Açık Öğretim Lisesi Sınavlarına Nasıl Çalışılır?

Açık Öğretim için ders nasıl çalışılır bundan bahseceğim. Öncelikle bildiğiniz gibi Açık Öğretim Liseleri sadece sınavlara girer.(maol hariç,onlar haftasonu okula gider)  açık öğretim sınavlarını geçmek için 45 puan almanız gerekmektedir. 45 puan ile 90 puan arasında bir fark yoktur ve 45 puan alınan dersi geçip kredisini alırız.

Sınavlara Nasıl Çalışılır?

Açık öğretim sınavlarının soruları kitaplardan çıkar. Kitapta olmayan bir bilgiyle alakalı soru gelmez. Sınavlara çalışmak için önce halk eğitim merkezine gidip sınav kitaplarınızı alın. Bu kitapları alınca oldukça iyi çalışın ve mutlaka test çözün. Testleri çözmek için çıkmış sorulara çalışmalısınız. Aynı zamanda çıkmış soruların kitapları oluyor onları satın alabilirsiniz. Bütün kitaptan sorumlu olduğunuz dersler çoğunluktadır ancak bazı dersler için sadece ünite 1,2 gibi kısımlara çalışmanız yeterlidir çünkü sorumlu olduğunuz bölümler hepsi olmayabilir. Çalışmaya başlamadan önce maol sitesinden kitaplara gidip kendi kitaplarınızı bulun ve kitabın bilgisine bakın. Dediğim gibi bazı ders kitaplarına komple çalışmayacaksınız hangi ünitelere çalışacaksanız maol sitesinde yazıyor olacak.

100 soru çözün

Mutlaka minimum 100 soru çözmenizi tavsiye ediyorum. Sorular oldukça geliştirecektir sizi bu konuda. Test çözmek için ister kitap ister interneti kullanabilirsiniz.Test kitabı almış olsanız dahi internetten soru çözmeyi ihmal etmeyin. Ezber yapmamaya özen gösterin,soruları çözün ve testlerde başarınızı sınayın. Eğer ezber yapmaya çalışırsanız sadece kendinizi yoracaksınız. Zaten istenilen bilgiyi hafızanıza atıyorsunuz fakat ezber yaparsanız bu sefer onlarca bilgi içinden ezber bilgiyi arıyorsunuz beyninizde. Soru karşınıza gelince hafızanız devreye girip hatırlatacak zaten.

Çalışmanız gereken dersler arasında edebiyat 7-8 var mı? varsa sitemizi arama bölümüne edebiyat yazıp ders notlarına ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Beykent Üniversitesi Taban Puanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status