Bilgisayar Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir?

Birçoğumuz laptop kullanıcısı olsak da masaüstü kullanıcılarla birlikte yaşadığımız ortak bir problem var. Bu problem ise bilgisayarımızın ısınması bilgisayarımız eğer bir soğutucu ile kullanılmıyorsa Bu problem oldukça fazladır. çoğu zaman bilgisayarımızın kaç derece olduğunu merak ederiz aslında bunu bilmemiz gerekir çünkü bazen yazılımsal bazen ise donanımsal problemlerden dolayı bilgisayarımız aşırı ısınabilir ve performans kaybı gibi sorunlar yaşayabiliriz. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için bilgisayar sıcaklık değerini bilmemizde fayda var. Şimdi ise bana soruyorsunuz bu ısı değerini nasıl bulabiliriz aslında bunu birçok yolu mevcut ancak en doğrusunu BIOS tan görebilirsiniz. Ya da bilgisayarınıza bir program indirerek ısı değerini ortalama derecesini
öğrenebilirsiniz. Ancak bu pek yararlı olmayacaktır peki şimdi bana soruyorsunuz ben bilgisayarımın ısısını nasıl öğreneceğim sizlere ilk tavsiye ettiğim BIOS dan nasıl öğrenebileceğiniz i anlatayım.

Bilgisayar Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir?
Bilgisayar Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir?

Pc ilk açıldığı zaman bilgisayarınızın markası ekranınızda görünecektir orada markanız gittiği zaman ardı arkasına DEL tuşuna basın .

Evet şu an karşınızda BIOS ayarları duruyor.

Şu an devamında yapmanız gereken yön tuşlarıyla PC HEALT STATUS/HARDWARE MONİTOR seçeneğini bulun enter tuşuna basın buradan işlemci sıcaklığını görebilirsiniz.

Peki şu an aklımızda ne var sıcaklığın uygun olup olmadığını nereden nasıl anlayacağız.

Normal bir işlemcinin sıcaklığı ortalama 40 derecedir eğer sıcaklık 50 derecenin üzerinde seyretmekte ise tehlikeli olabilir hemen bilgisayarınızı soğutmanız ve biraz dinlenmeye almanız gerekebilir.

Eğer bilgisayarınızda bir program yüklediyseniz buradan program üzerinden kontrol ederek kısmen doğruluk payı olan işlemci sıcaklık derecesini öğrenebilirsiniz. Sizlere tavsiye edebileceğim en çok kullanılmakta olan ısı değeriniz yanı sıra bilgisayaranızın özelliklerinide gösterebilecek programlar Speccy, HWMonitor, SpeedFan, SIW, Hwİnfo, CoreTemp gibi uygulamalar ilede görüntüleme sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Video Boyutu Nasıl Küçültülür ? başlıklı makalemizde bilgisayarda video boyutu nasıl küçültülür, çözünürlük kalitesi düşmeden video boyutu nasıl küçültülür ve movie maker'da video boyutu nasıl küçültülür hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status