Profesyonel Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Profesyonel web tasarım sandığınızın aksine sadece kod bilgisiyle olmuyor. Bir tasarımı profesyonel hale getirmek için bilmeniz gerekenler kod yazmaktan çok daha fazlasıdır. Renk bilgisi,font bilgisi,uyum bilgisi gibi çok çok önemli konular var daha.  Profesyonel tasarlanmış internet sitelerini incelediğiniz zaman hep bir uyum göreceksiniz.

Profesyonel Tasarım İçin Ne Gerekir?

  • Font bilgisi
  • Renk bilgisi
  • Kod bilgisi
  • Hayalgücü

Yukarıdakilerin her bir tanesi olmazsa olmazdır. Bir font üzerinde günlerce düşünülebilir,renk uyumu üzerine günlerce düşünülebilir. Kod yazmak işin iş kısmıdır, asıl önemli kısımları hayalgücü ve ortaya çıkan uyumdur. Kod bilgisi hayalgücünün üzerine çalışır,kendi kendine eser çıkarmaz ortaya.

Örneğin aşağıdaki fonta bakın

“deneme font yazısı. Bu yazının fontunun adı “Georgia” adlı fonttur.Georgia, Matthew Carter tarafından 1993 yılında Microsoft için tasarlanan serif yazı tipi. Küçük ve düşük çözünürlüklü ekranlar için düşünülmüştür. İsmi ABD’nin bir eyaletinden gelmektedir. Çoğu özelliği Times New Roman ile benzerlik göstermektedir.”

Eğer yukarıdaki Georgia fontunu bu blogda kullansaydım  okuması ne kadar zor olurdu değil mi? çünkü Georgia fontu düşük çözünürlüklü ve ekranlar için yapılmıştır. Tasarıma göre anlam kazanabilir fakat bu blog ile ne kadar uyumsuz olduğunu görmüşsünüzdür. İşte profesyonel tasarımcılar bu gibi detayları iyi bilir ve fontlarını ona göre seçer.

Tavsiye Yazı: İnternet sitelerinin kullandığı fontu 6 saniyede öğrenin(özellikle öneriyorum,tasarımcılar için şarttır)

Renk uyumu da önemlidir. Renklerin dostu vardır ve bunlar uyumludur. Yaratıcı renk uyumları ortaya çıkarmak hem zevkli hem geliştiricidir,sadeta sanattır. Örneğin bir yazarın yazısını okuduğunuz sayfanın arkaplanı kırmızı olursa rahat edemezsiniz çünkü kırmızı dikkat çekicidir. Arkaplan rengi sönük olmalıdır ki rahat okuyun,gözünüzü almasın renkler. Aynı şekilde  font rengi  arkaplana uyum sağlamalıdır.

Uyumlu renkleri nasıl bulabiliriz? bana kalırsa kendiniz bulun fakat henüz amatör iseniz bu siteyi kullanabilirsiniz http://paletton.com

Yukarıda verdiğim siteye gidince neyi farkettiniz? renk uyumları renkler arası geçişlerle sağlanmış, yani bir mantığı var. Eğer ben çok daha iyisini de yaparım diyorsanız işin içine kendi yaratıcılığınız giriyor. Birbirine ters renklerin uyumunu sağlamak zordur,üzerine uğraşmak gerekir.

Tasarım ise çok önemli diğer konudur. Aslında ilk belirleyeceğiniz şey tasarımdır.Misal bir blog tasarımıyla haber sitesi tasarımı dağlar kadar farklıdır. Haber sitesi bol içerik yapacağı için kalabalık olur fakat blog ise daha tertipli olur. Hayalgücünüzü  sonuna kadar kullanmalısınız,okunabilirliği çok yüksek tasarımlar yapmaya çalışmalısınız. Okunabilirlik çok çok önemlidir,insanlar yaptığınız tasarım üzerinde rahatça okuma işlemi yapabiliyor olmalıdır. Bunun için tasarım,renkler,font,font renkleri iyi hazırlanmalıdır. Font demişken aklıma geldi, satırların birbirleriyle olan yükselik ilişkisi de önemlidir. Yani şöyle, bir satırın yukarıdaki satırla arasındaki mesafe. Eğer çok yüksek olursa okunabilirlik düşer,çok alçak olursa okunabilirlik hem düşer hem de göz yorar. Bu dengeyi siz bulacaksınız. Buna Line Height denir.

Bir önceki yazımız olan WordPress SEO Ayarları başlıklı makalemizde seo, wordpress ve wordpress seo hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status