Portekiz’de Nasıl Yaşanır? ve Ne İş Yapılır?

Portekiz’de Yaşamak, Hangi İşler Yapılır ?

Avrupa kıtasının en batısında yer alan küçük bir ülke olan Portekiz’in sınırları, İspanya Ülkesi ile çevrilmiştir. Portekiz’in en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Lizbon’dur. Portekiz bir turist olarak mutlaka ziyaret edilmesi gereken ülkelerden birisidir. Portekiz’in resmi dili Portekizce olsa da ülkede İngilizce ve İspanyolca da oldukça yaygındır. Portekiz nüfusunun büyük bir bölümünü Hristiyan katolikler oluşturmaktadır. Ayrıca yine küçük bir azınlık olarak Müslümanlar ve Yahudiler de ülkede yaşamaktadır

Portekiz’de Yaşanır Mı ?

Portekiz diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz ve yaşam maliyetlerinin çok az olduğu bir ülkedir. Ülke son derece sıcak bir iklime sahiptir hatta yılda 8 ay boyunca denize girildiği söylenmektedir. Eğitim kültür sanat gibi pek çok alanda gelişmiş bir ülke olması bu ülkede yaşamak için temel nedenlerdendir. Portekiz’in başkenti Lizbon Portekiz’in en gelişmiş şehridir. Şehirde inşaat sektörü son derece gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir. Bu haliyle yatırımcıların en çok tercih ettiği ülkelerden birisidir.

Portekiz'de yaşanır mı?
Portekiz’de yaşanırmı?

Portekiz’de Bulabileceğiniz İşler

Portekiz genel olarak turistik gelir bu nedenle ülkenin yaz aylarında nüfusu son derece hızlı bir şekilde artmaktadır. Buna bağlı olarak en çok para kazandıran sektör de yaz ayı için turizmdir. Eğer İngilizce veya Portekizce biliyorsanız Portekiz’de iş olanakları son derece geniştir.Iletişim reklam ve pazarlama alanında pek çok iş bulabilirsiniz.

Portekiz’de en gelişmiş sektör hizmet sektördür, Portekiz’de yaşayan bireylerin yarısı sadece hizmet sektöründe geçinmektedir. Eğer herhangi bir eğitiminiz yoksa, Portekizce bilmeniz halinde Portekiz’de size uygun pek çok iş bulabilirsiniz. Portekiz’de aylık asgari ücret yaklaşık 700 avro civarındadır. Bu miktar Türk lirasıyla yaklaşık 4500 Türk Lirasına denk gelmektedir. Yani hiçbir vasfınız yoksa dahi Portekiz’de alabileceğiniz en düşük ücret aylık 4500 Türk lirasıdır. Eğer yatırım yapabilecek bir sermayeye sahipseniz ortalama 100 bin euro değerinde bir yatırım ile işletme açabilir ve aylık ortalama 10 bin ve 15 bin euro arasında para kazanabilirsiniz.

Portekiz’de yaşamak için yatırımcı vizesi veya öğrenci vizesi gerekmektedir. Portekiz’de yatırımcı vizesi almak için en az 500 bin euro değerinde bir gayrimenkul yatırımı yapmanız gerekmektedir. Bu yatırım sonucunda, 6 yıl içerisinde Avrupa Birliği vatandaşı olabilirsiniz.

Portekiz’de Bulabileceğiniz İşler
Portekiz’de Bulabileceğiniz İşler

Portekiz’de Meslekler Ve Maaşlar

Portekiz’de asgari ücret 700 Euro’dur. Asgari ücretle çalışan bireyler yılda ortalama 9 bin euro para kazanabilirler. Ülkedeki devlet memurlarının kazancı ise yıllık 15,000 ile 20,000 euro arasıdır. Ortalama bir mühendis ise yılda 30,000 euro kazanmaktadır.

Portekiz’de Meslekler Ve Maaşlar
Portekiz’de Meslekler Ve Maaşlar

Bir önceki yazımız olan 6 Adımda Home Ofis Şeklinde Çalışmaya Başlamak başlıklı makalemizde evde çalışma, home office çalışma nasıl olur ve home office çalışmak nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status