Telsiz Kullanım Ücreti Ödemeden Hat Taşıma

Bundan birkaç sene önce alınmaya başlanmış olan Telsiz Kullanım Ücreti her dönemde gün geçtikçe artmaya maliyetli bir hal almaya başlıyor. 2018 Yılı için geçerli olmuş olan tutar 22,52 TL iken 2019 Yılı için bu tutar 5 TL’den yüksek bir tutar ile yani 27,82 TL toplam tutarına ulaşmıştır. Önümüzdeki sene 2020 için ön gördüğüm rakam ise 32-33 TL bandındadır. Ancak bu ödeme mecburidir ödemelerinizi yapmaz iseniz hattınızda lira oldukça alacaktır. Konumuza dönecek olursak yani Telsiz Kullanım Ücreti Ödemeden Hat Taşıma işlemi misal verelim sizin Türk Telekomda bir hattınız mevcut ancak bu hattınızı epeyi bir süredir kullanmıyorsunuz acak kapanmaması için arada ufak paket tarifeleri uyguluyorsunuz, böylece devlete ödenmesi gereken o verdi hattınıza herhangi bir para girişi olmadığı için aynı şekilde zamanla yükselerek devam etmekte. Hattınız aklınıza geldi kullanmak istediniz yada ihtiyaç duydunuz mecburen TL yüklemesi yapmanız gerekmekte ancak hattınıza TL yüklemesi yaparsanız bile bir kısmını devlet alacaktır. Aklınızdaki fikir hattınıza Turkcell oparatörüne taşımak istiyorsunuz ancak hattı taşımanız için sizlere herhangi bir koşul sunulmamakla beraber hattınızı taşıyabilirsiniz ancak, bilmeniz gereken diğer konu ise siz hattınızı taşırken borcunuzuda taşıdınız borç vergi borcu olduğundan dolayı bulundığu hattan silinmez operatör taşısanız bile borçta taşınır demek hata olmaz gibi.

Devlete Vergi Borcum Var Hattımı Başka Operatöre Taşıyabilirmiyim
Devlete Vergi Borcum Var Hattımı Başka Operatöre Taşıyabilirmiyim

Peki hattımda avans TL dedikleri olay aktif ise hesabım eksiye girermi?

Evet giriyor ve sizden bilgi teyit alınmıyor otomatikmen tahsil ediliyor.

Sizler faturalıyada geçseniz bu ücretler alınmaya devam edecektir. Bulunduğunuz operatör müşterilerinin vergilerini peşin öder daha sonra sizlerden aylık baz alınarak ufak rakamlarla tahsil eder böylece mağdur etmemeye çalışır. Hattınızda 1 liranız varsa borcunuzda 3 lira misalini verirsek hattınızda bulunan 1 TL’yi alır kalan tutar ise hatta para  yatırdığınız dakikasında alınacaktır. Eğer ödemezseniz gelecek dönemde ödeyebileceksiniz.

 

Tavsiye olarak verebileceklerim hattınızda herzaman 3 TL gibi bir tutar fazladan  bırakmanızdır. Faturalı kullanıcıların faturasına ek yapılmaktadır. Haber3.com haber sitesinde bulunan habere göre Türkiyede 70 Milyon hat sahibi mevcut ufak bir hesaplama ile sadece 2019 yılında dönem boyu ödenecek olan 27,82 kişi başı tutarı devlete yılda ödiyeceğimiz tutar 27,82 * 70.000.000 = 1.947.400.000‬ (bir milyar dokuz yüz kırk yedi milyon dört yüz bin) TL tutarında sadece hatlar üzerinden vatandaştan vergi almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir ? başlıklı makalemizde aidatsız kredi kartı nasıl alınır, akbank kredi kartı nasıl alınır ve akbank kredi kartı şifresi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status