Bilgisayar Ayda “TL” Elektrik Harcar?

Bilgisayarın ne kadar elektrik harcadığı konusu vardır birde. Ayda kaç tl elektrik harcar? bla bla bla . Bu gibi sorular için 2 unsur önemlidir,laptoparın harcadığı elektrik ve masaüstü bilgisayarın harcadığı elektrik. Bu ikisi tabii ki aynı elektriği harcamaz, laptoplar masaüstü bilgisayar kıyasla ortalama %50 daha az elektrik harcar.

Laptoplar Ayda kaç TL Elektrik Harcar?

Özet geçeceğim. Ortalama bir laptop sürekli aynı yerde şarj olursa ayda 6-7 TL  harcayacaktır. Bir laptop günlük 10 saat açık kalsa ve bu 10 saat boyunca sürekli şarj olsa bile maximum 10 tl civarı tutar. Kaldı ki laptoplar bir kere şarj edildiğinde günü geçirir eğer optimize edilirse.

Masaüstü Bilgisayarlar Ayda kaç TL Elektrik Harcar?

Masaüstü bilgisayarlarda kullanım sürenize bağlı olarak değişmektedir. Ekran kartı güçlü bir bilgisayar normalden çok harcar,özellikle tüplü ekranlar dehşet elektrik harcar. Neyse,sürekli açık bir bilgisayar ayda 23 24 TL civarı harcamaktadır.

Tavsiye Yazı: Laptop şarj suresi uzatma

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Faresi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 Comments

    1. Merhaba örnek verecek olursak sadece 500 Watt lık bir enerji kullandığınızı varsayalım 24 saat boyunca 12.000 Watt yakmış olacaksınız. Bu demek oluyor ki 12 kWh güncel KWh fiyatları ise ortalam 1kWh=0,72 TLEv için bu fiyat geçerli yani günlük 8.64 TL gibi bir tutar elektirik fiyatı gelmekte ancak bu kasanın 24 saat açık kalması ile oluyor. Yani orada kullanımınıza bağlı olarak değişir yazısını dikkate almanız gerek. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status