Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizma hızının sağlıklı bir şekilde olması, başta kilo alma ve verme olmak üzere genel sağlığı da doğrudan veya dolaylı yoldan etkileyen faktörlerden biridir. Metabolizmayı hızlandıran besinler metabolizmanın çalışma hızına etki ederek, fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Bu sebeple kilolu bireyler, daha hızlı metabolizma çalışmasına ihtiyaç duyarlar.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Tarçın

Tok kalmaya yardımcı olan tarçın, düzenli kullanılması halinde metabolizma hızına da etki ederek zayıflamaya yardımcı olur. Vücudun aldığı enerji ile yaktığı enerji arasında diğer etkenlerle bir denge kuran Tarçın, metabolizma hızını etkilemesi nedeniyle düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasındadır.

Zencefil

Zencefilin zayıflamaya olan faydaları, uzun zamandır bilinmektedir. Bunun temelinde ise, metabolizma hızını artırması yatmaktadır. Farklı birçok şekilde tüketilmeye müsait baharatlar arasında olan zencefilin düzenli tüketilmesi ve bunun egzersizler ile desteklenmesi, zayıflama hızına etki eder.

Günlük Su İçimi

Tüm canlılar için en hayati kaynaklardan biri olan su, insan sağlığına birçok faydasının yanında metabolizma hızını da artırmaktadır. Uzmanlar her yetişkinin, günlük en az 2,5 litre su içmesini tavsiye etmektedir. Kişinin sağlığını daha iyi bir şekilde koruması ve sağlıklı bir şekilde zayıflaması için, su içmek oldukça önemlidir.

Keten Tohumu

Dünya genelinde neredeyse herkesçe zayıflamaya olan katkıları bilinen keten tohumu, metabolizmanın sağlıklı ve hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Uzun yıllardır yapılan bütün araştırmalar, keten tohumunun metabolizma üzerindeki etkilerini açık bir şekilde göstermektedir.

Balık

İçerdiği omega-3 yağ asitleri ile metabolizmanın hızlı çalışmasını destekleyen balık çeşitleri, sağlıklı bir vücut ve sağlıklı zayıflama için ideal besinler arasındadır.

Yeşil Çay

Yine metabolizmayı hızlandıran besinler arasında etkisi kanıtlanmış olanlardan biri de, yeşil çaydır. Metabolizma hızına doğrudan etki eden yeşil çay, sağlıklı zayıflamanın temelinde olan bitkilerden biridir. Uzmanlar zayıflamak isteyen kişilere, egzersizlerini yeşil çay ile desteklemelerini tavsiye etmektedirler.

Lifli Gıdalar

Lifli gıdalar sindirim sistemine de doğrudan etki ederek, kişinin tok kalmasına yardımcı olur. Bunun yanında metabolizma hızını artıran bu gıdalar, genellikle düşük kalorili olmalarıyla da bilinerek daha az kalori ile birçok vitamin ve mineralin vücuda alınmasına yardımcı olurlar.

Kepekli tahıllar, yulaf, elma, portakal, lahana, greyfurt, brokoli, kuru kayısı ve ıspanak gibi besin kaynakları, lifli gıdalar için birer örnektir. Fındık ve badem gibi besinlerde lifli gıdalar arasında olsalar da, diğerlerine göre kalorileri biraz daha yüksektir.

Acı Biber

Metabolizmanın hızlanmasında oldukça etkili olan doğal acılar, düzenli tüketimlerde oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. doğal acılar arasında en bilineni ve kolay bulunanı olan acı biber, metabolizma üzerinde ciddi etkilere sahiptir.

Yapılan araştırmalar, acı biber yedikten sadece 3 saat kadar sonrasında, yüzde 25 oranına kadar metabolizma hızının arttığını göstermektedir. Doğal acıların metabolizma üzerindeki etkileri sebebiyle, tüm uzmanlar acı baharatların düzenli ve kararında tüketilmesini tavsiye ederler.

Bir önceki yazımız olan Ağız Kokusuna İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizde ağız kokusunu gideren bitkiler ve Ağız kokusunu önleyen bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status