İhtiyaç Kredisinin Şartları Nelerdir

Günümüz şartlarında birçok insan krediye ihtiyaç duyuyor ancak kimisi gerekli şartları bilmediği için bankadan geri çevriliyor veya eksik evrakları, bilgileri toparlaması için bir süre belirleniyor.

Bulunan kredi türlerinde gerek imkanlar gerekse diğer kredilerin onay almadığından dolayı ihtiyaç kredisine yöneliyoruz gerekli araştırmalar sonucu makalemizi hazırladık ve siz değerli okurlarımıza sunduk.

Ne tarz krediler var ? Bireysel kredi çeşitleri ve de ticari olan kredi çeşitleri ve tabi alt kredi çeşitleride mevcut bunada bizler ihtiyaç kredisi diyoruz.

İhtiaç kredisi şartları nelerdir ?

İhtiyaç Kredisinin Şartları Nelerdir
İhtiyaç Kredisinin Şartları Nelerdir

Şimdi sizlere bahsedeceğim konu ise ihtiyaç kredisini nasıl çekeceğiz bunun şartları nedir sorularının cevaplarını açıklayacak türden olduğunu bilmenizi isterim. Bankalar genel olarak belirledikleri bazı gerekli evrak ve şartları vardır. Bunların bazıları kredi notunuz , gelir belgeniz, imza sirküsü gibi.

Eğer halen sizce risk raporunuzu almadıysanız aşağıda vereceğim link üzerinden makalemizi okuyup risk raporunuzu para ödemeden alabilirsiniz.

Ücretsiz Risk Raporu Nasıl Alınır?

Tabiki bunlardan ayrı olarak yasaların gereğince gerekli olan genel şartlar dediğimiz şeyler şunlar ;

  1. Yetişkin olarak nitelendirildiğiniz yaş yani 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmekte. Eğer 18 yaşından küçükseniz ihtiyaç kredisi başvurusu yapma imkanınız bulunmamaktadır.
  2. Başvuru yapacağınız banka sizden bir gelir kaynağı beyan etmenizi isteyecektir. Çalışan bir bireyseniz Sosyal Sigorta Kurumu kaydınız olması gerekmekte. Eğer şirket sahibi bir bireyseniz vergi levhanızın olması gerekmekte. İhtiyaç kredisi başvurusu yapacağınız bankadan onay alabilmek için vergi levhanızda kâr veya Sosyal Sigorta  Kurumu’da bulunan kaydınızın iş yeri üzerinde 3 ay gibi bir tarihi doldurmuş olmanız gerek.
  3. Yaptığınız fatura ödemelerinden tutun geçmiş krediniz varsa veya kredi kartınızı ödemesini düzenli bir şekilde yapmış olmanız gerekmekte. Kredi notunuz yani bankalar arası borç bilgisi geçmişiniz düzenli değilse krediniz çıkmayacaktır.
  4. Kredi alırken eskiden kefil isteniyordu ancak şuanda istenmeyebilir ancak banka gerekli gördüğü yerde hemen sizden emekli, memur, güvenceli çalışan kefil isteme hakkına sahip.
  5. İhtiyaç kredisi vadeleri eskisi gibi değil yasal olarak tanımlanan en fazla 48 ay olmaktadır, eğer ipotek karşılığında kredi çekecek iseniz bu vadeler 120 ay gibi bir vadeye yükselmektedir.  

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler
İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler
  • Kimliğiniz, ehliyetiniz veya pasaportunuz
  • İkametgah kağıdınız veya başvuru yapan bireyin adına gelmiş olan üzerinden 3 ay geçmemiş olan bir fatura
  • Başvuru yapan kişiye ait gelir belgesi. Birey eğer memur veya özel bir sektörde çalışıyor ise maaş bordrosu ya da maaşının içerisinde beyan edildiği maaş yazısı, imza sirküsünüde almakta fayda var. Emekli bireyler için ise pek bir detaya girmeden emekli hesap cüzdanı yeterli olacaktır. Bir şirket ortağı veya serbest meslek sahibi iseniz kullanmakta olduğunuz ve güncel olan bilanço, gelir tablosu, oda kayıt belgesi ve vergi levhası gerekli olacaktır.

Bu belgeleri tamamladıktan sonra sizlerde bankanıza gidip evrakları teslim ederek ihtiyaç kredi başvurusu yapma imkanına sahip olursunuz.

Tavsiye Makalemiz : Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır ?

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz Risk Raporu Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde e devlet banka borçları öğrenme, e devlet kalan kredi borcu öğrenme ve e devlet kredi kartı borçları öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status