Keylogger Nedir? Nasıl Korunulur?

Keylogger nedir? hiç duydunuz mu keylogger tabirini? keylogger bilindik ve çok etkili bir dijital harf hırsızlığıdır. Keyloggerler eskiye kıyasla çok kullanılan bir yöntem değildir. Bunun bazı sebepleri var. İnsanların bilinçlenmesi ve keylogger virüslerin virüs programlarınca kolayca yakalanması. Fakat özel olarak istenirse kolayca insanlar yine kandırılabilir.

Keyloggerlar bilgisayarınızda bastığınız tüm tuşları kaydeder ve keyloggeri size yutturmayı başaran kişiye yollar. Böylece yaptığınız her hareket kötü niyetli kişilerin eline geçer.

Keyloggerlar Nasıl Bulaşır  Ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Keyloggerlar genellikle internetten indirdiğiniz dosyalarla ve kişilerin size özel olarak gönderdiği dosyalarla bulaşır. Güvenmediğiniz insanların yolladığı dosyaları asla indirmeyin.Özellikle “şok şok şok,o video ortaya çıktı” tarzı başlık atılmış dosyaları indirmeyin.

Keyloggerlardan korunmak için

  • Şifre girerken ekran klavyesi kullanın
  • Bilgisayarınızın başlangıcında çalışan dosyalarına bakın,bilmediğiniz uygulama varsa devre dışı bırakın. nasıl yaparım? tıklayıp öğrenin
  • Virüs programı kullanın

Bunları yaparak keyloggerlardan rahatça korunursunuz. Fakat sosyal mühendislik yoluyla kandırılmaya karşı ayık olun. Sosyal mühendislik yani diyalog yoluyla sizi ikna eden kötü niyetliler demektir.

Tavsiye Yazı: İnstagram’da Takipçi Kasma Hilesi

Bir önceki yazımız olan WhatsApp uçtan uca şifreleme nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status