Güvenli bir şifre nasıl olmalıdır?

Güvenli ve kırılması zor bir şifre nasıl oluşturulur? güvenli şifre oluşturmanın kriterleri nelerdir? en çok kullanılan şifreler nelerdir? işte bu sorulara bir cevap verelim istedik. Yıl oldu 2018, artık şu qwerty şifresini koyanlara demek istediğimiz şey “sizin hesabınız da çalınsın canım ne olacak”.

Güvenli bir şifre nasıl olmalıdır?

Güvenli bir şifre  çeşitlilik barındırmalı,uzun olmalı,anlamsız olmalı,kişiler bilgilerinizle alakalı olmamalıdır. Örneğin “kadir1996??xx” şifresi güvenli değildir. Neden? çünkü kadir1996 akılcı bir şifredir, isim ve doğum tarihi barındırır. “ayça??x02032llqqq23” şifresi kırılması zor gözükse de hatalıdır çünkü neden ayça ismini kullanalım ki şifrede? zorunda değilken neden böyle anlamlı bir şifre kullanalım? alternatif sınırsızken böyle saçma şifrelere gerek yok.

Güvenli şifre örnekleri

xpGlq9*072?!,dAb9.i7

?reRelpÜnQ_h*l28pv.

Yukarıdaki şifrelerde mantık  ve bilgi yoktur,kalıp  kelime yoktur. Aynı zamanda  noktalama işaretlerinden faydalanılmış.

Şifreleri Nasıl Kırıyorlar?

Bir şifre ne kadar güçlü olursa olsun ele geçirilmesi imkansız değildir. Şifreleri zor yapmanın sebebi deneme yanılma yöntemine karşı koymaktır. Örneğin dünyanın en çok kullanılan şifresi “qwerty”  şifresidir. Saldırganlık deneme yanılma yöntemiyle saldırırken bu şifreleri anında bulur ve hesabınızı hackler. Bu “qwerty” şifresi ise klavyenin ilk 5 harfinin tuşlarıdır, işte insanlar bu kadar sorumsuzca davranabiliyor şifre koyarken,aşırı basit.

Tavsiye Yazı: Keylogger nedir? bireysel olarak kendimi nasıl korurum?

Eğer sizi bireysel olarak kandırırlarsa şifrenizi çalabilirler, bu durumda şifreniz 50 tane bilim insanının bir araya gelip oluşturduğu bir şifre olsa bile fayda etmez, çünkü sosyal mühendislik özel hedef seçer ve o kişiyi kandırırmaya yöneliktir. Bireysel olarak insanlara karşı nasıl güvende olacağım diyorsanız kesinlikle yukarıdaki tavsiye yazıya bir bakın derim

Bir önceki yazımız olan Keylogger Nedir? Nasıl Korunulur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status