Bilgisayar Faresi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bilgisayar faresi alırken dikkat etmemiz gerekenler vardır. Özellikle oyun için bilgisayar faresi alıyorsak kat kat  dikkat etmeliyiz. Farenin yazılımsal ve teknik özelliklerinin yanında birde şekli önemlidir.Standart kullanım fare ile oyun faresi ciddi anlamda ergonomik farklılıklara sahiptir. Avucumuza her oturan fareyi her alanda kullanacağız diye bir şey söz konusu değildir.

 

Araştırma yaparken DPI kısaltmasına rastlayacaksınız. DPI denilen ayar ne kadar yüksek olursa fareniz o kadar hassas ve hızlı olacaktır. İşte oyun faresi ile standart kullanım faresi burada hem yazılımsal olarak ayrılıyor hem de birazdan bahseceğim bazı ergonomik sebeplerden ötürü ayrılıyor. Photoshop yaparken genellikle hıza değil  aksine yavaşlığa ihtiyacınız  olur. DPI bildiğiniz oyunlardaki sensivity ayarıdır fakat DPI donanımsaldır. Ekran çözünürlüğünüz ne kadar yüksekse DPI o kadar yüksek olmalıdır aksi halde yavaşlık hissedersiniz.Standart bir bilgisayar kullanıcısı alacağı farenin elinin içini dolduruyor olmasına dikkat etmelidir ve kaliteye dikkat etmelidir. Alacağı ürünün yorumlarını okumalı ve biraz paraya kıyıp sağlam olanı almalıdır. Fakat fakat gelelim oyun oynayanlara.

 

Oyun oynayan bir oyuncu asla avucunun içini tamamen kaplayan fare almamalıdır çünkü esnekliği çok ciddi anlamda etkileyecek olan bu durumdan ötürü FPS oyunlarında başarı mümkün değildir. Sağınızdan geleni adamı vurmak için ani refleks gerekir ve bu bir bilek hareketi olduğu için parmakların üzerinde yükselerek fareyi çevirmenizi gerektirir fakat siz avucunuzun içini dolduran fare kullandığınız için bu hareketi yapmanız çok zordur. Alacağınız fare ucuz ve minik olmalıdır eğer amacınız oyunsa. Oyun için aldığınız fare masaüstü içinde size fazlasıyla yetecektir zaten.

 

Oyun oynamayan hatta profesyonel grafiker biri dahi olsanız farketmez,siz kaliteli bir fare alın yeterlidir, Şekli falan önemli değil sizin için fakat oyun oynayanlar için yukarıda dediklerim önemli. DPI olayı yine oyuncuları ilgilendirir, eğer bu DPI olayı ve FPS oyunlarıyla ilgili daha fazla bilgi istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyiniz.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayarımın Seri Numarasını Nasıl Bulabilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status