Kodlamaya Yeni Başlayanlara Kaynaklar

Türkçe Kodlama öğrenmek isteyenler için güzel kaynaklar hazırladık. Kodlama tekn-tolojinin,hatta elektriğin dijitale dönüşmesinin bile temelidir. Kodlamaya yeni başlayanlar için çok kaynak var fakat insanlar istiyor ki Türkçe kaynaklar önceliğim olsun. E çok doğru yani çünkü kültürünün adamıyla global bir anlatıcı bir olabilir mi? Ayrıca Türkçe kaynakların yanında düyanın diğer en büyük kaynaklarını da vereceğiz,Türkçeden ziyade.

1- Önereceğim ilk kaynak bir Türkçe Youtube kanalı.  Kanal bu 

→Bu kanalda konuşan abimiz Türkiye’de bu konuda nadir kanallardan biri, aynı zamanda kişisel tecrübesi hayli yüksek ve kapsamlı videoları var.

2- Sanalkurs.net sitesini öneririm. Site içersinde kodlamaya ağırlık veriyorlar ve güzel dersler var. Üye olunabiliyor ve katkıda bulunulabiliyor bu siteye. Üye olarak hem katkı yapabilir hem faydalanabi

3- Github. Bu site dünya çapındadır ve arama motorunda zaten sıkca çıkacak karşınıza, uğraşıyorsanız eğer kodlamayla falan. Gün içinde milyonlarca ziyaretçi alır.

4- Selman Kaya,yine bir Youtube kanalı. Kanal bu 

Bu kanalın sahibi Selman Kaya Amerika‘da yaşıyor ve kodlama hakkında bilgiler verir,sektörden bahsediyor falan.

5-Karma kaynaklar. Karma kaynakları kullanın, yani özellikle edinmeniz gereken bilgi varsa Google,Youtube üzerinden arama yapın. Genel olarak takip ettiğiniz kaynaklar başkadır, özel ihtiyacınıza yönelik kaynak araştırmanız başkadır.

Ayrıca ne kodlamacısı olacaksınız? hangi dile ağırlık vereceksiniz? örneğin masaüstü programcılıkla web programcılığı farklı. Web kodlama için daha çok Türkçe kaynak bulunur çünkü işin kendisi online bir ortam olduğu için hem katılımcılığı daha çoktur hem de amatör girişimle paraya çevirmesi daha kolaydır.Bolca forum bulunur,buralara üye olarak  faydalanabilirsiniz.

6-Forumlar. Hangi forumlar? örneğin r10.net bir web tasarımcı için kaliteli ortamdır. Google‘a ilgi alanınız olan kelimeyi yazıp sonuna “forum” yazarak cokca foruma ulaşabilirsiniz zaten.

7-Tabii ki w3schools.com diyorum. Bu site kodlamanın imla klavuzu,doğru kullanımı,hatasız yazılışına dair hoca diyebiliriz. Dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden biridir.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Ayda "TL" Elektrik Harcar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status