Cemre Nedir? Cemre Ne Zaman Düşer?

Havalar ısınmaya başlarken bahar kendini hissettirmeye başlıyor. İçimiz içimize sığmıyor ya hah işte onun sebebide bu o soğuk kasvetli kırgınlık yaratan hava gidiyor yerine sıcak günler geliyor diyebiliriz. Sanki bir bebek gibi mutlu olduğumuz zamanlar yakındır saygı değer okurlar yani aslında benim düşüncem bu yanda sonuçta yazı seven biri olarak yazıyorum bu makaleyi ancak sizlere diyebilirimki kışı seviyorsanız vaz geçin ne o öyle uzun kolların içinde bilmem kaç kat giyinme burun uçlarının donması gözlerin akması hele en kötüsüde grip ve benzeri hastalıklar hasta oluncada gel uğraş artık 🙂 neyse konumuza gelecek olursak havaların ısınması ile birlikte insanlarımızın ağzında bir soru takılmış durmuş “İlk cemre ne zaman düşer ?“diye . İşte şimdi siz değerli okurlarımız için derlediğimiz bu makalede bilmeniz gereken bir çok şeyi açıklayacağız böylece sizlerde bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

Cemre, ilkbahara girdiğimizde yedişer gün ara ile öncelikle havaya daha sonra suya ve de son olarak toprağa düşerek sıcaklıkların artışını ifade etmemizi sağlayan bir tabir olarak nitelendirebiliriz.

Meterolokik olay olan takvimlerin ilkbahardan önce olarak toplamda üç hafta şeklinde her bir cemre bir hafta aralıkla havaya, suya ve de son olarak toprağa düştüğü inanılır. Isıtıcı bir güç ve de sıcaklık derecesinin yükselmesi olarakta açıklanabilir.

İnsanlar arasında bahar geldi sesleri cemre düştükten sonra daha fazla söylenmeye başlar çünkü cemre baharın müjdecisidir sıcaklığın artacağını ve arttığını bu şekilde kabul ederler.

Dini açıdan ise cemre’nin Mina Vadisi’nde Arafattan gelen hacılar tarafından atılan taşlarla oluşup belirli bir yığın haline gelen şey “cemre” olarak adlandırılmaktadır.

Cemre sözcüğü Arapça kökenli bir sözcük olmakla bereber kor ve ateş anlamınıda taşımaktadır.

Anadoluda çok yaygın bir şekilde şenliklerle kutlanan gelenek haline gelmiş halk takvim tarihleri arasında bulunan Kasım günleri olarak adlandırılan ve de Hızır günleri olacak şekilde iki farklı şekilde ayrılır 

Buna istinaden içerisinde buluduğumuz yılın Kasım günleri, Miladi takvim esas alınır ise 8 Kasım tarihinde başlamakta ve de tam 179 gün bitiminde 5 Mayıs tarihinde sona ermektedir.

Kasım zamanı, 4 yıl arayla bir şubay ayı 29 çektiği nedeni ile yukarıda verdiğim bu süre 180 gün oluyor, Hızır günlerinin başlangıç tarihi 6 Mayıs olmakla beraber 7 Kasım tarihine kadar 186 gün devam etmektedir.

Cemrenin düşmesi, aslında Kasım günleri ve de Hızır günleri’nin başka bir şekilde ifade edilmesi gibi bir şey böylece kış mevsiminden bahar mevsimine geçişin bir sembolü olarak ta gösterilebilir aslında.

İnsanlarımız arasında cemre düştükten sonra Hıdırellez ve de nevruz şenlikleri başlar.

Varsayıma göre birinci cemre 20 Şubat’ta havaya, ikinci cemre 27 Şubat’ta suya ve üçüncü cemre 6 Mart’ta (artık yıllarda 5 Mart) toprağa düşer

cemre hakkında İstanbul ilimizde yaklaşık 60 yıllık bir dönem için gerekli araştırmalarda bulunulmuştur.

Yapılan araştırmalara göre kış mevsiminden bahar mevsimine geçişte ortalama olarak baz alacak olursak sıcaklık derecelerinin yükselmeye başladığı bu dönemin başlangıç tarihi belirlenir ve de bu dönemde mevsim normallerinin üstünde az veya çok sıcaklık artışı çakışabilir.

Yapılan araştırmaya göre her cemre düşüşünden sonra sıcaklıklar belli bir düşüş yaşayabilmektedir.

Bu şekilde yaklaştığımız zaman cemre, havanın aşağıdan olarak değil de sanki yukarıdan aşağıya doğru ısındığını ifade ediyor.

Yapılan araştırmalara göre düşen her cemre dikkate alınır ise 1 veya 2 günlük farklarla bu tarihler arası %42 olasılıkla, diğer iki cemre dikkate alınır ise %74 olasılığında belli olan bir ısınma olayı gerçekleşiyor.

Bu seneki ilk cemre de 20 Şubat Çarşamba günü havaya düşecek ve bizler baharın gelişini daha etkili bir şekilde hissetmeye başlayacağız

Gerek yazdıklarımıza dayanarak gerekte geçmişten günümüze nesillerdir devam eden bir tabir olan “cemre” ile ilgili olan konuyu artık daha iyi biliyor olmalısınız. –Cemre Düşecek denildiği zaman anlayınki bahar geldi çattı. Ozaman sizlere bir soru daha rahat günler hastalığın az olduğu bir zamana hazırmısınız oturun ve bekleyin. 

Bir önceki yazımız olan En Dikkat Çekici Saç Modelleri başlıklı makalemizde aslan yelesi saç kesimi, en güzel saç kesimleri ve en yeni saç stilleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status