Okunabilirliği En İyi Yazı Tipi Hangisidir? Okunabilirlik Nasıl Arttırılır?

Okunabilirlik çok önemlidir. Okunabilirliği iyi olmayan bir içeriğin göz yorması,sıkması pek muhtemeldir. Eğer oluşturduğunuz içeriğin okunabilir olmasını istiyorsanız birazcık özen ve ayar gerekecektir. Yazı tipi,rengi,arkaplanla uyumu oldukça önemli konulardan biridir. Bazı içerik üreticileri özellikle dikkat eder okunabilirliğe,kendi içine sinmeyen bir okunabilirlik seviyesini okuyucuya sunmaz.

Okunabilir Yazı Tipini Bulmak

Okunabilirliği arttırmak isterken işin içine font,renk girdiği için bir süre sonra asla beğenmeme

durumu baş gösterebilir. Okunabilir bir font gözleri yormasın yeterlidir ve çok kalın ya da çok ince olmamalıdır. Aslında içerik türüne göre değişecektir bu. Örneğin uzun makalelerin olduğu bir siteniz varsa  satır aralarının yüksekliğini iyi ayarlamalı,yazıları bölmeli,belli yerleri kalın hale getirmelisiniz. Okunabilir bir yazı en başta gözleri yormamalı. Bunun için renkler devreye giriyor. Eğer arkaplan beyaz ise yazı rengi #343434 ve #494949 aralarında olmalıdır bence, çünkü arkaplanın beyaz olduğu yerde eğer simsiyah bir yazı kullanırsanız parlama yapacaktır ve gözleri yoruyor bu

Deniyoruz. Bu deneme paragrafındaki yazının rengi #000 yani  simsiyahtır. Yukarıdaki paragraflarla arasında dikkat ederseniz bir fark var,gözlerinizi yukarıdaki paragraflara kıyasla daha çok yoruyor muhtemelen.

Yukarıda bahsettiğimiz satırlar arası yüksekliğin kod karşılığı line-height. Bu değer ile satırlar arası yükseklik ayarlanabiliyor ve bu değer güzel tutturulursa okunabilirliğe ciddi katkısı var. Eğer satırlar birbirine çok yakın olursa okunabilirlik düşer ve yazının kalitesini de düşürür. Bir diğer unsur ise yazı boyutudur. Yazı boyutu dikkatli seçilmelidir çünkü yazı boyutuna göre fontta değişiklik meydana gelebiliyor.

Yazı Tipi Tercihi

Yine insanı mükemmeliyetçiliğe,bir türlü beğenememeye itecek durumlardan birisidir yazı tipi. sitenizde kullanacağınız yazı tipi önemlidir,okunabilirlik bir yazı tipi üzerine inşaa edilir. Çok fazla yazı tipi vardır ve bunların birini seçerek okunabilirliğini arttırmak sizin elinizde. Dünya’nın en çok kullanılan yazı tipi Helvetica‘dır. Ben Helvetica’yı öneririm fakat Helvetica en iyi yazı tipidir diyemeyiz çükü göreceli bir iş,örneğin ben Helvetica‘yı sevmiyorum çünkü kalın bir yazı tipi bana göre.  Yazı tipi bitmez,bu zevkinize göre seçeceğiniz bir unsur.

Tavsiye yazımız: Profesyonel Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Bir önceki yazımız olan WordPress: Yazıyı Otomatikman Sosyal Ağlarda Paylaşma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status