Elon Musk Olmak !

Kısaca tanıtmak gerekirse Elon Musk 1971 Pretoria doğumlu, sıradan bir ailenin farklı bir çocuğu.  Çocukluğu boyunca kimseyle iletişime geçmeyen, uzun saatler boyu boş bir duvara bakan, ailesi tarafından sağır ve dilsiz sanılan bir çocuk ! Sonrasında anlaşılacağı üzerine aslında Elon hayal kuran ve hayal aleminde yaşayan biriydi. 12 yaşında hayallerini gerçeğe dönüştürmek için çalışmalara başladı. İlk olarak 12 yaşındayken yazılım dilini tek başına öğrendi ve ilk oyunu olan Blastar’ı yaptı. Sonrasında bu oyununu 500$’a satarak ticaret dünyasına girdi.

Elon Musk
Elon Musk

Hayalleri için yaşayan ve sorun varsa çözümde vardır düşüncesiyle hep çabalayan birisi Elon Musk. İlk başarılı ve büyük projesi olan hızlı ve ülkeler arası para transfer şirketi olan Paypal’ı kurdu. Hızlı ve güvenilir bir transfer ağı hayal etti ve bunu tüm dünya üzerinde başardı. Soru basitti : her an güvenilir şekilde para transferi nasıl yapılır? 

Bu sorunun cevabı ona tam olarak 1.5 Milyar Dolar olarak geri döndü. Paypal şirketini EBay’e tam olarak bu fiyata sattı. 

Sonraki soru ise şuydu : “Uzay nedir? Neden Tüm İnsanlar Uzaya Çıkamıyor?” 

Elon Musk
Elon Musk

Bu soruya cevap olarak ise 2002 yılında Paypal’ı sattıktan hemen sonra SpaceX uzay araştırma şirketini kurdu. ”Er ya da geç hayatı mavi-yeşil topun ötesine genişletmek zorunda kalacağız ya da soyumuz tükenecek.” diyen Elon Musk uzaya bir uzay gemisi gönderen ilk özel şirket oldu.

Sonrasında bu dünyayı da korumalıyız diyen Elon, Tesla şirketi ile birleşti. Elektrik ile çalışan doğa dostu motorlar ve arabalar yaptı. Şuan ki Tesla şirketinin tahmini değeri ise 500 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir. 

Her sabah uyandığında 2 seçenek vardır. Ya rüyanda gördüğün hayallerin peşinden koşarsın ya da hayallerini sadece rüyanda görürsün. 

Kısacası Elon Musk olmak, hayallerinin peşinden koşmak demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status