Koronavirüsten Korunma Yolları

Covid-19 her ne kadar insandan insana veya yüzeylerden hızlı bir şekilde bulaşan bir virüs olsa da koronavirüsten korunma yolları başlığı altında verdiğimiz önerilere dikkate ederek, virüsün bulaşmasını önemli ölçüde engelleyebiliriz.

Virüsün özellikle ağız, burun, gözler ve kulak gibi yerlerden vücuda giriyor olması, virüse karşı alacağınız tedbirlerde bu bölgelere dikkat edilmesini gerektirmektedir. Bu yüzden herhangi bir yüzeyle temas ettiğinizde ellerinizi bu bölgelere götürmeden dezenfektan ürünlerle temizledikten sonra sabunlu su ile yıkamanız önemli bir önlem olacaktır.

Koronavirüsten Korunma Yolları

Maske Kullanımı

Maske kullanmak, daha çok virüslü kişiden başka birine covid-19 bulaşmasını engellemek için faydalıdır. Ancak bir nebzede olsa başkasından size virüsün bulaşmasını da engelleyecektir.

En basitinden virüslü biriyle tokalaştığınızda veya yüzeye temas ettiğinizde, ellerinizi ağız ve burnunuza götürme riskini önleyecektir. Bu yüzden, kendinizin ve toplumun sağlığı için mutlaka maske kullanın.

Ortak Kullanım Alanlarında Dikkatli Olun

Toplu taşıma araçları, binaların kapı kolları, asansör düğmeleri, merdiven korkulukları ve ATM gibi yüzeyler, insanların ortak kullanım alanlarına birer örnektir. Bu yüzeylerle mümkün olduğu kadar temastan kaçınmalı, mecburiyet halinde ise kullan-at tarzındaki plastik eldivenler kullanılmalıdır.

Bu yüzeylere dokunduğunuzda ise kesinlikle elinizi ağız ve burnunuza, varsa yara yüzeylerine veya cinsel organınıza değdirmeden, doğal sabun ve su ile en az 20 saniye olacak şekilde yıkayın.

Ellerinizi Sıklıkla Yıkayın

Ellerin doğal sabunla en az 20 saniye boyunca iyice bastırıp ovalayarak yıkanması, covid-19’dan korunma yolları arasında alabileceğiniz en önemli tedbirlerden biridir. Herhangi biriyle temas etmeseniz dahi, günlük hayatınızda yapacağınız para alışverişleri ve ticaretler, virüsün ellerinize geçmesine neden olabilir. Ellerinizi yıkamanız, böyle durumlarda virüsün bertaraf edilmesinde önemli rol oynayacaktır.

Sosyal Mesafe

Sosyal mesafe kurallarına uymak, almanız gereken önemli bir tedbirdir. Virüs insanların hapşırması ve öksürmesi gibi durumlarda, 5-6 metrelik mesafeden dahi bulaşabilmektedir. Toplumda virüs bulunan bir kişinin böyle bir eylemde bulunması, sizin için önemli bir risk olacağından mümkün olduğunca sosyal mesafeyi korumanız gerekir.

Evde Temizlik

Evinizde aile bireylerinden birinin virüse yakalanması, diğer bireyleri de ciddi risk altına alacaktır. Unutmayın ki covid-19, bazı kişilerde hiçbir belirti vermeden geçmektedir. Böyle bir durumda virüs olmasından şüphe duyulmadığından, bireyin evdeki ortak kullanım alanlarıyla teması diğer aile bireylerine de bulaşmasına neden olacaktır.

Evinizde TV kumandaları, kapı kolları ve musluk bataryaları gibi daha çok ortak temas alanlarını çamaşır suyu ile sıklıkla temizlemek alınabilecek bir önemlidir.

Kıyafet Temizliği

Kıyafetlerinizi, mutlaka en az 60 derecelik ısıda sıklıkla yıkayın. Pandemi sürecinde mümkün olduğu kadar kıyafetlerin sık değiştirilmesi ve yıkanması, koronavirüsten korunma yolları arasında önemlidir.

Banka ve Kredi Kartı Kullanımı

Paralar, insanların en fazla temas ettiği ve hızla elden ele dolaşan şeylerden biridir. Bu nedenle alışverişlerinizde banka ve kredi kartı kullanmanız, bu yolla virüsün bulaşmasını engelleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Covid-19 Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde korona belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status