Laptopum Çok Isınıyor Ve Kapanıyor!

Laptoplar masaüstü bilgisayarlara göre daha minik olduğu için ısınma sorunları daha sık meydana geliyor. Isınma sorunu olan laptoplar kapanıyorsa bu yazılımın parçalara zarar gelmemesi adına aldığı bir önlemdir. Laptop cihazımız ısınıyorsa önce sorunu tespit ederiz ve ardından işlemlere başlarız.

Laptop Gerçekten Isınıyor mu?

Laptop cihazınızda ısınma sorunu olduğuna emin misiniz? öncelikle bu yazımıza gidin. 

Yukarıdaki yazıya gittiğinizde sıcaklık ölçme programını göreceksiniz. İndirip kurduysanız ya da zaten sıcaklık ölçme programınız varsa sıcaklık değerlerine bakın. İşlemci,gpu sıcaklıkları ağır program açmadıgınız halde +47 ise bir ısınma söz konusudur. Zaten çok ısındığında laptopun altına dokununca anlarsınız.

Eğer bilgisayarınız eskiden ısınmıyordu fakat şimdi ısınıyor ise bunu çözmeye çalışırız fakat yeni aldığınız cihaz çok ısınıyorsa bunu çözmek yerine değiştirmek daha iyi olacaktır.

Not: Cihazınız garantideyse öncelikle servise vermeyi düşünün.

Laptop Soğutma Yöntemleri

  1. Laptop cihazınızın altına yumuşak ve boşluğu kapatacak esnek maddeler koymayın. (yastık vb) cihazınız düz alanda olsun. Sehpa gibi.
  2. Laptop cihazınızda başlangıc programlarına gözatın. Gereksiz programların başlangıçta otomatik açılışını engelleyin. Bunun için buraya tıklayın.
  3. Laptop soğutucusunu mutlaka kullanın çünkü hem pahalı değildir hemde mutlaka soğutmaya katkı sağlayacaktır.

Laptopum Otomatik Kapanacak Kadar Isınıyor

Laptop cihazınız ısınmadan kaynaklı kapanıyorsa ya da böyle düşünüyorsanız cihazınızı garantisi varsa servise vermenizi öneririm fakat servise vermek zaten marifet değildir o yüzden mümkün olduğunca kendimiz çözmeye çalışmalıyız eğer garanti kapsamının dışına çıkmayacaksa.

  • Cihazınıza MSİ AFTER BURNER adlı programı kurun. Bu program oyunlar içersinde sol üstte sıcaklık değerlerini gösterir. Bilgisayarıanızda MSİ AFTER BURNER açıkken grafikleri iyi bir oyuna girip sıcaklıgın kaçlara çıktıgına bakın. Aynı işlemi 3-4 kere tekrar ederek cihazınızın sürekli aynı derecedemi reset attıgına bir bakın. Eğer cihazınız sürekli aynı ya da çok yakın  sıcaklık değerlerinde reset atıyorsa, içi buz dolu bir poşeti laptobunuzun altına koyarak oyuna tekrar girin ve test edin. Bu sefer  sıcaklık artmadığı için reset atmıyorsa problem ısınmadadır demektir.

Cihazınızın  garantisine zarar vermemek için içini açmayın. Sadece bir laptop soğutucusu alın  yeterli olacaktır. Eğer cihazınız oyun açacak cihaz değilse, bahsettiğim testi farklı bir işlemlede gerçekleştirebilirsiniz mesela hd video izleyerek. Buradaki test programınızda yukarıda linkini verdiğim speedfan programı olur.

Bir önceki yazımız olan Telefondan Bilgisayar Ekranına Bağlanma başlıklı makalemizde bilgisayardan metin2 oynama, telefondan bilgisayar kontrolü ve telefondan bilgisayarı yönetme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status