Su Faturasını Düşürmenin Yolları

Su faturasını düşürmenin yolları arasında uygulayabileceğiniz yöntemlerden bazıları kısa, bazıları ise uzun vadede su harcamalarınızdan ciddi tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

Her canlının hayati sıvısı konumundaki suyun kaynakları, maalesef ki bilinçsiz tüketim neticesinde gün geçtikçe azalmaktadır. Hem gelecek nesillere tüketilmemiş kaynaklar bırakmak ve hem de bütçenize katkıda bulunmak için, aşağıdaki tavsiyelerimizi dikkate almanızı öneririz.

Su Faturasını Düşürmenin Yolları

Makinelerinizi Tam Doldurarak Çalıştırın

Çamaşır ve bulaşık makineleri sağladığı kolaylığın yanında su tasarrufu konusunda da müthiş faydaları olan icatlar olsa da, bu makineleri tam doldurmadan çalıştırmak su israfına yol açmaktadır.

Dolu şekilde çalıştıracağınız makinelerinizden daha fazla su tasarrufu sağlama imkânı varken makinelerin yarım çalışması, bu tasarruftan ödün vermek olacaktır.

Suyun Isınmasını Beklerken Boşa Akıtmayın

Duş almak istediğinizde suyun ısınmasını beklerken akan su, kalabalık aileler için önemli bir israf kaynağıdır. Bunun yerine boşa akan suyun bir kovaya akmasını sağlayarak, bu suyu daha sonra temizlik veya farklı ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz.

Banyo ve Duş Süresine Dikkat Edin

Banyo ve duş süresi, su faturasını azaltmanın yolları arasında en büyük pay sahibi tavsiyelerimiz arasındadır. Banyo daha nitelikli bir temizlik için yapılırken, duş almak daha yüzeysel ve rahatlamak için yapılmaktadır.

İster banyo ister duş yapacak olun, bunun için geçirdiğiniz fazladan her dakika faturanın kabarmasına neden olmaktadır. Banyo yaparken 20 dakikanın duş alırken ise 15 dakikanın altında kalmak, ciddi bir tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Özellikle kalabalık ailelerde tüm bireylerin buna dikkat etmesi, su faturasının önemli kısmından tasarrufun temelidir.

Tasarruflu musluklar başlangıçta belirli bir maliyeti de beraberinde getirse de, hem uzun vadede bu maliyeti rahatlıkla çıkarabilir ve hem de gelecek nesillere bırakacağımız en önemli kaynağı, boşa harcamamış oluruz.

Su Tasarruf Aparatları

Kullanacağınız su tasarruf aparatları, gerçekten de amacına uygun bir şekilde tasarruf yapmanın etkili yollarından biridir. Bu aparatların önemli kısmı su tazyikinin artmasını sağlayarak, daha az su ile daha fazla iş yapmanızı sağlayacaktır.

Maliyet olarak da çok uygun olan bu aparatları kullanarak, su faturasının düşmesini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Sensörlü Musluk Kullanımı

Evimizdeki muslukları günlük defalarca kullandığımızı düşünürsek, su faturasını düşürmenin yolları arasında ne kadar etkili olabileceklerini daha iyi anlayabiliriz. Bunun için musluklarınızı sensörlü musluklar ile değiştirmeniz, ciddi bir tasarrufa yol açacaktır.

Bahçe Sularken Dikkat Edin

Bahçelerimizde ağaç ve bitkileri sularken bilinçli hareket etme, sudan tasarruf etmek için önemlidir. Sulama yaptığınız köklü bir ağaç ise suyun toprağın 1 metre altına işleyecek kadar akması, ağacın en iyi şekilde sulanması için yeterlidir.

Şayet bir bitki suluyorsanız, bu defa en fazla yarım metre derine ulaşması yeterli olacaktır. Önemli olan suyun kökün biraz daha ilerisine giderek toprağı ıslatmasıdır. Bu yüzden daha fazla sulamanın daha faydalı olduğu düşüncesinden vazgeçilerek yeteri kadar sulamak, en doğru işlem olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Elon Musk Olmak ! başlıklı makalemizde elon musk, elon musk biyografi ve elon musk hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status