Malatya Gezilecek Yerler

Malatya Gezilecek Yerler

Farklı medeniyetlerin beşiği olan Malatya, tarihi dokusu yüksek yapılarının yanı sıra doğal güzellikleri ile de öne çıkmaktadır. Malatya gezilecek yerler listenizde yer vermenizi tavsiye ettiğimiz birbirinden muhteşem özelliklere sahip doğal güzellikleri ve tarihi yapıları, Malatya gezi rehberi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Malatya Gezilecek Yerler Listesi

Günpınar Şelalesi

gülpınar şelalesi malatya
gülpınar şelalesi malatya

Darende ilçesi sınırlarındaki Günpınar Şelalesi, Malatya’dan 110 kilometre Darende ilçe merkezinden 5 kilometre uzaklıktadır. Yaklaşık 35 metre yükseklikten dökülen şelalenin manzarası görülmeye değerdir. Şelale çevresinde ziyaretçilerin yeme-içme ve diğer sosyal ihtiyaçlarını giderebilecekleri alanlar bulunmaktadır.

Doğa fotoğrafçılarının ilgisini çeken Günpınar Şelalesi, aynı zamanda kampçılık ve farklı doğa sporları ile ilgilenen kişilerin de radarlarında olan bir yerdir.

Levent Vadisi

levent vadisi malatya
levent vadisi malatya

Geç Hitit Çağı döneminden kalma kabartmalarla süslü mağaralara ev sahipliği yapan Levent Vadisi, turistler için şehirdeki önemli keşif noktalarından biridir. Kış aylarında karların yağması ile birlikte bambaşka bir güzelliğe bürünen vadi, ilkbahar ve yaz aylarında ise yeşilin bin bir tonunu ziyaretçilerine sunmaktadır.

Hangi açıdan bakarsanız bakın muhteşem bir doğal güzellik olanlar Levent Vadisi, Malatya gezilecek yerler listesinde yer almasını tavsiye ettiğimiz doğal güzellikler arasında yer alır.

Yusuf Ziya Paşa Camii

Yusuf Ziya Paşa Camii malatya
Yusuf Ziya Paşa Camii malatya

1793 yılında Osmanlı paşalarından olanın Yusuf Ziya Paşa tarafından yaptırılan cami, şehirdeki kesme taş ve moloz taş işçiliğinin eşsiz örneklerini taşır.

Dikdörtgen mimari üzerine inşa edilen tarihi cami, orijinal dokusunu koruyarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Malatya şehir merkezinde bulunan camiyi ziyaret etmek için, hiçbir ulaşım sıkıntısı bulunmamaktadır.

Karakaya Baraj Gölü

Karakaya Baraj Gölü malatya
Karakaya Baraj Gölü malatya

Etrafında vatandaşların piknik yapması için oluşturulan mesire alanları, ilkbahar ve yaz aylarında bir hayli kalabalık olmaktadır. Karakaya Barajı aynı zamanda, Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı’nın ardından ikinci büyük baraj olma özelliğine sahiptir.

Melik Sunullah Camii

Melik Sunullah Camii malatya
Melik Sunullah Camii malatya

Malatya şehir merkezinde konumlu Melik Sunullah Camii, şehir merkezindeki en eski tarihi camilerden biridir. Osmanlı mimarisinin detaylarını yansıtan Melik Sunullah Camii, 1393 yılında inşa edilmiştir.

Günümüze kadar pek çok tadilat çalışmasından geçerli cami, maalesef ki orijinal dokusunu önemli ölçüde kaybetmiştir. Günümüzde halen ibadete açık olarak kullanılan tarihi yapı, kesme ve tuğla taş işçiliğine sahip minaresi ile dikkat çekmektedir.

Beşkonaklar Etnografya Müzesi

Beşkonaklar Etnografya Müzesi malatya
Beşkonaklar Etnografya Müzesi malatya

İçerisinde tarihi tespihler, yüzükler, cep saatleri ve Malatya’ya özgü yöresel kıyafetler ile eşyaların bulunduğu Beşkonaklar Etnografya Müzesi, şehir merkezinde yer almaktadır.

Daha çok müze turizmi ile yakından ilgilenen kişilerin ziyaret ettiği Beşkonaklar Etnografya Müzesini ziyaret ederek, geçmiş tarihlerde şehre özgü kıyafet ve eşyaları görebilirsiniz.

Malatya Atatürk Evi

Malatya Atatürk Evi
Malatya Atatürk Evi

Geçmişte halk evi olarak kullanılan Malatya Atatürk Evi, 1981 yılından itibaren statü değiştirerek Atatürk Evi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün şehre geldiğinde ilk konakladığı yer olarak bilinen binanın giriş katında bulunan Malatya Atatürk Evi, yerli turistlerin ilgi gösterdiği noktalardan biridir.

Atatürk Evi içerisinde Gazi Mustafa Kemal’in şehre geldiğinde kullanmış olduğu eşyalar sergilenmektedir.

Malatya Müzesi

Malatya Müzesi
Malatya Müzesi

Şehirde yapılan arkeolojik kazılar sonrasında ortaya çıkarılan tarihi eserlerin sergilendiği Malatya Müzesi, İnönü Parkı içerisinde şehir merkezinde yer alır.

Birçok arkeolojik esere ev sahipliği yapan müze içerisinde farklı medeniyetlere ait tarihi eserlerin bulunması nedeniyle Malatya gezilecek yerler listesinde tarihi eserlere meraklı olanların en fazla ziyaret ettiği yerler arasındadır.

1971 yılından beri müze olarak hizmet veren mi Malatya Arkeoloji Müzesi içerisinde Roma, Kalkolitik, Hitit, Neolitik, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok tarihi eseri bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Nevşehir Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Nevşehir gezi rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status