Manisa Gezilecek Yerler Listesi ve Kısa Tarihi

Ege Bölgesi illerinden olan Manisa, nüfus bakımından Türkiye’nin en kalabalık 14. İli konumunda olup büyükşehir statüsündedir. Doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile öne çıkan Manisa gezilecek yerler, yerli turistler başta olmak üzere yabancılarında kısmen ilgisini geçmektedir.

Manisa’nın Kısa Tarihi

Anadolu genelinde olduğu gibi bugüne kadar birçok medeniyet, Manisa bölgesini yerleşim yeri olarak kullanmış ve gelecek nesillere farklı izler bırakmıştır. Tarih boyunca deniz ve diğer su kaynaklarına yakın olan topraklarda, geçmişteki yerleşim yerlerinin izlerini görebilmekteyiz. Manisa bölgesinde yapılan kazı çalışmalarında çok eski yıllara ait birçok tarihi eser bulunsa da şehrin temel tarihi hakkında, çokta detaylı bir bilgiye rastlanmamıştır.

Manisa’yı ilk yerleşim yeri olarak kullananların, kesin  olmamakla birlikte Magnetler olduğu tahmin edilmektedir. Magnetlerin asıl yurdu olarak Yunanistan’da bulunan Magnesia yani Teselya bölgesi bilinse de Magnetlerin, Yunan boylarının farklı coğrafyalara yayılma istekleri ile birlikte Manisa bölgesine geldikleri tahmin edilmektedir.

Magnetler, şehrin geçmişi hakkında kuvvetli tahminlere neden olurken Manisa’da yapılan kazı çalışmalarında 26 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen fosil ayak izleri, şehrin binlerce yıl öncesinde de yerleşim yeri olarak kullandığını tahmin etmemize imkân vermektedir.

Osmanlı Devleti döneminde önemli bir yere sahip olan Manisa, Şehzadeler Kenti ismiyle anılır. 1412’de Osmanlı Devleti topraklarına katılan Manisa, o dönem Saruhan Sancağı adıyla idare edilmiştir. Şehrin Şehzadeler Şehri olarak anılmasının temel sebebi ise, Osmanlı şehzadelerinin birçoğunun tahta çıkmadan önce küçük yaşlarda Saruhan Sancağını yönetmiş olmalarıdır.

1437’den başlayıp 1680 yıllarına kadar Saruhan Sancağı yani Manisa, Fatih Sultan Mehmet, II. Murad, Kanuni, II. Selim ve III. Murad gibi birçok şehzade tarafından idare edilmiştir. Manisa’da Osmanlı zamanında, tam 16 şehzadenin sancakbeyliği yaptığı bilinmektedir.

Tarih boyunca Frigler, Lidyalılar, Hititler ve farklı birçok medeniyet tarafından kullanılan Manisa, Osmanlı’nın işgali esnasında Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. Osmanlı’nın sonlarına doğru Yunan birlikleri tüm Ege bölgesinde olduğu gibi Manisa’da da derin acılar bırakmış, kaçarken birçok kadın ve çocuğu öldürerek şehri komple ateşe vermişlerdir. 8 Eylül 1922 tarihinde ise üç yıllık Yunan işgalinden kurtularak, Saruhan ismi Cumhuriyetin ilanından sonra 1927’de Manisa ismini almıştır.

Manisa Gezilecek Yerler

Muradiye Camii

Şehir merkezinde bulunan tarihi camii, Manisa’da bulunan Mimar Sinan eserlerinden biridir. Sultaniye semti sınırlarında bulunan Muradiye Camii’nin aslında Mimar Sinan sadece projesini çizmiş, yaşının ilerlemiş olması nedeniyle yapımına öğrencisi Mimar Mahmut Ağa tarafından başlanmıştır. Mahmut Ağa’nın camiyi tamamlamadan ölmesinin ardından, tamamlanma işi Mimar Mehmet Ağa’ya nasip olmuştur.

Sart Antik Kenti

Antik kent, Salihli ilçesinde bulunmaktadır. Birçok kazı çalışması sonrasında özellikle Lidya Krallığına ait eserler bulunan antik kenttin en önemli özelliği, insanlık tarihinde bilinen ilk altın paranın basıldığı yer olmasıdır.

Kurşunlu Kaplıcaları

Salihli ilçesi sınırlarında bulunan kaplıcalar sinirsel hastalıklar, cilt, romatizma ve eklem rahatsızlıklarına karşı iyi gelen suyuyla bilinmektedir. 96 dereceyi bulan su sıcaklığına sahip kaplıcalar, Manisa termal turizmi açısından önemli bir yere sahiptir.

İvaz Paşa Camii

İl merkezindeki İvaz Paşa Camii, adını almış olduğu İvaz Paşa’nın talimatı üzerine inşa edilmiştir. Yapım yılı 1484 olarak bilinen camii tek minareye sahip olup, Osmanlı mimarisini detaylı şekilde yansıtmaktadır.

Spil Dağı Milli Parkı

Şehir merkezinden 24 km uzaklıkta yer alan milli park, muhteşem jeolojik yapısıyla bir hayli dikkat çekmektedir. Farklı bitki türlerinin bulunduğu milli park içerisinde en ünlü olan bitki türü, Manisa lalesi olarak bilinen Spildir.

Bintepe Tümülüsleri

Salihli ilçesindeki Tümülüsler, Lidya krallığı döneminden kalmıştır. 335 metre çapında en büyük tümülüsün dışında, farklı boyutlarda Tümülüslerde burada yer almaktadır.

Salihli Artemis Tapınağı

Salihli ilçesinden yaklaşık 9 kilometre mesafedeki tapınak, Milattan önceki 6. Yüzyılda inşa edilmiştir. Lidya Krallığının hüküm sürdüğü bölgede bulunan tapınak, Perslerin eline geçtikten sonra Persler tarafından inşa edilmiştir.

Sidas Antik Kenti

Manisa gezilecek yerler arasında şehrin tarihine ışık tutan antik kent, Manisa’ya gelen gezginlerin Manisa gezi rehberi listelerinin vazgeçilmezleri arasındadır.

Demirci ilçesi sınırlarında bulunan antik kentte yapılan kazı çalışmaları, bugün Manisa’nın bilinen geçmişinin gün yüzüne çıkarılmasında önemli rol oynamıştır. İki yıl önce başlatılan kazı çalışmaları devam ederken, Lidya krallığından kalma kalıntıların burada da daha ağırlıklı olduğu görülmektedir.

Manisa Müzesi

Manisa’da bulunan tarihi eserlerin sergilediği müze, bina olarak tarihi bir yapı olup müze olarak 1947 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Manisa Müzesinin bulunduğu bina, şehirdeki Osmanlı eserlerinden olan Muradiye Külliyesi’nin medrese binasıdır.

Bir önceki yazımız olan Kayseri Gezilecek Yerler Listesi ve Tarihi başlıklı makalemizde Kayseri gezi rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status