KYK Burs/Öğrenim Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

KYK Burs/Öğrenim Kredisi Nedir Nasıl Alınır? KYK Burs ve öğrenim katkı payı yurt içi, yurt dışı öğrenim kredisidir. Öğrencilere devlet tarafından verilen bir burstur. Bu sayede tüm öğrenciler birçok ihtiyaç gereği harcamalarını, devlet tarafından sağlanan bu fırsatlar sayesinde rahatça yapabiliyor.

KYK burs ve öğrenim kredileri, Türkiye Cumhuriyeti tarafından halen öğrenim görmekte olan ve yeni öğrenime başlayacak öğrenciler için tasarlanmış bir katkı payıdır. Türkiye Cumhuriyeti, öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimini tamamlaması amacıyla bu parayı öğrencilere iki tipte vermektedir. Tüm detay ve bilinmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik. Dikkatli ve bilinçli yapılan adımlar tam anlamıyla çok büyük avantajlara dönüşüyor.

KYK Burs/Öğrenim Kredisi Nedir?

KYK burs ve öğrenim kredisi, 29.08.2012 tarihinde 28396 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan kanunla beraber getirilmiştir. Geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere iki çeşidi vardır. Resmi gazetede yayınlanan “2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren olmak üzere, açık öğretim veya üniversiteye yeni kayıt yaptırmakta olan, halen eğitimini sürdürmekte olan öğrencilerden, 4. ve 11. Hükümler saklı kalmak koşuluyla öğrenci katkı payı alınmaz. Bu katkı payını devlet karşılar.” Hükmüne amirdir.

Öğrenim kredisi sosyal ve kültürel gelişim amacıyla zorunlu ve hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Kuruma yapılan borçlar Türkiye istatistik kurumu yurt içi üretici fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanıp ilave edilmesiyle tespit edilmektedir. Ön lisans, lisans, yüksek lisans ve 2 yıllıktan 4 yıllığa dikey geçiş yapan öğrenciler burstan yararlanabilmektedir. Öğrenim kredisi almaktayken durumunda değişiklik olan öğrenciler, öğretim yılında yönetim kurulunca belirlenen öncelikle burs verilen öğrenciler arasına girerse, öğrenim kredileri bu durumları belgelendirmek kaydıyla değişikliğe göre bursa çevrilmektedir. Hakikate bağlı burs kesildiğinde bir sene sonra ödeme başlamaktadır ve endeks artışından indirim yapılmamaktadır. E-devlet dışından yapılan erteleme talepleri ise dikkate alınmamaktadır.

KYK Burs/Öğrenim Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

5102 sayılı kanun gereğince Yüksek Öğrenim öğrencilerine karşılıksız olarak verilmekte olan bu burs, ihtiyaç sahibi ve başarılı öğrencilere verilmekte olan bir paradır. Bu burstan üniversitelerin, yükseköğrenim, ön lisans, lisans, iki yıllıktan dört yıllığa dikey geçiş yaparak üçüncü yıldan başlayan öğrencilerde (intibak ve hazırlık sınıfı hariç olmak üzere), ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda ilk 100’e girenler, yapılan kıstaslara bağlı olarak amatör milli sporcular ve öğrenciler yararlanabilmektedir.

Aynı zamanda mezun olmuş öğrenciler tekrar bir kuruma kaydolsa bile tekrardan burs alamayacaklardır. Öğrenimini zamanında tamamlayamayarak ek süre alan öğrenciler, ön lisanstan lisansa geçerek intibak programında bulunanlar, bir öğretim yılı tekrara kalan veya ara veren, gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler, kesin hükümle mahkum edilmiş bireyler öğrenim kredisi yönetmeliğince KYK burs ve öğrenim kredisinden faydalanamayacaklardır.

KYK Burs/Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

KYK Burs ve öğrenim kredisi almakta öncelik sahibi olanlar vardır.

  • Şehit ve gazi çocukları,
  • Sağlık kurumlarından alınan %40 engelli raporu olan öğrenciler,
  • Lise ve dengi okulları yetiştirme yurdunda geçiren öğrenciler,
  • Eğitimini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
  • Amatör milli sporcular,
  • Anne babası vefat edenler.

Belirlenen sürede bilgilendirme yapmalı ve belgelerini hazırlayarak Söğütözü Mahallesi 2176 sokak no:25 Çankaya/ANKARA adresine göndermeli veya elden teslim etmelidirler.

Başvurular kyk.gsb.gov.tr adresinden yapılmaktadır ve sonuçlar yine aynı sayfadan açıklanacaktır. 18 yaşından büyük öğrenciler taahhütnamelerini turkıye.gov.tr adresi üzerinden kendi e-devlet şifreleri ile, 18 yaşından küçükler ise turkıye.gov.tr adresinden velilerinin e-devlet şifresi ile kabulünü gerçekleştirmek zorundadır. Onaylanan işlemler yine kyk.gsb.gov.tr adresinden bildirilecektir. Hak kazanan öğrenciler T.C Ziraat Bankası web sitesinden isimlerini doğrulayabilir ve Bankkart’larını nereden ve hangi şubeden alacaklarını öğrenebilirler. Ödemeler T.C kimlik numarasının son hanesine bağlı olarak her ayın 6-10’u arası yapılmaktadır.

KYK Burs ve öğrenim kredisi kesilme sebepleri;

  • Kurumdan ayrılma, uzaklaştırma almak, atılmak,
  • Kurumda eğitim görmekten vazgeçmek, izin almak veya kayıt dondurmak
  • Kurum değiştirme esnasında başarısızlık veya devamsızlık yapmak,
  • Yurttan atılmak veya kurumun kapatılmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Tek Tıkla Fotoğraf Arka Planı Transparan Yapma başlıklı makalemizde arka plan silme android, arka plan silme apk ve arka plan silme cs6 hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status