Rize Gezilecek Yerler Listesi

Karadeniz Bölgesi şehirlerinden biri olan Rize, birçok doğal güzelliği bünyesinde barındırmaktadır. Rize gezilecek yerler listesine eklenebilecek onlarca doğal güzelliğin yanında, tarihi ve kültürel mekanların çokluğundan da bahsetmek mümkündür.

Rize Gezilecek Yerler

Rize Müzesi

1984 yılında Atatürk evi olarak hizmet veren sarı ev isimli binanın 1998 yılında yapılan bakım çalışmalarının ardından müzeye çevrilmesi ile hizmet veren Rize Müzesi, birçok etnografik ve arkeolojik eserinin sergilendiği bir yerdir. İl merkezinde olması sebebiyle insanların kolaylıkla ziyaret ettiği müze içerisinde altın sikkeler ve el yazması belgelerde bulunmaktadır.

Ayder Yaylası Kaplıcaları

Rize’nin en önemli termal merkezlerinden biri olan Ayder Yaylası Kaplıcaları, romatizmal hastalıklar, deri hastalıkları ve egzama gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Hem Ayder Yaylası’nın doğal güzelliklerini bir arada görmek ve hem de çeşitli sağlık sorunlarına iyi gelen suyundan faydalanmak için, Ayder Yaylası Kaplıcalarını ziyaret edebilirsiniz.

Palovit Şelalesi

Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Çat köyündeki şelale,20 metre yükseklikteki kayalardan süzülen suyun muhteşem sesi ve çevresindeki yeşillik alanıyla huzur veren noktalardan biridir.

Kampçılık için uygun alanların bulunması nedeniyle daha fazla ilgi çeken şelale, ilkbahar ve yaz aylarında oldukça kalabalık olmaktadır.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Karadeniz Bölgemizin en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Kaçkar Dağları Milli Parkı, ev sahipliği yaptığı kuş türleri ve bitkiler ile ayrı bir anlam ifade etmektedir. Milli park içerisinde 9 köy ve 33 yayla bulunurken, yaylaların önemli bir kısmı bölgenin en güzel doğal güzelliklerinden oluşmaktadır.

Anzer Yaylası

İkizdere ilçesinde bulunan Anzer yaylası, şehrin en önemli yaylalarından biri olduğu gibi burada üretilen Anzer balı da kalitesi ve besleyici özellikleri ile dünyanın en iyi balları arasındadır. Özellikle Rize’yi yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, bunaltıcı sıcaklıktan kaçarak biraz nefes almak için Anzer yaylasına tercihleriniz arasında yer verebilirsiniz.

Zil Kalesi

Rize’nin önemli tarihi yapılarından olan kale, Çamlıhemşin ilçesinde ve ilçe merkezinin 15 km uzaklığında yer alır. Burada yapılan kazılar neticesinde, birçok arkeolojik eser Rize turizmine kazandırılmıştır.

İslam Paşa Camii

Tarihi yapılara meraklı olan kişilerin Rize gezi rehberi listelerinde yer alan İslam Paşa Camii, 1571 yılında yaptırılmıştır. İskender Cafer Paşa’nın vermiş olduğu talimatla yaptırılan tarihi cami, Rize il merkezinde olması sebebiyle şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır.

Cami’nin planı dikdörtgen üzerinedir. 1571 yılından günümüze kadar aktif bir şekilde hizmet veren İslam Paşa Camii, kurşunlu camii ismi ile de anılmaktadır.

Şimşirli Köyü Camii

Tarihi camii adını almış olduğu Şimşirli Köyü sınırlarında bulunmaktadır. İkizdere ilçesinin Şimşirli Köyünde Ahmet Usta tarafından 1853 senesinde yapımına başlanan tarihi cami, 1857 yılında tamamlanarak ibadete açılmıştır. Dikdörtgen plan üzerine yapılan Şimşirli Köyü Camii, kesme ve moloz taş işçiliğinin bölgedeki en güzel örneklerinden biridir. Caminin yapımında daha çok biçimli moloz taşlar kullanılmıştır.

Gelin Tülü Şelalesi

Türkiye’nin en uzun şelalesi olduğu gibi Karadeniz Bölgesi’nde en güzel şelalelerinden biri olan Gelin Tülü Şelalesi, Rize il merkezinden 90 kilometre uzak bir konumda yer almaktadır.

Ayder Yaylası sınırlarında bulunan şelalenin çevresinde kaya tırmanışı için uygun alanların bulunması, dağcılık sporları ile ilgilenenler için de buranın daha fazla tercih edilmesine neden olmaktadır. Eğer kampçılık merakınız varsa yine şelale çevresindeki kamp alanlarında kamp çadırınızı kurarak, daha eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Polakcur Yaylası

Çamlıhemşin merkezine yaklaşık 25 km mesafede bulunan yayla, arıcılık faaliyetleri ile uğraşanların kısa süreli konakladığı yerlerden biridir. Yayla üzerinde bulunan göletler ve çeşit çeşit bitki örtüleri, buranın görsel zenginliğine önemli katkılar sunmaktadır.

Fırtına Deresi

57 km uzunluğu bulunan Fırtına Deresi, bölgede rafting sporu yapmak için en uygun yerler arasındadır. Ardeşen ilçesi sınırlarında yer alan derenin ilçe merkezinden sadece 2 kilometre uzakta yer alması, ulaşım yönünden kolaylıklar sağlamaktadır.

Büyük Gülbahar Sultan Camii

Gülbahar Sultan Mahallesi’nde bulunan camii, il merkezinde yer almaktadır. Tarihinde birkaç kez yıkılıp inşa edilen caminin günümüzdeki halinin, Osmanlı’nın son zamanlarında inşa edildiği bilinmektedir. Tarihi yapılara meraklı olanların, Büyük Gülbahar Sultan Camii’ne Rize gezilecek yerler listelerinde yer vermelerini öneririz.

Bir önceki yazımız olan Samsun Gezilecek Yerler Listesi ve Kısa Tarihi başlıklı makalemizde Samsun gezi rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status