Laikliğin Önemi Nedir?

Yorgun bir sonun ardından Cumhuriyetin ilan edilmesiyle yeni ilkeler belirlenmişti. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle yeni ilkeler belliydi aslında. İlkelerin arasında laiklik vardı. Laiklik din ve devlet işlerini birbirinden ayırdığı gibi bu konuyu kişisele indirgeyerek vicdan özgürlüğü veriyordu.

Laikliğin Önemi Nedir?

Laiklik insanların inancına bakmadan devlet karşısında eşit hizmet almalarını sağlayan sistemdir. Bundan daha önemlisi  laiklik aklı birinci planda tutup, dini ise kişinin vicdanına bırakarak sorgulama hakkını  otoritelere vermez. Eğer bir devlet din ile yönetilirse orada özgürlükten söz edilemez. Kişilerin dini olabilir,kişiler aşırı dindar olabilir fakat cansız bir kavrama inanç yüklemek aklı çoğu zaman ikinci plana atar.

Laiklik vicdanları hür bıraktığı gibi gericiliğe engel olur. Toplum içersinde gruplaşmalar dini bazda ortadan kalkar. Her inanç  devlet tarafından eşit görülür ve eşit hizmet alır.  Laiklik ile müslümanlık zarar görmez ve görmemiştir çünkü laiklik kişinin üzerinde bulunan inanca asla dokunmaz, sadece yönetim ve yönetimsel aygıtların önceliğini dine değil akla dayandırır. Özetlemek gerekirse din ve devlet işlerinin ayrılmasıdır laiklik.

Bir önceki yazımız olan Overlock Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde overlock nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status