Nevşehir Gezilecek Yerler

İç Anadolu bölgesinin Türkiye turizmi bakımından önemli noktalarından biri olan Nevşehir gezilecek yerler, özellikle doğal oluşumlar olarak öne çıkan Peri Bacaları ile tüm dünya genelinde üne sahiptir. Kapadokya bölgesinin en önemli merkezleri arasındaki Nevşehir genelinde birçok tarihi kilisenin yer alması, Nevşehir’e yabancı turistlerin ilgisini artırmaktadır.

Nevşehir Gezilecek Yerler

Paşabağ Rahipler Vadisi

Geçmiş dönemlerde Hıristiyan gezginlerin Kapadokya bölgesine gelip inzivaya çekildikleri bir alan olan Paşabağ Rahipler Vadisi, içinde bulunan bir kilise nedeniyle de bu ismi almıştır.

Vadinin en önemli özelliklerinden biri ise, Peri Bacalarını rahat bir konumdan görmek için en uygun yerlerden biri olmasıdır. Vadide bulunan tarihi kilise sebebiyle yabancı turistlerin fazlaca ilgisini çeken vadi, Peri Bacaları için sunmuş olduğu görsel zenginlik nedeni ile yerli turistler tarafından da ilgi görmektedir.

Ihlara Vadisi

Melendiz Çayının eşsiz güzelliği ile birleşerek ziyaretçilerine harika bir görsellik sunan Ihlara Vadisi içerisinde, insanların yumuşak kayaları oyarak oluşturmuş olduğu yüzden fazla kilise bulunmaktadır.

Nevşehir gezi rehberi listelerinin olduğu gibi Türkiye’de de gezilecek yerler listesinde önemli bir yer tutan Ihlara Vadisi, farklı doğa sporları için de oldukça elverişli yapıya sahiptir. Kilise sayısı fazla olsa da vadide bulunan kiliselerin sadece bir kısmını gezmek mümkün olabilmektedir.

Fırkatan Kilisesi

Kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen kilise içerisinde fazla geometrik şekiller ve çizimler bulunmadığı için, klasik kilise mimarisinden bu yapının ayrıldığını söyleyebiliriz. Ayrıca yapıyı diğer kiliselerden ayıran diğer önemli özellik ise, kilise de bulunan büyük çaplı sığınaklar ve gizli geçitlerdir. Farklı mimari yapısıyla yabancı turistlerin ilgi gösterdiği kiliseyi her yıl, on binlerce turist ziyaret etmektedir.

Temenni Anıt Mezarı

Temenni Anıt Mezarı 1288 yılında yaptırılmıştır. Vecihi Paşa’nın talimatı üzerine Selçuklu sultanı Kılıçarslan için yaptırılan anıt mezar, uzunluğu 700 metreyi bulan tüneli ile dikkat çekmektedir. Osmanlı devleti zamanında ise Ürgüp’de öldürülen iki önemli Selçuklu hükümdarının anısını yaşatmak adına, sembolik anlamda iki farklı anıt mezar daha inşa edilmiştir.

Özkonak Yeraltı Şehri

Nevşehir’e gelen gezginlerinin önemli ziyaret merkezlerinden biri olan Özkonak Yeraltı Şehri, Kapadokya ilçesinde bulunur. Oldukça düzgün yapılı odaları ile dikkat çeken yeraltı şehrinin her katında, katlar arasında haberleşmeyi sağlayan delikler yer almaktadır.

Bu sistemin geçmiş bilim ve teknoloji şartlarına göre en iyi şekilde konumlandırıldığını görmekteyiz. Şayet Nevşehir’e bir gezi planlıyorsanız, Nevşehir’de gezilecek yerler listenize Özkonak Yeraltı Şehri de dâhil etmenizi tavsiye ederiz.

Damat İbrahim Paşa Külliyesi

Nevşehirli olan Damat İbrahim Paşa tarafından 1726 yılında yaptırılan külliye içerisinde, farklı birçok alan bulunmaktadır. Sıbyan mektebi, medrese, hamam, kervansaray ve cami gibi yapılardan oluşan Damat İbrahim Paşa Külliyesi içerisinde bulunan hamam ve cami, günümüzde de amacına uygun bir şekilde kullanılmaktadır.

Külliyenin medrese kısmı ise, kütüphane olarak hizmet vermektedir. Nevşehir’in önemli tarihi yapıları arasındaki külliye, Nevşehir şehir merkezinde bulunmaktadır.

Kapadokya Peri Bacaları

Nevşehir’in İç Anadolu Bölgesi’nde turistler tarafından ilgi gören bir yer olmasının en önemli sebebi, Kapadokya Peri Bacalarıdır. Dünyada eşine az rastlanır doğal oluşumlar arasında yer alan Peri Bacaları, yumuşak kayaları su ve rüzgârın aşındırması neticesinde meydana çıkmış farklı yapılardır.

Tarih boyunca burada yaşayan insanlar buradaki yumuşak kayaları oyarak, birçok kilise ve yaşam alanı inşa etmişlerdir. Zaten ilginç bir görünüme sahip olan Peri Bacaları’nın yaşam alanı ve ibadet merkezine dönüştürülmesi, bu bölgeyi daha fazla ilgi çekici hale getirmiştir.

Elmalı Kilise

Toplam 4 bölümden oluşan elmalı kendisi, Göreme açık hava müzesi sınırlarında bulunur. Kilise içerisindeki süslemelerde, Hıristiyan dünyası için önemli olan birçok motif ve tasvir yer almaktadır 22 Hz. İsa’nın göğe çıkışı, çarmıha gerilişi ve gömülüşünün yanı sıra, son akşam yemeği gibi farklı birçok olayın tasviri bulunmaktadır. Yine kilise içerisinde bulunan Hz. Mikail’in tasvirinde, meleğin elinde tuttuğu kırmızı daire nedeniyle bu daire elmaya benzetilmiş ve kiliseye Elmalı Kilise ismi verilmiştir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmez yapılarından biri olan Derinkuyu Yeraltı Şehri, 85 metre derinliktedir. 8 kattan oluşan yeraltı şehri içerisinde mutfak ve yemekhaneler gibi bilindik alanların yanı sıra, ahır tarzında farklı yapıların olması da turistlerin bir hayli ilgisini çekmektedir. Dünyada örneği az bulunan yeraltı şehirlerinden biri olması sebebiyle, Derinkuyu yeraltı şehrine yabancı turistler ayrı bir ilgi göstermektedir.

Taşkın Paşa Camii

Adını almış olduğu Taşkın Paşa köyünde bulunan caminin yapımı, kesin olarak bir tarihe dayandırılmamıştır. Ancak cami avlusunda yer alan türbelerdeki kitabelere bakıldığında, işin uzmanları caminin 1342 senesinde yapıldığını tahmin etmektedir.

Bölgeden kesme taş işçiliğinin en iyi örnekleri arasında yer alan Taşkın Paşa Camii, günümüze kadar birçok tadilat çalışmasından geçmiş ve kısmen orijinal yapısını kaybetmiştir.

Yılanlı Kilise

Burada bulunan günahkâr kadınlara zehirli yılanların saldırarak öldürdüğü rivayeti üzerine Yılanlı Kilise ismi ile anılan tarihi yapı, Hıristiyan dünyası için önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden Nevşehir’e gelen Hıristiyan turistler, Yılanlı Kiliseye ayrı bir ilgi göstermektedir. Kapadokya bölgesinde Ihlara Vadisi’nde bulunan tarihi kiliseyi, her yıl sayısı 100 binleri bulan turist ziyaret etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Rize Gezilecek Yerler Listesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status