Ankara’nın Tarihi ve Turistik Yerleri

Güzide kentlerimizden birisi olan Ankara, ilk çağlardan beri farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve birçok milletin hüküm sürdüğü bir coğrafya olarak bugünlere kadar gelmiştir.  Dünyanın ilk sürekli yerleşim yerlerinden birisidir Ankara. Geçmişi çok eski devirlere dayanan Ankara’nın bugün modern sayılan ilçeleri bir zamanların köyleri idi. Bağlum, Çubuk Barajı, Maltepe’deki kazılardan eski çağlara ait eşyaların çıktığı görülmüştür. Alatlıbel ve Etiyokuşu özellikle eski çağlardan kalma köylerdi. Bu güzide kentimizin bilinen tarihi Hititlere kadar dayanmaktadır.

Ankara Tarihi

Hitit İmparatorluğu Anadolu’ya hâkim olduğu dönemlerde Ankara’ya tam 160 kilometre uzaklıktaki Hattuşaş olarak bilinen bugün Boğazköy olarak anılan bölgeyi başkentleri yaptılar. Bu sebepten ötürüdür ki Ankara Kalesinde Hititlere dair izler bulunmaktadır. Hitit İmparatorluğunun yıkılışından sonra Milattan Önce Sekizinci asırda Anadolu’ya hakim olan Frigya’lılar aynı zamanda Ankara’ya da sahip olmuşlardır. Frigyalılar şehirlerinin genişlemesi için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştılar. Tamamı ile yığma topraklarla yapılan tepeler ve höyükler üzerine kurulmuş bir şehir haline getirdiler Ankara’yı. Orman Çiftliği civarında ise 50’ye yakın yığma tepe oluşturdular.

Burada bugün hala Frigyalılara ait mezarlar ve eşyalar bulunmaktadır. Frigyalıların kralı Gordius’un oğlu Midas, Ankara’yı genişletebilmek ve geliştirebilmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmıştır. Ankara’nın Avrupa-Asya arasındaki göç, ticaret ve fetih yolları üzerinde bulunması Midas için büyük bir avantajdı. Bu avantajı çok iyi kullanan Midas, Lidyalıları, Persleri, Galatları, Bergamalıları, Makedonyalıları ve Büyük İskender’i büyük vergi dilimine sokmuştur. Ancak bu kentin bu gibi isimler tarafından sürekli olarak istila edildiği de bir gerçek olarak tarih kayıtlarına geçmiştir. Roma İmparatorluğu Milattan Sonra 189 – 395 yılları arasında iken Anadolu’nun idaresine geçmiştir. Roma’nın bölünmesi akabinde 395 – 684 yılları arasında Doğu Roma (Bizans) olarak adlandırılan İmparatorluğun idaresine geçmiştir. Tekrar bir istila ile karşılaşan Anadolu ve özellikle Ankara bölgeleri 684 yılında İslam Ordusu’na geçmiştir. İşte tam olarak bu yüzden Ankara Kalesi ve civarında Eshab-ı Kiramın kabirleri bulunmaktadır. Yerleri net olarak belli değildir.

Oysa Abbasiler devrinde iken, Halife Harun Reşid zamanına değinmek gerekir. Halife Harun Reşid Ankara’yı komple fethetmiştir. Bu tarihten sonra ise Ankara, Bizanslılar ve Müslümanlar arasında sürekli el değiştirmiştir.

1071 yılına gelindiğinde ise Malazgirt Meydan Muhaberesinde Alparslan’ın Bizansı orduları ile yenip bozguna uğratması ile tüm Anadolu bölgeleri yavaş yavaş tekrardan Müslümanlara geçti. Muhabereler devam ederken 1073 yılında Ankara ele geçirildi. Bizanslılar, Ankara’yı geri alabilmek için tam iki defa istila etmeye çalışsalar da nafile hiçbir sonuç alamadılar. Ancak İlhanlılar ise Selçuklu İmparatorluğunu tekrar istila edince Ankara’ya 40 yıl boyunca hükmettiler. 1210 yılında ise Moğol istilası ile Sultan İkinci Gıyaseddin Keyhüsrev, Ankara kalesine sığınmak zoruna kaldı. 1341 yılında ise Anadolu’da çıkan büyük isyanlar sebebi ile Ankara’nın siyasi iktidarı “Ahi Teşkilatı” adı verilen bir gruba verildi. 1354 yılında ise Ahi Teşkilatı kendi istekleri ile Ankara’yı Rumeli Fatihi Süleyman Paşa’ya verdiler. Bu şekilde Osmanlı Devleti Anadolu ve Ankara’nın sonsuz hükümdarı olarak 1354 yılında iktidara geçti. İstiklal Savaşı ve Milli Mücadele’de, 1920 senesinde ve 1923 senesinde olmak üzere bugünün Türkiye’sinin başkenti olarak ilan edilmiştir.

Ankara’nın Turistik Yerleri

Ankara Gezilecek Yerler Listesi

Ankara, birçok kente göre gezilecek yerleri bakımından fakir bir kent olduğunu görebiliriz. Ancak buna rağmen Hamamönü, Ankara kalesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Rahmi Koç Müzesi ve baş tacı olarak Anıtkabir bu şehirde bulunmaktadır. İşte bu yüzden Ankara’yı ölmeden önce kesinlikle görmeniz gereken yerler listenize eklemelisiniz.

Ankara gezilecek yerler bakımından fakir gibi bir şehir olarak görülebilmektedir. Zira biz dahi ilk cümlemize bu şekilde başladık. Ama aslında kendi içinde oldukça zengin gezilecek yerleri bulunmaktadır. Birkaç günlük gezi ile oldukça eğlenceli vakit elde edebilir ve sevdiklerinizle anlam dolu günler geçirebilirsiniz. Cumhuriyet tarihimizin en ilginç noktalarına ilham kaynağı olmuş bu güzide kentimizin her insan tarafından kesinlikle görülmesi gerektiği kanaatindeyiz. Cumhuriyet tarihimizin en ilginç yapılarına ve müzelerin ev sahipliği yapan Ankara’da gezilecek yerler listesi için hemen aşağıdaki içeriğimizi inceleyiniz.

Hamamönü

  1. İkinci el ürünlerinin yer aldığı bu muazzam yerde otantik eşyalar satın alabilirsiniz. Geleneksel el sanatlarının sergilendiği bu yer de Mehmet Akif Ersoy Müzesi ve Sanat Sokağı bulunmaktadır.
  2. Hemen bahçesinde Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabri bulunmaktadır. Etrafındaki dergâhlarda gezdikten sonra soluklanmak için Tahtakale Kahvecisi’nde bölgenin en ünlü kahvesini içebilirsiniz.
  3. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi olan Ramazan şenlikleri tam olarak burada olmaktadır. Ramazan şenlikleri ile her yıl Ramazan ayında oldukça neşeli saatler geçirilmektedir.
  4. Ortalama olarak dört bin yılı aşan tarihi ile Ankara Kalesi, çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Ankara Kalesinin hem savunma hem mekanizma olarak o tarihlerde çok fazla önemli rol oynamıştır. Bir zamanlar hem savunma hem de yerleşim olarak kullanılan Ankara Kalesi bugün sadece turistik amaçlı kullanılmaktadır. Herhangi bir etkisi yoktur.
  5. Kimler tarafından inşa edildiği bilinmeyen ve net olarak tarih belirtilemeyen askeri yapılar ile oldukça popüler turistik bölge haline gelmiştir Ankara.
  6. Akkale Kalesi ise yaz mevsiminin vazgeçilmez festivallerine ev sahipliği yapmaktadır. 1921 ve 1938 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün telkinleri ile kurulmuş Eti Müzesi burada bulunmaktadır.
Hamamönü
Hamamönü

Anıtkabir

Anıtkabir’in ne olduğunu nasıl kurulduğunu anlatmanın hiçbir mantığı yok. Bu kutsal mekânı ziyarete gitmeniz ve o atmosferi kesinlikle keşfetmeniz gerektiği kanaatindeyiz. Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu nokta dünyanın her yerinden ziyaretçilerin akın akın geldiği yerdir. Sadece Türki Cumhuriyetlerinden değil dünyanın her ülkesinden buraya ziyaretçiler akın akın gelmektedir. 2018 yılında SpaceX kurucusu Elon MUSK Türkiye’ye geldiğinde ilk ziyaret ettiği nokta Anıtkabir’di.

Anıtkabir
Anıtkabir

Kocatepe Camii

Kocatepe Camii tüm görkemi ile Ankara’nın en yüksek noktalarından birisi olan Çankaya’dadır. Çankaya aynı zamanda eski Cumhurbaşkanlığı köşkünün bulunduğu konumdur. Ankara’nın elit kesimi olarak adlandırılan kesimin bu bölgede ikamet ettiği gözlemlenmiştir. Ankara’da vefat etmiş bütün ünlü insanların naaşı buradan kalkmaktadır. Özellikle Devlet adamlarının naaşı Kocatepe Camii’nden kalkmaktadır. Eski Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Bülent ECEVİT Kocatepe Camii’nden kalkmıştır.

Kocatepe Camii
Kocatepe Camii

Atatürk Orman Çiftliği

Şehirde mutlaka görülmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte gerçek manada kaliteli vakit geçirebileceğiniz ender mekânlardan birisidir. Atatürk Orman Çiftliği içerisinde hayvanat bahçesi, restoranlar ve kafeler bulunmakta. Ayrıca içeride Atatürk’ün Selanik’teki evinin bir benzeri buraya sergi amacı ile inşa edilmiştir.

Atatürk Orman Çiftliği
Atatürk Orman Çiftliği

Kızılay Meydanı

Şehrin merkezi olan Kızılay meydanını duymayan yoktur sanıyoruz. Kafeler, işletmeler, restoranlar, alışveriş merkezleri ve Ankara’nın en kalabalık noktası. İnsanlar burada saatlerce oturup müzik yaparak alkol içebiliyor. Seyyar satıcılar her zaman ki gibi ekmek parasının peşinde. Eğer bir gün Ankara’ya yolunuz düşerse mutlaka ama mutlaka buraya uğramalısınız.

Kızılay Meydanı
Kızılay Meydanı

Bir önceki yazımız olan Antalya'nın Tarihi Ve Turistik Yerleri başlıklı makalemizde antalya bölgesi tarihi ve turistik yerleri, antalya bölgesinin tarihi ve turistik yerleri ve antalya ili tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status