Çeyiz Parası Nedir? Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Çeyiz parası nedir sorusunun en net cevabı, annesi veya babası olmayan ve yetim aylığı alan tüm gelin adaylarının maliyet yüklerini azaltan büyük bir kolaylıktır. Çeyiz parası toplamda maaşlarının 24 katına kadar ücret verilebilmesi halidir. Devletimizin yeni gelin adaylarına maaşlarının tam 24 katı yaptığı yardım ile gelin adaylarına büyük bir kolaylık sağlanıyor. Öncelikle devletimizin önemli şartlarından bir tanesi çeyiz parası alacak olan kişilerin sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir. Pekâlâ, çeyiz parası nasıl hesaplanıyor? Çeyiz parasına nasıl başvuru yapılıyor? Tüm detaylar yazımızın içerisinde yer alıyor.

Çeyiz Parası Nedir Çeyiz Parasını Kimler Alabilir
Çeyiz Parası Nedir Çeyiz Parasını Kimler Alabilir

Evlilik ödeneği ve halk arasında tabiri ile devlet evlilik yardımı en yaygın ismi olarak çeyiz parası adıyla bilinen uygulama nedir? 2008 yılından bu yana uygulanmaya devam eden çeyiz parası uygulaması, evlilik nedeniyle sadece yetim ve dul kişilere verilmektedir. Yetim maaşının tam 24 katı ödenen bu ücret yeni gelin adaylarımızın bütün yükünü hafifletiyor. Yeni evlenen insanlar bu uygulamaya başvuru yaparak çeyiz maliyetlerini azaltmaktadırlar. Çeyiz parası adı ile ödenen bu ödeneklerin devletimizin hazinesinden karşılıksız olarak ödendiğini bilmelisiniz. Eğer yetim maaşı alıyorsanız bu maaşın tam 24 katına kadar ödeme yapılabiliyor. Devletimizin yeni gelin adaylarına özel olarak ödediği bu uygulamadan sizler de faydalanabilirsiniz.

Çeyiz parası uygulamasının 2016’da uygulama gelen devlet çeyiz hesabı uygulaması ile sürekli olarak karıştırılmaktadır. Çeyiz hesabı uygulaması, evlenmeden önce şahsi olarak banka hesabınıza ek olarak açtırdığınız hesaplara 3 yıl boyunca düzenli olarak para aktarılmasıdır. Çeyiz hesabı uygulamasına yatırılan her bir miktara devletimiz yüzde 10 ile yüzde 25 oranında destek veriyor. Ancak çeyiz parası yetim olan kişilere karşılıksız olarak verilen ve maaşlarının tam 24 katını bulabilen bir uygulamadır. Çeyiz hesabı uygulaması ise hesapta biriken toplam miktarın yüzde 10 ve yüzde 25 oranında devlet katkısı olmaktadır. Çeyiz hesabı ile ilgili detaylar için web sitemizi takip edebilirsiniz.

Çeyiz Parası Şartları Nelerdir? Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Çeyiz parası kime verilir diye merak eden ve çeyiz parası başvurusu araması yapan kullanıcılarımız için müjde! Tüm detayları ile çeyiz parası nasıl alınır, çeyiz parası kime verilir ve çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır gibi sorularınızı yanıtlıyoruz. Hemen içeriğimizi inceleyerek sizler de bu detaylı bilgilere ulaşabilir, tüm bilgileri edindikten sonra başvurunuzu yapabilir ve çeyiz parası alabilirsiniz.

Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki, çeyiz parasını sadece annesi veya babası vefat etmiş, yetim maaşı alan ve ilk defa evlilik yapacak olan kadınlar bir defaya mahsus olmak üzere yararlanabiliyor. Yani her evlilik için ayrı ayrı çeyiz parası alamazsınız. Çeyiz parası için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmadığı gibi erkeklerin böyle bir uygulamadan yararlanması söz konusu değildir. En sık sorulan sorulardan bir tanesi ise sigortalı çalışırken çeyiz parası alınabiliyor mu? Hayır, eğer bir sigortalı işte çalışıyorsanız çeyiz parası uygulamasından yararlanmanız söz konusu bile değildir. Bu tür konularla alakalı başvuruların bu sonuçla neticelenmesi üzerine tekrar çeyiz parası başvurusu yapma ve çeyiz parası alma olasılığınız oldukça düşük olmaktadır. Çalışan kadınların yetim parası alma durumu olmadığı için haliyle çeyiz parası uygulamasından yararlanabilmesi de oldukça zor bir durum haline geliyor.

Çeyiz Parası Şartları Nelerdir? Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?
Çeyiz Parası Şartları Nelerdir? Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Çeyiz Parası Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Yeni evlenen kadınlara verilen çeyiz parası hesaplaması biraz karmaşık bir şekilde hesaplanıyor. Yetim kadınların aldığı yetim maaşının en az 12 en fazla 24 katı alınabiliyor. Bu duruma göre aldığınız çeyiz paralarının hesaplanması için aldığınız maaşın ve hak edişinizin ne durumda olduğuna bakılmalıdır. 4C Emekli Sigorta Sandığı kolundan yetim maaşı alınıyor ise tam olarak 12 katı, 4A SSK veya 4B Bağ-kur sigorta kolundan yetim maaşı alınıyor ise tam olarak 24 katı çeyiz parası alınmaktadır. Bunu öğrenmenin en net yolu ise e-devlet kapısına giriş yapmanızdır. E-devlete giriş yaptıktan sonra Sosyal Yardımlaşma Vakfı sayfasına girip ödemelerin hangi koldan yapıldığına bakmaktır. Eğer 4C ise 12 ay 4A ve 4B ise tam olarak 24 katı çeyiz parası alabilirsiniz. Önceden 4C üzerinden alınan yetim maaşı durumu sonradan 4A ve 4B gruplarına geçirtilemez. Bu durumu devlet engellemiştir. En mantıklı yol kadere razı olmak olacaktır.

Çeyiz parası hesaplaması işte bu şekilde yapılmaktadır. Eğer hangi sigorta kolundan yetim maaşı aldığınızı bilmiyorsanız en basit yöntem ise en son aldığınız maaşı 12 ya da 24 katı ile çarpın. Alacağınız çeyiz parasını iki ihtimalden biri olmak üzere net bir şekilde öğrenebilirsiniz. İnsanların birçoğu daha fazla para alabilmek için 4C grubundan 4A grubuna geçmeye çalışmaktadır. Devletimiz bu durumu engellemek için yetim maaşı alanların grup değişikliğini yasaklamıştır. Yani herhangi bir torpil bulmuş olsanız dahi sistem otomatik olarak sizi engelliyor. Bu durumun gerçekleşebilmesi için yasaların değişmesi ve sistemlerin bu değişen yasalara göre dizayn edilmesi gerekmektedir.

Çeyiz Parası Başvurularında İstenilen Belgeler

Çeyiz parası almak için başvuru yapacak olan kadınların öncelikle daha önceden nikahlanmış olması gerekmektedir. Yani düğününüzden önce resmi nikahınızın gerçekleşmiş olması lazım. Eğer nikah günü alındı ise buradan alacağınız belge yine yeterli olacaktır. Öncelikle gerekli belgeler kimliğiniz, evlenme cüzdanınız ve nikah günü başvurusunu yaptığınız kurumdan alınan dilekçeniz. Bu evraklar ile birlikte Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvurabilirsiniz. Bu vakıfın her il ve ilçede bir şubesi bulunmaktadır. İnternette kısa bir araştırma ile bu bilgilere ulaşabilir ve cep telefonunuzdan arayıp detaylı bilgiyi öğrenebilirsiniz. 

Çeyiz Parası İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Evlenme ödeneği yani diğer adı ile çeyiz parası başvurusu için öncelikle ikametgahınızın bulunduğu adresteki SGK müdürlüklerine ya da SGK hizmet merkezlerine gidebilirsiniz. Başvurular ayrıca Sosyal Yardımlaşma Vakıflarının ilçe şubelerinde yapılabilmektedir.

Ancak ekstrem durumların varlığı da yok değil. Eğer yetim aylığı alıyor ve emekli sandığı üzerinden yararlanıyorsanız ve aylık aldığınız ebeveyniniz 1 Ekim 2008 tarihinden önce kamu görevlisi olarak işe başlamışsa, çeyiz aylığı ödemeleri başvurusu için Ankara’da SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığından başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer 1 Ekim 2008 tarihinden sonra kamu görevlisi olundu ise SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Çeyiz Parası Evlendikten Ne kadar Sonra Verilir?

Çeyiz parası alabilmek için başvuru yapma tarihiniz evliliğiniz itibari ile en fazla 5 yıl olmalıdır. Evlilik tarihinin 5.yılından sonraki yapılacak olan başvurular geçersiz sayılacaktır. Bu durumda çeyiz parası hakkı zaman aşımına uğradığı için hakkınız devletimizin hazinesine aktarılmaktadır. Bu gibi durumların önlenebilmesi için devletimiz zaman zaman hatırlatma yapmaktadır. Ama yılda 10 milyon TL gibi bir bütçe her yıl devletimizin hazinesine aktarılıyor. Devletimiz içinde ayrıca kar oranı elde ettiği bu uygulama için devletimiz her yıl hatırlatmalarına devam ediyor.

Çeyiz Parası Ne Zaman Yatar?

Çeyiz parası ne zaman elime geçer diye soranlara en net cevap yine devletimizden gelmektedir. Başvurunuzu yaptıktan çok kısa bir süre içerisinde çeyiz parası elinize gelmektedir. Ancak SGK müdürlüklerinin yoğunluğuna göre de değişkenlik gösterebilir. En net cevabı ALO 171 numarasını arayarak öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Makale Satarak Para Kazanmak başlıklı makalemizde makale pazarlama, makale satarak nasıl para kazanılır ve makale satarak para kazanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status