Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

Dünya genelinde pandemi sürecinin ilan edilmesine neden olan koronavirüs yani diğer adıyla Covid-19 belirtileri, kişinin genel sağlık durumuna göre farklı birçok şekilde görülse de genellikle solunum sorunları ve yüksek ateş temel belirti olarak öne çıkmaktadır.

Dünyanın neredeyse her bölgesinde görülen coronavirus, halen birçok ülkede yoğunluğunu korumaya devam ediyor. Türkiye sağlık sisteminin gelişmiş olması, yöneticilerin gerekli tedbirleri alma konusundaki zamanlamaları ve daha birçok neden virüsün ABD, İspanya ve İtalya gibi ülkelerde olduğu gibi hızlı yayılmasını engelledi. Ancak ülkemizde de azımsanmayacak derecede kayıplar ve vaka sayıları yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.

Koronavirüs belirtileri hakkında sahip olacağınız bilgiler, erken tanının konularak en azından virüsün çevrenizdekilere bulaşmaması için gerekli önlemlerin alınması adına yararlı olacaktır.

Genç ve çocuklarda etkisi hafif seyreden ve birçok hastanın belirti vermeden atlattığı virüs vakaları, yaşlı ve bağışıklık sistemi güçsüz olan kimselerde ise daha ağır olduğu gibi ölümcül de olabilmektedir. Bu yüzden kronik rahatsızlıkları bulunanlar, yoğun sigara içenler ve yaşlılar, sosyal izolasyon konusunda çok daha dikkatli olmalıdır.

Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

Önem ve yaygınlık sırasına göre en fazla görülen coronavirus belirtileri, şunlardır.

Nefes Almada Sorunlar

Virüsün en önemli belirtileri arasında, nefes alıp vermede güçlük çekmek vardır. Ağır solunum yetmezliği ilerleyen aşamalarda olmakla birlikte, ilk günlerde solunum problemleri neredeyse tüm vakalarda görülmüştür.

Yüksek Ateş

Nefes problemleri ile ateşin yükselmesi, virüs için önemli kabul edilen bir diğer belirtidir. Özellikle yüksek ateş, öksürük, kas ağrıları ve solunum problemleri bir arada görülüyorsa, mutlaka sağlık ekiplerine haber vermeniz gerekir.

Eklem ve Kas Ağrıları

Virüse yakalanan birçok hasta, sürecin başından sonuna kadar eklem ve kas ağrısı yaşadığını belirtmektedir. Yukarıda sayılan belirtilerle veya en az bir tanesiyle birlikte eklem ve kas ağrısı görülmesi halinde, mutlaka doktora müracaat ediniz.

İştahsızlık

Tek başına, önemli bir belirti değildir. Ancak diğer belirtilerle beraber önemini artırdığı gibi şayet kendinizde virüslü birine temas ettiğinize yönelik şüphe duyuyorsanız, kendinizi izole edip diğer belirtileri bekleyebilirsiniz.

Baş Ağrısı

Yine burun akıntısı ve iştahsızlık gibi tek başına kesin bir belirti olmamakla birlikte, diğer belirtilerle beraber önemli kabul edilebilir.

Ağır Solunum Yetmezliği

Ağır Solunum yetmezliği, virüsün ağır şekilde seyrettiği hastalarda kesin derecesinde görülmektedir. Ki bu duruma gelmiş bir hastanın yoğun bakımda solunum cihazına bağlı olarak tedavisi gerekir.

Böbrek Yetmezliği

Covid-19 belirtileri arasında, daha çok hastalığın ileri aşamalarında görülen bir belirtidir. Virüsün yeni yayılmaya başladığı dönemlerde fazla görülmese de son zamanlarda, virüse bağlı böbrek yetmezlikleri ölüm ile sonuçlanmaya başlamıştır.

Koronavirüs Belirtileri Varsa Ne Yapılmalı?

Kendinizde coronavirus belirtileri olduğunu görüyorsanız, panik yapmadan çevrenizdeki herkesle teması kesin. Aile bireyleriyle yakınlaşmaktan uzak durduğunuz gibi, kapıları açıp kapatırken önlem alın.

Her şeyden önce panik ile hastaneye gitmek yerine, doğrudan sağlık ekiplerini arayarak haber verin. Bu sayede gerekli önlemleri onların almasını sağlayabilir, toplu taşıma aracı gibi kalabalık bir ortamda insanlara varsa virüsün bulaşmasına karşı duyarlı olabilirsiniz.

Ev halkını gerekli şekilde yönlendirerek, sizin temas ettiğiniz alanlara temas etmelerini engelleyin. Evin temizliği konusunda hassas davranarak, ev halkından birinin koruyucu eldivenler ve maske kullanarak çamaşır suyu gibi temizleyicilerle kapı kolları, zil düğmesi, TV kumandası ve musluk bataryaları başta olmak üzere her yerin temizlenmesini sağlayın. Evin içerisinde bulunan herkesin, başta siz olmak üzere maske takmasını sağlayın. Sağlık ekipleri gelene kadar, mümkünse etrafa fazla dokunmadan ayrı bir oda da beklemeye kalın.

Bir önceki yazımız olan Üzüm Pekmezinin Faydaları başlıklı makalemizde Üzüm pekmezinin sağlığa faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status