Chrome Okuma Modu Nedir Nasıl Aktif Edilir?

Google gün geçtikçe ürünlerini daha iyi bir hale getirebilmek için çalışıyor ve aslında bunu başarıyor diyebiliriz çünkü günümüzde artık teknolojinin hızına yetişmek neredeyse imkansız diyebiliriz. Google uygulamaları ile hayatımızı kolaylaştırmayı hedefliyor evet ancak bunu her zaman göremiyor olabiliriz Chorme‘da bir özellik geliştirerek okuma modu olarak adlandırıldı deneysel bir özellik olarak sunuldu. Aslında pek Chorme ile pek haşır neşir değilseniz görmemeniz muhtemeldir. Evet iyi hoş ama nedir bu Chorme okuma modu ve ne işe yarıyor? diyorsunuz duyar gibiyim. Okuma modu olarak adlandırılan şey eğer sizde Chorme üzerinden bloglarda zaman geçirip haber sitelerinde yazılar okuyorsanız yada internet üzerinden online kitap okumayı seviyorsanız sizler için birebir diyebiliriz çünkü Google chorme okuma modu tamamen yazıya okdaklanmanız için gereken her şeyi yapıyor birde karşınıza çıkan reklamları azaltıp kapata biliyor.

Google Chorme Okuma Modu Nasıl Açılır?

Chorme okuma modunu aktif etmek istiyorsanız bu işlem için bazı tarayıcı gereksinimlerini karşılıyor olmanız gerekiyor. Aslında Google Chorme sürümünüz 75 ve üzerinde olmasını istiyor eğer eski bir sürüm kullanıyorsanız hemen sizde güncelleme yaparak bu özellikten faydalanabilirsiniz . O kadar yazı okuduk bu okuma modu nasıl aktif edilir dediğinizi duyar gibiyim hemen anlatayım. Yapmanız gerekenleri yazarken ek olarak sizler için görseller ekleyeceğim.

  1.  Google Chormeyi daha önce güncellemediyseniz Googleye aratıp yeni sürümü yükleyin güncelledi iseniz hemen yeni bir sekme açıyoruz.
  2. Şimdi parantez içerisinde vermiş olduğum metni kopyalayın ve açtığınız sekmeye yapıştırın. ( chrome://flags/#enable-reader-mode ) 
  3. Enter tuşuna bastıktan sonra yapmanız gereken  ‘Enable Reader Mode’ kısmını ‘Disabled‘ bölümünü değiştirerek ‘Enabled‘ yapmak olacaktır.
  4. Artık yapmanız  gereken pek bir şey kalmadı eğer Chorme otomatik olarak kendini kapatıp açmaz ise siz kendiniz yeniden başlatın.
  5. Evet artık hazır girdiğiniz bloglarda veya haber sitelerinde artık yazıları saf bir şekilde okuyabileceksiniz bunun için yapmanız gereken yukarıda bulunan url kısmının sağ köşesinde bulunan üç çizgiye tıklamanız yeterli olacaktır. Aynı yerden okuma işleminiz bittiği zaman kapatabilir eski haline çevirebilirsiniz.
Chrome Okuma Modu Nedir Nasıl Aktif Edilir 1
Chrome Okuma Modu Nedir Nasıl Aktif Edilir 1
Chrome Okuma Modu Nedir Nasıl Aktif Edilir 2
Chrome Okuma Modu Nedir Nasıl Aktif Edilir 2
Chrome Okuma Modu Nedir Nasıl Aktif Edilir 3
Chrome Okuma Modu Nedir Nasıl Aktif Edilir 3

Bir önceki yazımız olan Google Chorme Kayıtlı Şifreleri Görme ve İndirme başlıklı makalemizde android chrome kayıtlı şifreler görme telefon, chorme kayıtlı şifreler ve chrome kayıtlı şifreler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status