İnternette Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnternet teknolojilerinin hızla gelişmeye başlaması, e-ticaret sektörünün de bir hayli canlanmasına neden oldu. Ancak bu canlılık, tüketici açısından birtakım riskleri de beraberinde getirmeye başladı. Peki, internette alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli, ne gibi önlemler alınmalı?

İnternette alışveriş yaparken aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almanız, hesap güvenliğiniz açısından seviyeyi maksimize edecektir.

İnternette Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Site Hakkında Araştırma Yapın

Bilindik sitelerden alışveriş yapın demek, işini hakkıyla yapmaya çalışan yeni e-ticaret siteleri için büyük haksızlık olur. Bu yüzden alışveriş yapmayı planladığınız site hakkında araştırmalar yaparak, nasıl bir site olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu sayede daha fazla alışveriş seçeneğinin olması, daha uygun fiyata daha kaliteli ürünler almanızı sağlayacaktır. Google arama motoruna e-ticaret sitesinin adının yanına “şikayet” kelimesini ekleyerek, o site hakkında daha önceki müşterilerin açmış oldukları şikayet konularını ve bu şikayetlerin neye yönelik olduğunu görebilirsiniz. Örnek; hepsiburada şikayet

Güvenlik Sertifikaları

Aslında artık tüm internet siteleri tarafından kullanılmaya başlanan bir uygulama olsa da sitenin güvenlik sertifikası kullanması, yine de önemli bir kriterdir. Özellikle ödeme sayfasına geldiğinizde tarayıcının üst kısmında yani site adresinin yazdığı yerde, adresin https:// şeklinde başladığından emin olun. Burada kilit simgesinin kırmızı veya turuncu olmaması gerekmektedir.

Bu sertifikalar sizin kart bilgilerinizi özel bir şifreleme metoduyla korumakta ve üçüncü tarafların kart ve kişisel bilgilerinizi görmesini engellemektedir.

Adres ve İletişim Bilgileri

İnternet sitesinde yazan adres ve iletişim bilgileri, yine güvenilir alışveriş sitelerinde yer verilmesi gereken şeylerden biridir. Olası bir sorun karşısında müşterilerinin kendileri ile iletişim kurmalarını önemseyen alışveriş siteleri, adres ve iletişim bilgilerine açık bir şekilde yer verecektir. çeşitli yollarla bu adres ve iletişim bilgilerinin doğruluğunu da kontrol etmeye çalışmak, alacağınız güvenlik önlemini artıracaktır.

Fatura ve Garanti Belgesi

Alışveriş yapacağınız sitenin ürün özelliğine göre varsa garanti belgesinin size sunulması, güvenilirlik açısından basit bir kıstastır. Ancak her üründe garanti belgesinin olmasının mümkün olmadığı da unutulmamalıdır.

Diğer yandan alacağınız tüm ürünler için adrese fatura gönderimi veya e-fatura sunulması, ileride yaşayacağınız sorunlarda elinizi kuvvetlendirecektir. Bunların sağlanması doğal olarak sitenin güvenilirliği için, öne çıkan kriterler arasındadır.

SMS Onaylı Alışveriş Özelliğini Kullanın

Birçok alışveriş sitesi, secure özelliği ile hizmet vermektedir. İnternette alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında, kartınızı SMS onayı ile alışverişlere açabilirsiniz. Böylelikle alışveriş esnasında güvenlik sağlandığı gibi, olası bilgilerinizin çalınması durumunda alışveriş yaparken şifre onayı olması, işinize yarayacaktır.

Bilgisayar ve Bağlantı Güvenliği

İnternetten alışveriş yaparken, sadece internet sitesinin güvenilirliği konusuna odaklanmayın. Bilgisayar ve internet bağlantısı güvenliği de bunlar arasındadır. Parklar, internet kafeler ve halka açık internet bağlantısı sunan ağlar üzerinden alışveriş yapmak, risklidir. Bu yüzden böyle bağlantılar üzerinden alışveriş yaparken, sanal klavye gibi farklı önleyici tedbirleri kullanmaya özen gösterin.

Sanal Kart Kullanın

Sanal kart kullanımı, birçok bankanın müşterilerine sunmuş olduğu avantajlı bir seçenektir. Hatta bankanızın internet ve mobil şubesi üzerinden kolaylıkla açıp kapatabileceğini sanal kartlar, güvenli alışveriş için temel yöntemlerden biridir.

Sanal kart; Bilindik fiziki kartlar gibi somut bir şey değildir. size verilen hesap bilgilerini ödeme ekranınıza yazarak, alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Sanal kartınıza yapacağını alışveriş tutarını hesabınızdan aktararak ödeme yapacağınız için, genellikle para olmayacaktır. Böylelikle sanal kart bilgilerinin ele geçirilmesi halinde bile, sıkıntı yaşamazsınız. Ki bu kart bilgilerinin ele geçirilme ihtimali, biraz daha zordur.

Kapıda Ödeme Seçeneğini Tercih Edin

Kapıda ödeme seçeneği, internetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna verebileceğimiz önemli cevaplardan biridir. Şayet alışveriş yapacağınız yerin ödeme seçenekleri arasında kapıda ödeme var ise, bu seçeneği seçerek kart bilgisi vermenize gerek kalmadan alışverişinizi güvenle tamamlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Anket Doldurarak Para Kazanılır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status