Hacker Nedir? Gri,Beyaz,Siyah Şapkalı Hackerlar

Hacker, en kaba tanımıyla  teknolojiyi ters yönde kullanabilme yeteneğine sahip insanlardır. Hacker nedir? nasıl olunur? gri şapkalı,beyaz şapkalı ve siyah şapkalı hacker nedir? bunlara güzelce cevaplar vereceğiz.Hacker teriminin en dibine gidersek kendimizi 2.dünya savaşının ortasında bile bulabiliriz ancak günümüz konseptine uygun hackerlik 1970 sonrasında ortaya çıkıyor.

Hacker Kime Denir?

Hackerlar teknolojik aletleri aksi yönde kullanma yeteneğine sahip kişilerdir. Örneğin bir telefonun kontörü olmadığı halde konuşma yapmasını sağlayabilen kişi hackerdir ya da bir internet sitesine sızıp bilgi çalabilen kişi hackerdir. İşte bu yeteneğe sahip olanların yeteneğini hangi yönde kullandığına göre tanımlamalar vardır. Bu tanımlamalar Beyaz,Gri ve Siyah olarak adlandırılır. Yalnız Facebook hesabı çalarak hacker olunmaz,hackerlik bu kadar basit ve gereksiz işlerle uğraşmak değildir.

Beyaz,Gri ve Siyah Şapkalı Hacker Nedir?

Beyaz şapkalı hacker: Sistemlerdeki açığı sistem yetkilisine bildiren hackerdir. Ya da para karşılığı güvenlik uzmanlığı yapar

Gri şapkalı hacker: Ne iyidir ne kötü, genellikle bir siyasi duruşu olur ve buna göre hareket eder. Örneğin Anonymous

Siyah şapkalı Hacker: En tehlikeli hackerler siyah şapkalı hackerlardır. Çünkü bu gruptaki hackerlar kimlik bilgisi çalma,kredi kartı çalma,internet sitelerini keyfiyen çökertme gibi işlemler yaparlar. Yani kendisine çalışan her hacker siyah şapkalıdır.

Hacker nasıl olunur?

Hacker olunmaz,olmaya karar verilir. Ben hacker olucam ya deyip aniden hacker olamazsınız. Bir hacker kodlama dillerini bilmeli,teknolojiden anlamalı,gizlilik konusunda kendini güzelce gizleyebilmelidir. Yukarıda dediğimiz gibi tıpkı, Facebook hesabı çalmak hackerlık değildir. Hackerlar internetin dilini,yazılımın dilini bilir. İnternetin ve yazılımın dilini bilmeyenler hacker olamaz,böyle bir iddiası bile olamaz.

Bir önceki yazımız olan Güvenli bir şifre nasıl olmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status