Ölüm Aylığı Nasıl Alınır?

Ölüm Aylığı Nasıl Alınır?
Ölüm Aylığı Nasıl Alınır?

Ölen sigortalıların aile yakınlarına ölüm aylığı bağlanmaktadır. Ölüm aylığının bağlanabilmesi için bazı şartlar gerekmektedir. Bunlar;

 1. En az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin bildirilmesi,
 2. 4/1-a sigortalılar için borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan itibaren sigortalı olmaları ve toplam 900 malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin bildirilmesi şartlarıyla ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Bunların dışında;

 1. Malullük, vazife malullüğü ya da yaşlılık aylığı alırken ya da bağlanmasına hak kazanmış olup henüz işlemlerini tamamlanmamış,
 2. Ayrıca sigortalı olarak çalışmaya başlamaları ile kesilmesi durumuyla ölen sigortalıların hak sahiplerine yazılı istekte bulunmaları durumunda ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Ayrıca, kendi nam ve hesabına çalışan sigortalılar hak sahiplerine ölüm aylığının bağlanabilmesi için genel sağlık sigorta primleri ve prime dâhil olan her türlü borçlarının ödenmesi şartı da bulunmaktadır.

Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır?

Ölen sigortalının;

 1. Eşine,
 2. Çocuklarına,
 3. Anne ve babasına bağlanmaktadır.

Ek olarak sizlerde daha detaylı bilgi almak ve hak kazanma koşullarını öğrenmek isterseniz SGK resmi sitesini kontrol edebilirsiniz.

Ölen Sigortalının Eşine Aylık Bağlanmasının Şartları

Ölen sigortalının eşine aylık bağlanabilmesi için ölüm tarihinde sigortalının eşi ile yasal olarak evli olması gereklidir. Ölen sigortalının eşi çalışmıyorsa ve çocuğu varsa dul eşine %50 si yatırılmaktadır. Ayrıca çocuğu olmayan ve çalışmayan sigortalının dul eşine %75’i oranında aylık bağlanacaktır.

Hayatını Kaybeden Sigortalının Çocuklarına Aylık Bağlanmasının Şartları

Ölen sigortalının çocuklarına aylık bağlanması için çocukların yaşı, cinsiyeti, malul olup olmaması, öğrenim durumu ve medeni hali gibi durumlara göre değişiklik göstermektedir.

Erkek Çocuklara Ölüm Aylığı Bağlanabilmesi İçin;

Evli olup olmadıklarına bakılmaktadır. Erkek çocuklarının yükseköğrenim görmeleri durumunda 25 yaşını doldurmaması gerekmektedir. Ayrıca ortaöğrenim görmeleri halinde 20 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Kanunun 5’inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç kanun kapsamında ya da yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmıyor olmaları durumunda ve kendi sigortalarının olmaması ve gelirlerinin olmaması durumlarında ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Kız Çocuklara Ölüm Aylığı Bağlanabilmesi İçin;

Kanunun 5’inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç kanun kapsamında ya da yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmıyor olmaları durumunda ve kendi sigortalarının olmaması ve gelirlerinin olmaması durumlarında ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Ayrıca evli olmamaları gerekmektedir. Ya da daha önceden evlenip boşanmış olma durumlarında olmaları şarttır. Kız çocuklarına ölüm aylığının bağlanabilmesi için herhangi yaş ya da öğrenim durumunun olması şartlar arasında bulunmamaktadır.

Ayrıca Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücü en az %60 oranın da azaldığı tespit edilen çocuklar için evli olup olmadıklarına, yaşına ya da cinsiyetine bakılmadan ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Malul Çocuklara Bağlanan Aylıklar;

Kanunun 5’inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç kanun kapsamında ya da yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlamaları,

Sigortalı işe girmeleri nedeniyle ya da aylık bağlandığı durumlarında ve kontrol muayene sonucunda Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücü en az %60 oranının yitirmediği tespit edilen çocukların yeni malullük esasına göre rapor tarihini izleyen ödeme dönemi başından beri kesileceği ön görülmüştür.

Eğer bir kısmını ilerde değerlendirmek amaçlı birikim yapmak isterseniz sizlerde Ziraat Yatırımı deneyebilirsiniz tüm detayları makalemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hayatını Kaybeden Sigortalının Anne ya da Babasına Aylık Bağlanmasının Şartları

Ölen sigortalının anne ya da babasına aylık bağlanabilmesi için belli şartlar bulunmaktadır. Öncelik olarak ölen sigortalının anne ya da babası 65 yaşın altında ise eş ve çocuklarından geriye kalan hissesi kalması zorundadır. Ayrıca anne ya da babasının elde etmiş oldukları bütün gelirlerin asgari ücret net tutarından az olması zorunluluğu bulunmaktadır. Anne ve babanın ölen çocuklarından ölüm aylığı alabilmeleri için diğer çocuklarından kazanılan gelir ve aylık bağlanmamış olması da şartlar arasında bulunmaktadır.

Anne ya da baba 65 yaşın üzerinde olması durumunda şartlara bakılmadan hatta eş ve çocuklarında kalan hisse olmasa dahi ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Ölüm Aylığı Hangi Durumlarda Kesilmektedir?

Ölüm Aylığı Hangi Durumlarda Kesilmektedir
Ölüm Aylığı Hangi Durumlarda Kesilmektedir

Ölen sigortalının;

 1. Eşinin yeniden evlenmesi durumunda,
 2. Ölen sigortalının çocuklarının herhangi bir işe başlaması ya da gelir elde etmeleri durumunda,
 3. Evli olmayan kız çocuğu evlenmesi durumunda
 4. Ortaöğretim eğitimi gören erkek çocuğunun 20 yaşını doldurması,
 5. Yükseköğrenim gören erkek çocuğunun 25 yaşını doldurması durumunda,
 6. Anne ya da babasına hak kazandıkları gelir dışında aylık ve gelir bağlanması durumunda,
 7. Anne ya da babasının asgari ücret net tutarından fazla gelir etmesi durumlarında ölüm aylığının kesilmesi ön görülmüştür.

Ayrıca ölen kişinin emekli maaşı için başvuru yaparsanız dikkat etmeniz noktalar bulunmaktadır. Eşlerin her ikisinin de emekli olması durumunda, emekli oldukları kurum farklı ise hem kendi hem de ölen eşinden kalan maaşı alabilmektedir. Ayrıca vefat eden eşin emekli maaşından eşi ve çocuklarının faydalanabilmesi şartlar bulunmaktadır.

Vefat Eden Eşinin Emekli Maaşından Nasıl Faydalanılır?

 1. Kişinin 1800 günlük, malul, yaşlılık ya da ölüm sigortasının primini bildirmiş olmaları gerekmektedir.
 2. Borçlanma sürelerinin dışında en az 5 yıllık sigortalı olmaları ve toplam 900 gün priminin bildirilmiş olması gerekmektedir.

Bu şartların tamamlanmasıyla birlikte ölen kişinin emekli maaşını eşi ya da çocukları tarafından alınabilmektedir. Ancak hem eş hem de çocukları emekli maaşından faydalanamamaktadır. Bu durumda emekli maaşından faydalanmak isteyen kişinin başvuru yapması gerekmektedir. Yapılan başvuru 30 iş gününde sonuçlanmasıyla sizlere bildirilecektir.

Ölüm Aylığının Hak Sahiplerine Paylaştırılması

Ölüm aylığının belli şartlar altında bağlanmasına hak kazanan eş, çocuk, anne, baba hak sahibi olarak karşımıza çıkmaktadır.  Peki, ölüm aylığını almaya hak kazanan kişiler arasında nasıl paylaştırma yapılmaktadır? Birçok kişi tarafından merak edilerek araştırılmaktadır. Ölüm aylığını hak kazanan sahiplerinin alacakları ölüm aylığının nasıl paylaştırılacağı hakkında bilgi vermek isteriz.

Dul Eşin Aylığı

Ölen sigortalının dul eşine yüzde 50, aylık bağlanmış ve çocuğu olmayan dul eşine sigortalı olarak çalışmaması durumunda ya da emeklilik aylığı bağlanmamış eşine yüzde 75 oranında aylık bağlanmaktadır. Ölüm aylığı alan çocuğunun bulunması durumunda ya da çalışması nedeniyle yüzde 50 oranında ölüm aylığı alan dul eşin, ileride çocuklarının haklarını kaybetmesi durumunda dul eşe yüzde 75 oranında ölüm aylığı ödenmektedir.

Yetim Çocukların Aylığı

Ölen sigortalının, erkek, kız ya da malul çocuklarına bağlanan ölüm aylığı yüzde 25 olarak belirlenmiştir. Ayrıca çocukların, sigortalının ölümü ile anne ve babasız kalması durumunda ya da sonradan bu duruma düşmeleri durumunda, anne ve babaları arasında evlilik bağı olmayan ya da sigortalının ölüm tarihinde evlilik bağı bulunmakla beraber anne ya da babaları sonradan evlenenlerin kendisinden başka aylık almaya hak sahibi bulunmayan çocukların her biri için aylık olarak ölüm aylığı yüzde 50 olarak ödenmektedir.

Anne ya da Babasının Aylığı

Ölen sigortalının eşine ve çocuklarına bağlanması gereken aylıkların toplamının hesaplanan ölüm aylığından az olması durumunda artan kısmını anne ve babasına eşit oranda paylaşılmaktadır. Anne ve babanın ölüm aylığının yüzde 25’ten fazla olmayacaktır. Anne ve babasına bağlanılan aylık yüzde 25 oranı ikiye bölünerek 12,5 olarak anne ve babaya paylaşılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılık Aylığı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Yaşlılık Aylığı Nasıl Alınır? yaşlılık aylığı nasıl alınır, yaşlılık aylığı nasıl kesilir ve yaşlılık aylığı nereden alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status