Ev Sunucusu Nedir? Nasıl Kurulur?

Ev Sunucu Nedir? Nasıl Kurulması Gereklidir?


Ev sunucusu ya da home server kısıtlı düzeyde daha değişik amaçları hedefleyen daha kısıtlı çalışması için tasarlanmış temel bir ağ sunucusudur.
Ev sununcuları gerçek özelliklerinden dolayı bir server özelliği taşırken Bizim kendi kullandığımız şahsi kişisel bilgisayarlarımız bunları da ev sunucusuna dönüştürebiliriz. Genel olarak birçok alanda ihtiyaçlarımızı giderebilecek belirli hedefleri olan örnek verecek olursak sunucu yönetimi yapmak isteyen kişiler tarafından genel olarak kullanılmaktadır.

Ev Sunucusu Nedir? Nasıl Kurulur?
Ev Sunucusu Nedir? Nasıl Kurulur?


Ev Sunucusu Kullanımı

Ev sunucuları yukarıda da bahsettiğimiz gibi kendi kişisel bilgisayarlarınız gibi benzer özelliklere sahip internet ve ağ ile ilgili genel olarak tüm istekleri yerine getirmektedirler. Aslında ev sunucularına bir depolama aracı olarak da kullanabiliriz dosyalarınızı paylaşmak istiyorsak birçok bilgisayar yine paylaşım sağlayabiliriz veya bir müzik platformu kurabilir müzik yayını yapabilirsiniz kendinize özel bulut dosyası yatabilirsiniz.
Hazır bir sistem tercih ederek ve sunucunuzun kurulumunu yapabilirsiniz yada kendi sunucunuzu da kurabilirsiniz. Sunucuya çevireceğiniz bir bilgisayarınız yoksa ya da almayı düşünmüyorsanız VPS ya da VDS belirli bir firmadan kiralayıp bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz..

Eğer siz de evinizde bilgisayarınızı ev sonuncusu olarak kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir çok özellik mevcut bunun başında gelen şeyleri sizlere sayalım performans önemli bir husustur ve yeterli performans özellikleri sunması gereklidir. Bunun için depolama alanınız ve yeterli bellek kapasitesine sahip olmanız gerekli. Kurmuş olduğunuz sunucuyu eğer internette kullanacaksınız bilgisayarınızın hiç kapanmaması gerekli ve arıza göstermemesi ne dikkat etmeniz gereklidir. Bunları yapabilmeniz için Windows tarafından sunulan Home Server de kullanabilirsiniz ya da bunun dışında Ubuntu gibi işletim sistemini kullanabilirsiniz.

Hazır Sunucu Nedir? Nasıl Alınır?

Dilerseniz hazır bir sunucu olarak da hızlıca bir şekilde ev sunucusuna olabilirsiniz. Apple ve HP benzeri bir çok marka hazır ev sunucusu satmaktadır. Kullanımı son derece basittir ve yapmanız gereken tek şey kısa bir ön kurulum ve daha sonrasında hemen kullanıma hazır hale gelecektir.

Kendinizi geliştirmek ya da denemeler yapmak hatalar yapıp bunu tekrardan düzeltmek istiyorsanız diğer yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz yukarıda da bahsettiğim gibi VPS ya da VDS gibi tercihleriniz daha mantıklı olacaktır. Eğitim ya da kişisel gelişim amacıyla bu sunucuyu kullanmak istiyorsanız doğru bir tercih yaparsınız hem hızlı hem pratik.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde bilgisayar ısısı nasıl ölçülür, bilgisayar sıcaklığı nasıl ölçülür ve bilgisayarın sıcaklığı nasıl ölçülür hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DMCA.com Protection Status