Web Sitelerinde Mutlaka Olması Gereken Özellikler

Web sitelerinde mutlaka olması gereken özellikler, internet sitesinin hem kullanıcı ve hem de arama motoru dostu olması bakımından hayati öneme sahiptir. Asgari şartlarda bir web sitesi, bazı özellikleri ve sayfaları barındırmak durumundadır. Bu özellikler bazen bir defaya mahsus olmakla birlikte, bazıları ise süreklilik arz edecek derecede olmalıdır.

Web Sitelerinde Mutlaka Olması Gereken Özellikler

Mobil Uyum

Google, web sitelerinin mobil uyumlu olmasına son birkaç yıldır ciddi önem vermeye başladı. Ki bir web sitesinin mobil uyumlu olması, iyi bir kullanıcı deneyimi açısından da çok önemlidir. Zira günümüzde internet kullanıcılarının önemli bir kısmı, mobil cihazları kullanarak internete girmektedir.

Mobil cihazların hızı ve internet kullanımına yönelik işlevlerinin her geçen gün artmasıyla birlikte, insanların internet kullanımlarını bu cihazlarla daha fazla yapacakların yönelik ipuçları da veriyor. Web sitesinde insanların daha fazla kalması ve farklı sayfaları gezinmesi için, internet sitesinin mutlaka mobil uyumlu olması gerekmektedir. Bu Google Adsense gibi reklam başvuruları için de önemli kriterler arasında görülmektedir.

Güncellik ve Özgünlük

Bir web sitesi, sıklıkla yeni şeyler paylaşarak internet kullanıcılarına daima taze içerikler sunmalıdır. Arama motorlarının güncelliğe önem verdiği gibi, internet kullanıcıları da buna ciddi önem vermektedir.

Herhangi bir konu hakkında araştırma yaparken o konu hakkında en yeni içeriklere ulaşmak isteyen kullanıcılar, güncel siteleri daha fazla tercih etmektedir. Google, her şeyden önce kullanıcılarının en taze ve özgün bilgiye kolay ulaşmasını amaçlamakta ve bu özelliklere sahip siteleri öne çıkarmaktadır.

İletişim – Hakkımızda ve Gizlilik Sayfaları

Birçok internet sitesi sahibi, bu sayfaların önemini yeteri kadar kavrayamamış durumda. Birçoğu ise bu sayfaların daha çok e-ticaret sitelerinde önemli olduğunu düşünüyor. Oysaki tüm web sitelerinin şeffaf bir yapıda olup bu üç sayfaya sahip olmasına, Google artık eskisinden çok daha fazla önem veriyor.

SSL Güvenlik Sertifikası

SSL güvenlik sertifikaları eskiden sadece ödeme sayfaları ve kullanıcı bilgilerinin girildiği sayfalar için önemli iken, Google artık web sitelerinin geneli için SSL sertifikalarının önemli olduğunu açıkladı.

Web sitelerinde yapılan tüm bilgi işlemlerinin belirli bir güvenlik protokolünden geçerek ara şifreleme yöntemi ile üçüncü taraflara ulaşmaması için önemli olan SSL, web sitelerinde mutlaka olması gereken özellikler arasında yer alıyor. SEO açısından önemli olan bu kriter, kullanıcı güvenli açısından da daha sağlıklı bir uygulama olarak öne çıkmaktadır.

e-ticaret Siteleri İçin Blog Sayfası

Şayet bir e-ticaret siteniz varsa, günün rekabet koşullarında site güncelliğinin sağlanabilmesi için blog sayfasının olması önemlidir. E-ticaret sitelerinde web sitesinin güncelliğinde yaşanan sıkıntı, ancak açılacak blog sayfaları ile giderilebilmektedir.

Ürünlerin altına çok uzun ve gereksiz anlatımların yapılması ayrı bir sıkıntı iken, yazılabilecek şeylerin kısıtlı olması da ayrıca sıkıntıdır. Ancak blog sayfalarında, sektörle alakalı her türlü bilginin verilmeye müsait olması, güncellik açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Tema ve Tasarım

Web sitesinin ilgili kategoriye en uygun tema ve tasarıma sahip olması, kullanıcı dostu site oluşturmak için sağlıklı bir seçim olacaktır. Bu sayede kullanıcılar aradıklarını daha rahat bulacakları gibi, site içerisinde daha rahat şekilde gezinme fırsatı bulabilirler.

Site Hızı

Site hızı yine Google tarafından önem verilen ve son birkaç yıldır en ciddi SEO faktörleri arasında yer alan unsurlar arasındadır. Web sitelerinde mutlaka bulunması gereken özellikler arasında önemli yeri olan site hızı, ziyaretçilerinizin sitede zaman geçirmesi ve sitenizi hemen terk etmemesi için de ayrıca önemlidir.

İnternet sitesinde asgari oranda bu özelliklerin olması, SEO açısından önemlidir. Bu özelliklere sahip olan siteler, kullanıcı ve arama motorları gözünde eninde sonunda ödüllendirilecektir.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medyada Fenomen Olmanın Yolları başlıklı makalemizde Sosyal medyada popüler olmanın yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status