Nomofobi Nedir?

Nomofobi nedir? belirtileri nelerdir? nomofobi olduğumuzu nasıl anlarız? günümüzde sürekli telefonla ilgilenmek çok sıradan bir hale gelmiştir. Uyanık olduğu süre içersinde her 5 dakikada hatta daha sık aralıklarla telefona bakan insanlar var. Aşırı bağlanma ve sanki hayatı telefondan ibaretmiş davranışlar görülür.

Nomofobi yalnızca instagram,facebook vb sosyal ağları çok fazla kullananlarda değil diğer insanlarda da görülür. İnstagram vb ağları kullanmayıp nomofobik davranan çok insan var. Kendine özgün herhangi bir eylemi takip etmek ya da bir şeyler yapmak için elden telefon bırakmamak,telefonsuz kalamama durumuna nomofobi denir,gerekirse sırf oyun oynamak için bırakmıyor olsun farketmez.

İnsanları Telefona Bağlayan Nedir?

İnsanların telefona bu denli bağlanması şaşırtıcı değil. Son derece kolay biçimde müthiş bir yerinde sosyalleşme sağlıyor çünkü. Adım atmıyorsun,insan içine çıkmıyorsun,zahmet etmiyorsun fakat bütün sosyallik sanal olarak elinin altında. Üstelik sevgiliniz varsa ya da oyun bağımlısıysanız tamamen bağlısınızdır o telefona. Eğer  asosyal biriyseniz telefona daha çok bağlanmanız muhtemeldir çünkü çok fazla sosyal olan birinden nomofobik davranışlar beklenmez fakat asosyal olan biri sosyalliğini telefon üzerinden gidermeye çalışabilir. No-mobile-phone kelimelerinin kısaltımından meydana getirilmiştir nomofobi kelimesi. Nomofobiye karşı cocuk yaşta eğitim verilmelidir,belki direktman nomofobi başlığında değil fakat teknolojinin nasıl kullanılacağına dair bir eğitim iyi olacaktır.

Nomofobi’nin Önüne Nasıl Geçilir?

Nomofobi kişinin kendisinin farkında olabileceği bir durumdur. Aslında ne rahatsızlıktır ne de hastalık, sadece psikolojik bir bağlanmadır. Kişi arkadaş edinmeli,arkadaşlarıyla dışarı çıkmalı,sinemaya gitmeli ve düzenli bir program uygulamalıdır. Boş kaldıkça nomofobik davranışlar artar,eğer düzenli bir program uygularsanız bir süre sonra rahatlıkla aşacaksınızdır.

Bir önceki yazımız olan PTT, Posta, Kargo, Yurt İçi Kargo Takip Sorgulama Sayfaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status