Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler,telefon alırken nelere dikkat edilir gibi sorulra gelmekte. Tabii ki dikkatli olunmalı. Çoğu telefon fiyaskodur,fiyat performans olarak bakınca elimizde satın alabilebileceğimiz telefonların sayısı azalıyor. Telefonları sadece uzmanlar inceleyip alsaydı çoğu telefon satılamazdı, telefonları anlamayan insanlar satın alıyor. Telefonlar alırken dikkat edilmesi gerekenler listemizde size özel detaylar var.

Dahili hafıza

Artık telefonlar eskisi gibi hafıza kartıyla idare etmiyor. Telefonlar artık dahili hafızayla öne çıkıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte bir telefonun

kamerası 2-3 MB boyutunda fotoğraf çekebiliyor artık. Haliyle WhatsApp ve benzeri uygulamalarla bunlar gönderilip alınıyor. Telefonu  hafıza sorunu olmadan rahatça kullanmak için minimum 32 GB dahili hafıza lazım. Kesinlikle 16GB yetersiz kalacaktır. Telefonunuzun hafıza sistemi tak çıkar şeklinde olmayacağı için 32GB ve üstünü tercih edin çünkü zamanla dolacaktır ve silmek zorunda kalmayın bazı dosyaları. Yani en başta bakacağımız şey dahili hafıza,telefonumuzun hafızasında yer olmadıktan sonra doğru düzgün kullanamayız,isterse diğer özellikleri yüksek olsun nafile.

RAM

RAM boyutu 3GB altı olmamalıdır. Bunun daha altı mutlaka kasacak ve donacaktır. Android telefonlarda zaten arkaplanda bir sürü uygulama çalışıyor ve telefonun acık kalma süresi de uzun olduğu için kasabilir. Telefonunuz minimum 3GB ram değerine sahip olmalıdır.

İŞLEMCİ

Şu işlemci olsun bu işlemci olsun demeyeceğim tabii ki, bu sizi sabitlemiş olur çünkü. Teknoloji gelişirken şu marka olsun demek doğru değil,siz bu yazıyı 1 yıl sonra okuyor olduğunuzda anlamı kalmaz yoksa. Ancak alacağınız telefonun işlemcisini internette araştırın, işlemcisini internete yazınca zaten hakkında yorum gelecektir.  İşlemciler telefonların beynidir,telefonların çalışma hızlarındaki en önemli etken işlemcilerdir. Hafıza ve RAM işlemciden daha sonra gelir. İşlemcinin 4  çekirdek olmasına ve çalışma frekansının +1.4 üzeri olmasına dikkat edin. Aynı zamanda GPU frekansının da +600 olmasına dikkat edin çünkü rahat oyun oynamanız için önemli.

Ekran Kalitesi

Ekran teknolojiniz amoled ya da super amoled olursa daha iyi olur. Bunlar son teknolojidir ve iyi bir görüntü kalitesi verir. Özellikle renkler capcanlıdır. Ayrıca ekran çözünürlüğü arttıkça daha fazla güç tükenecektir telefonda. Eğer telefonunuzu iş için alıyorsanız fazla yüksek çözünürlüklü almayın ancak standart kullanıcıysanız minimum 1080P ekran olsun çünkü aksi halde beğenmeyeceksinizdir ya da arkadaşlarımınki daha güzel falan diyeceksiniz. Renklerin canlılığını da doğrudan etkileyen  unsurlardan biri ekran çözünürlüğüdür.Örneğin 2160P bir ekran dehşet bir kalite verecektir fakat şarjı da buna bağlı olarak daha çabuk tükenecektir. Zaten ekran çözünürlüğü bu civarlarda olan telefonların parası da standart kullanıcılar için yüksek oluyor.

Kamera konusuna girmiyoruz çünkü bu çok kişisel bir mesele. Kimileri sırf kamera için alabiliyor, eğer kamera için alıyorsanız megapixeli +10 üzeri olsun. Bunun haricinde eğer kamera için konuşursak yazının dışına cıkarız çünkü kamera başlı başına unsur. Eğer kamera için alıyorsanız  aşağıdaki yazıyı okuyun orada listemiz var.

Tavsiye Yazı: Kamerası Mükkemel Ve Ucuz Telefonlar

Batarya Gücü (MAH)

Telefonunuzun bataryasını almadan önce tabii ki  biliyorsunuz. MAH değeri ne kadar yüksekse o kadar çok dayanır telefon. Genellikle 3300 ile 4500 arasıdır MAH değeri. Tabii ki 3300‘ün altında ve 4500‘ün üstünde MAH değerleri var. 5500‘e kadar gidiyor.

Peki siz hangi MAH değerinde telefon almalısınız? 

3500-4000 arası MAH değerinde bir telefon fazlasıyla yetecektir.

SAR DEĞERİ

SAR değeri çok önemlidir. SAR değeri bir insanın telefondan emdiği radrasyon miktarıdır. Ne kadar düşük olursa o kadar iyidir çünkü allah korusun radrasyon insanı kanser ediyor bilirsiniz. Bir telefonun SAR değeri 1.0 üzeri ise biraz tereddüte düşebilirsiniz açıkcası. SAR değerini araştırmıştık ve bununla ilgili liste yapmıştık. Kesinlikle sağlıkla ilgili bu konuyu ihmal etmeyin ve aşağıdaki yazılara göz gezdirin

Tavsiye yazı: SAR değeri en yüksek ve en düşük telefonlar

 

Tüm bunlardan ziyade aşağıdaki detaylarda önemlidir

  • 4.5G desteği
  • Bluetooth
  • Çift hat özelliği
  • Kameranın seri çekim özelliği
  • Dirençli çizilmeyen cam

Bir önceki yazımız olan Android Telefon Hızlandırma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status