DNS Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Türkiyede gün geçmiyorki yeni bir site yasaklanmasın, bunların bir çok sebebi varken bazıları diğer ülkelerle yaşanan politik sıkıntılar, site ülkemiz yasasına uyumluluğu gibi bir çok nedenden Türkiye ip adresi olan kişilere erişim engeli sunuluyor fakat bir çok kişi için yararlı olabilecek şeyler bazen bu sorunla karşı karşıya gelebliyor. Bizlerin yapması gereken basit DNS değiştirme sayesinde gerekli olan yayından kalkmamış tüm yasaklı sitelere girebileceksiniz. Bazen bazı DNS adreslerinde genede siteler açılmayabiliyor bunun sebebi ise girmiş olduğunuz DNS’nin o ülkede bulunan kurallara göre uyguladığı yaptırımlarla siteye engel konulması ama genelde bir çok ülkede bu sorunu yaşamazsınız tavsiyem Avrupa DNS‘lerini kullanmanız şimdi sizlere nasıl DNS değiştirilir ? bunu göstereceğim. Aşağıda vereceğim bilgiler ile işinizi göremezseniz resimlerimizle sizlerde hızlıca çözüme kavuşabilirsiniz.

  • Sağ alt taraftan Wi-Fi yada Kablolu internetinizin üstüne gelin vede ağ ve paylaşım merkezini açın.
  • Bağlantılar bölümü açılacaktır buradan hangi interneti kullanıyorsanız üzerine gelip tıklayın.
  • Açılan sekmede özellikler butonuna basın.
  • Yeni açılan sekmede ise aşağılara doğru inin burada iki adet yada daha fazla protokol sürümü göreceksiniz bizim DNS değiştirme işimize yarayacak olan sürüm İnternet Protokol Sürüm (4) bulun üzerine tıklayın ve özellikler diyin.
  • Açılmış olan İP-DNS bölümünde eğer girmek istediğiniz İP bilgileri var ise girebilir isterseniz es geçip hemen DNS değiştirme işlemine başlayabilirisiniz.
  • DNS sunucu adresini otomatik aldaki onay işaretini kaldırıp elle ayarlama moduna geçeceğiz.
  • Şimdi burada vermiş olacağım DNS adresleri ile isterseniz bağlantı kurabilir eğer bu DNS adreslerini beğenmiyor elinizde var olan bir DNS adresini girmek isterseniz boşlukları doldurun.
  • İşleminiz tamamlandı kapata basarak çıkın tarayıcınızı kapatıp açın şimdi artık yeni DNS adresinizden erişim sağlamaktasınız.

En hızlı DNS ayarı olarak kabul edilen Cloudflare :

1.0.0.1
1.1.1.1

Google kalitesinin sağlamış olduğu DNS ayarı :

8.8.8.8
8.8.4.4

Şahsım olarak yıllardır kullandığım hiçbir şikayetimin olmadığı Open DNS Ayarları:

208.67.222.222
208.67.220.220

Resimli Anlatım :

Bir önceki yazımız olan İnternette Yeni Dönem Akk Kalktı Ast Geldi başlıklı makalemizde adil kullanım kotası kalktımı, adil kullanım kotası yerine ne geçti ve akk kalktımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status