemizin her yöresinde tüketilen besin kaynaklarından biridir. Yüksek besin değeri nedeniyle üzüm pekmezinin faydaları oldukça fazla olup, enerji vere yapısının yanı sıra kan yapıcı özelliği ile de tercih edilen besinler arasındadır.

Anemi yani kansızlık hastalığı olarak bilinen hastalıklarda hastalara tavsiye edilen üzüm pekmezi, hamilelikte de gebe kadınlara faydaları ile tavsiye edilmektedir.

Üzüm Pekmezinin Faydaları

Anne Sütünü Artırır

Pekmezin içerisinde bulunan besleyici özelliğe sahip birçok mineral ve vitamin, anne sütünü artırmaktadır. Aynı zamanda süt kalitesine de etki eden üzüm pekmezi, emziren kadınların emzirme süreci boyunca düzenli olarak tüketmeleri tavsiye edilen besinlerden biridir.

Damar Sertliğine İyi Gelir

Damar sertliğinin önlenmesine yardımcı olduğu gibi damar sertliği rahatsızlıkların tedavi sürecinde de faydaları olan üzüm pekmezi, kan damarlarının açılması ve daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Kansere Karşı Koruyucudur

Kanserin önlenmesinde, pekmezin düzenli tüketilmesinin önemli faydası vardır. Ayrıca kanser olmuş hastalarda kanserli hücrelerin ilerlemesine, az da olsa faydası bulunduğu bilinmektedir.

Kilo Aldırır

Normal tüketimin biraz üzerine çıkılması ve diğer besin kaynakları ile desteklenmesi halinde, kilo alımına etkisi vardır. Kalori bakımından aşırı yüksek bir besin olmamasına karşın besin içeriğinin güçlü olması, kilo almak isteyenlere pekmez içmelerinin önerilmesine neden olmaktadır.

Vücuttan Toksinlerin Atılmasına Yardımcı Olur

Alkol ve sigara gibi alışkanlıkların etkilerini azaltıcı özelliği ile bilinen pekmez; vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı bir antioksidan özelliğe sahiptir. Vitaminler ve mineraller bakımından zengin olması, toksin atımını kolaylaştırıcı olmasını sağlamaktadır.

Cilt Sağlığına Faydalıdır

Üzüm pekmezinin faydaları arasında sadece genel vücut sağlığına olan faydaları değil, cilt sağlığı üzerindeki faydaları da görülmektedir. Ciltte oluşan lekelerin yok olması ve cilt lekesi oluşumunun önlenmesine yardımcı olan pekmez, aynı zamanda uzun süre güneşe maruz kalınması halinde güneşin olumsuz etkilerini önleyici özelliktedir.

Güçlü Bir Bağışıklık İçin Tavsiye Edilir

Yüksek besin içeriği, bağışıklık sisteminin hızlı bir şekilde güçlenmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi, vücudun soğuk hava koşullarının olumsuz etkilerine karşı korunmasına da yardımcı olmaktadır. Kan yapıcı ve vücudu soğuğa karşı koruyucu etkisi sebebiyle, kış aylarında daha sık tüketilmektedir.

Enerji Verir

Yüksek enerjiye ihtiyaç duyulan aktiviteleri yapan kişilere, üzüm pekmezi tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Enerji veren yapısıyla ağır işte çalışan veya ağır spor aktiviteleri ile uğraşanlar, enerji ihtiyaçlarının önemli bir kısmını üzüm pekmezinden karşılayabilirler.

Adet Döneminde Tavsiye Edilir

Üzüm pekmezinin içeriğinde yüksek miktarda demir bulunması nedeniyle, adet dönemindeki kadınların regl sürecinde kaybedecekleri kan ve demirin tamamlanmasına yardımcı olur.

Kan Yapar

Demir içeriği kandaki demir oranını artıran üzüm pekmezinin faydaları arasında kan yapıcı özelliği, en fazla öne çıkanlardan biridir. Bu yüzden doktorların dahi anemi hastalarına, üzüm pekmezi tüketmelerini tavsiye ettikleri bilinmektedir.

Sosyalhanem.com

Bir önceki yazımız olan Metabolizmayı Hızlandıran Besinler başlıklı makalemizde metabolizmayı hızlandıran besin kaynakları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status