Kredi ve Kredi Kartı Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Bankaların kredili hizmetlerinin zamanında geri ödenme alışkanlıkları, sonraki süreçlerde yeni hizmetler alabilmek için önemli olan kredi notunu doğrudan etkileyen en önemli kriterdir. Kredi ve kredi kartı borcu 3 ay ödenmezse ne olur? Başlığı altında, borcunu ödemekte sıkıntı çekerek süreci merak edenler için bilgiler verdik.

Bilindiği üzere kredi notu, bankalardan kredi çekebilmek ve kredi kartı kullanabilmek için en önemli puanlama sistemidir. Hatta bu sistem, çekilecek kredinin ve kullanılacak kredi kartının limiti için de belirleyici rol oynamaktadır.

Kredi notunun yüksek olmasındaki en önemli faktör ise, hiç şüphesiz bankaya olan borcun zamanında ve düzenli bir şekilde eksiksiz ödenmesidir. Diğer birçok faktör kredi notunu etkilese de borç ödeme düzeni, en önemli kriter olarak bilinmektedir. Bankaya olan kredi ve kredi kartı borcunun 3 ay ödenmemesi, doğrudan kredi notunu etkilemektedir. Peki, bu sürecin devamı nasıl olmaktadır?

Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Bankaya olan kredi borcunun 3 ay ödememesi demek, borcun yasal takibe düşmesi demektir. Bankaların yasal işlemi başlatmaları için, kredi borcunun 90 günün sonuna kadar ödenmemiş olması gerekmektedir.

Kredi taksitlerinden birinin 80. Gün ödenmesi, borçluya yaklaşık 1 ay daha zaman kazandıracaktır. Yani 90 gün boyunca hiçbir ödeme olmaması tüketici için yasal takip sürecinin başlamasına neden olurken, en gecikmeli olan taksitin 90 gün içerisinde ödenmiş olması, sürenin ötelenmesini sağlayacaktır.

3 ay boyunca bankaya ödeme yapılmaması durumunda, banka öncelikle müşteri ile borcu yeniden yapılandırmak isteyecektir. Borcun yeniden yapılandırılmasını kabul etmeniz durumunda, adınıza yeni bir kredi açılacak ve eski borç ödenmiş olacaktır. Yapılandırılma yapılmaması veya yapıldıktan sonra yine borcun 90 gün içerisinde ödenmemesi halinde, banka artık icra işlemlerine başlayacaktır.

İcra takibi başladıktan sonra sürecin daha da ilerlemesi durumunda, artık borcun geciken kısmının değil tamamının faizi ile birlikte ödenmesi gibi daha ağır bir durumla karşılaşılacaktır.

Kredi Kartı Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borçları da kredi borçlarından farksızdır. Ancak kredi kartları için asgari ödeme tutarını ödemek gibi, farklı bir avantaj vardır. Asgari ödeme tutarının gecikmesi durumunda kart nakit çekimlere kapatılacak, daha da gecikmesi halinde ise borç ödenene kadar alışveriş harcamaları için de kullanılamaz hale gelecektir.

Şayet kredi kartı borcunun 90 gün içerisinde ödenmemesi halinde ise, kartınız tamamen iptal olacak ve borcun tahsilatı için banka sizinle irtibata geçecektir.

Kredi ve Kredi Kartı Borcu 3 Ay Ödenmezse Haciz Gelir mi?

Burada temel kriter, 90 gündür. Bu süreç aşılmış ise banka yine de normal yollarla tahsilatı deneyecektir. Olmaması halinde ise eve haciz göndermek yerine, düzenli bir maaşla çalışıyorsanız maaşınızın dörtte birine haciz koyacaktır. Aksi halde eve veya işyerine haciz gelmesi, üzerinize kayıtlı mallar için de icra yolunun başlatılması söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde kredi notu düşük olanlara hangi bankalar kredi veriyor? ve Kredi notu düşük olanların kredi alabileceği bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status